Check Up Nedir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Hastalıklarda erken tanı hayat kurtarıcı olabilmektedir. Bu nedenle herhangi bir şikayet bulunmasa da check up yaptırmak son derece faydalı olacaktır. Peki, check up nedir?

[trurbanner]

Hastalıkların çoğu belirli bir semptom vermeden ilerler. Hissedilen semptomlar ise yorgunluğa ve strese bağlı olarak değerlendirilip dikkate alınmaz. Özellikle metabolik rahatsızlıklar, kalp ve damar hastalıkları, kitleler sinsice ilerleyerek büyük bir sağlık sorununa dönüşür. 

Fizik muayene (cu), erken tanı ve teşhis için son derece kritik bir uygulama olarak öne çıkmaktadır. Kelime anlamı olarak ise “fizik muayene” olarak açıklanmaktadır. Hastalıkların erken teşhisinde ve uygulanması planlanan tedavinin keşfinde fizik muayene yol gösterici olabilmektedir. Özellikle de kalp-damar yolları, nöroloji, solunum yolu rahatsızlıkları gibi kritik öneme sahip durumların teşhisinde fizik muayene hayat kurtarmaktadır. 

Check Up Neleri Kapsar?

Fizik muayene sırasında genel durumu anlamak adına kişinin ateşi, tansiyonu, kalp ritmi ve solunum hızı ölçülmektedir. Daha sonrasında ise kan ve idrar testi istenerek değer kontrolü sağlanmaktadır. Kardiyoloji, dahiliye, üroloji, kbb ve kadın hastalıkları gibi farklı bölümlerde ilgili tetkikler yapılarak muayene süreci devam ettirilmektedir. Check up yaptırılması sayesinde genel ve kapsamlı bir fizik muayene yapılabilmektedir. 

Her branşın hekimi gerek gördüğü noktalar ile ilgili farklı testler isteyerek tam tetkik sağlamayı hedeflemektedir. Check up programı, kişiye özel olarak şekillenebilen bir program olduğu için içeriğinde neler olduğu değişiklik gösterebilmektedir. 

Kan taramaları, sağlık geçmişi, fizik muayene, görüntüleme testleri ve diğer tetkikler sayesinde kişinin genel sağlık durumunu değerlendirmek mümkündür. 

Check Up Ne Kadar Sürer?

Yapılan testlerin ve kontrole gidilen bölümlerin sayısına göre kontrollerin-muayenenin ne kadar süreceği değişiklik göstermektedir. Genellikle kontrol süresi bir gündür. Fakat sağlık kurumuna bağlı olarak, yapılması gereken testler günlere bölünerek süre bir günden daha fazlasına çıkartılabilmektedir. 

Sabah saatlerinde aç karnına kan alma gibi işlemlerle başlatılan uygulama, genelde öğleden sonra 13.00’a kadar tamamlanmaktadır. Taramaların beklenmesine, sağlık kurumu özelinde belirlenen kontrol tarihlerine göre bu süre değişiklik göstermektedir. 

Check Up Yaptırmanın Faydaları

  • Erken teşhis imkanını artırarak kritik hastalıklarda hayat kurtarıcı olabilir,
  • Potansiyel hastalıklarının tespitini sağlamaya yardımcı olur ve erken tedavi yöntemlerinden olumlu yanıt alma imkanını artırır,
  • Bireysel sağlık bilinci aşılayarak kişisel gelişimi destekler,
  • Potansiyel hastalık teşhisi ile olası maliyetlerin önüne geçer,
  • Sağlıklı bir yaşam tarzının benimsendiğinden emin olunmasını sağlar.

Erken Tanıda Fizik Muayenenin Önemi

Özellikle kritik öneme sahip organlarla ilgili iç hastalıklarda, erken tanı büyük öneme sahiptir. Bir hastalığa dair erken tanıda bulunabilmek ise fizik muayene ile mümkün olur. Fizik muayene sayesinde genel sağlık durumundan haberdar olunması, yatkın olunan rahatsızlıkların teşhisi için de önemlidir. 

Ortaya çıkması mümkün olan bazı rahatsızlıklar ön tedavi ile ortadan kaldırılabilmektedir. Bu noktada da check up önemi son derece büyük olan bir uygulama olarak kendisini göstermektedir. 

Sık Sorulan Sorular

  • Check up ne kadar arayla yapılır?

Kişilerin, bir şikayetleri olmasa dahi 2 yıllık periyotlarla tam kapsamlı check up yaptırması gerekmektedir. 

  • Check up yapılırken nelere bakılır? Hangi hastalıklar çıkar?

İşlemleri yaptırırken bakılanlar içerisinde; kalpten mideye farklı pek çok organ ve sistem yer almaktadır. 

  • Check up ne işe yarar?

Bu uygulama sayesinde vücuttaki tüm organ ve sistemlerin genel sağlık durumu kontrol edilebilmektedir. 

Konuya dair daha fazla bilgi edinmek ve paketlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp askı uygulaması, orta derecede yüz sarkmalarında, göz düşüklüklerinde kullanılan medikal estetik uygulamasıdır. Fransa da geliştirilen diğer adıyla Fransız ip askısı denilen bu yöntem, yüz

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi, cildi gençleştirme, sıkılaştırma ve yenileme amacıyla uygulanan kozmetik bir prosedürdür. Mezoterapi cilt altındaki kolajen ve elastin gibi yapıları uyarmaktadır. Bu sayede cildin gençleşmesi ve

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣