Göz Çapağı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Göz çapağı, herkesin en azından bir kez başına gelmiş bir durumdur. Bebeklikten başlayıp yaşlılığa kadar oluşan sabah çapaklanması normaldir. Normalin üzerinde seyreden ve aşırıya kaçan çapaklanmaların ise farklı nedenleri vardır. 

Göz çapağı oluşumu genellikle gözde pembelik oluşumuna neden olan konjonktivit nedeniyle ortaya çıkar. Alerji, gözyaşı tıkanıklığı veya farklı enfeksiyonlar da gözde çapaklanmanın temelini oluşturabilmektedir.

Göz Çapaklanması Nedir?

Göz çapaklanması, göz sıvısının, yağın ve deri hücrelerinin bir araya gelip aşırı yoğunlaşması ile ortaya çıkar. Hemen hemen her sabah gözde küçük çaplı çapaklanma ile karşılaşmak mümkündür. Bu durum son derece doğal karşılanmaktadır. Çapaklanmanın gözü açmaya engel olması, kirpikleri birbirine yapıştırması gibi ekstrem durumlar ise farklı bir nedene bağlanmaktadır. Bu durumlarda göz gibi hassas bir organın daha fazla zarar görmemesi adına uygun göz tedavisi doktor onayında uygulanmaktadır.

Göz Çapaklanmasına Ne İyi Gelir?

Göz çapaklanması, görüş kalitesini etkileyen bir durumdur. Genellikle göz enfeksiyonu sonucu ortaya çıkan semptomlar arasında değerlendirilmektedir. Görüşü iyileştirmek için göz çapaklanmasına iyi gelecek tedavi yöntemleri ve doğal çözümler tercih edilmelidir. 

Göz çapaklanmasına iyi gelecek başlıca şu şekilde sıralanabilir:

 • Sıcak kompres ile çapağın yumuşatılması,
 • Solüsyon uygulaması ile kuruluğun ve göz sıvısındaki yoğunlaşmanın engellenmesi,

Çapaklanmanın önüne geçmek için sık sık ellerin yıkanması, göze ve göz yakınına temas edilmemesi gerekmektedir. 

Göz Çapağı Doğal Temizleme Yöntemleri

Çapak doğal yollarla kolayca temizlenebilmektedir. Uygulanan tedavinin yanında gözleri sterilize etmek önemli bir adımdır. Göz çapağı için doğal temizleme yöntemleri şu şekildedir:

Papatya

Bu bitki, göz temizliği ve sağlığı için oldukça faydalıdır. Papatya suyu damlatılan bir sünger yardımıyla gözdeki çapak kolaylıkla temizlenebilmektedir.

Kırlangıç Otu

Göz otu olarak da bilinen bir bitkidir. Özellikle göz temizliğinde ve bakımında tercih edilen bir ot olarak öne çıkar. Demlenen kırlangıç otu çayını 10 dakika soğumaya bırakıp daha sonra pamuk yardımıyla göz üstlerine koymak çapağı engellemektedir.

Bal ve Su

Bal ve su da tıpkı diğer bitkisel çözümler gibi gözdeki çapağı temizlemek ve yumuşatmak için kullanılabilir. Karışımı uygulayıp çapağı temizledikten sonra ılık suyla ıslatılmış bir bezle bölgeyi yeniden silmek de faydalı olmaktadır.. 

Çay

Göz çapaklanması ve kızarıklığında en çok kullanılan yöntem çay pansumanıdır. Demlenmiş çayı biraz soğutup daha sonra temiz bir pamuk ile uygulamak, göz üstüne bekletmek kızarıklığı ve kaşıntıyı kısa sürede geçirmektedir. 

Göz Çapağı Nedenleri

Farklı nedenlere bağlı olarak göz çapağı oluştuğu görülebilmektedir. Göz çapağı oluşum nedenleri şu şekilde ele alınabilir:

 • Göz kuruluğu,
 • Konjonktivit,
 • Gözyaşı kanallarının tıkalı olması,
 • Göz enfeksiyonları,
 • Alerjiler,
 • Kontakt lensler,
 • Hava kirliliği, klima gibi çevresel faktörler.

Sık Sorulan Sorular

 • Gözde sümüksü çapak neden olur?

Gözde sümüksü çapak oluşumunun temel nedeni yağ, deri ve hücrelerdir. Enfeksiyonlara bağlı olarak göz sıvısının yoğunlaşması sümüksü çapaklanmanın oluşumuna neden olur.

 • Göz enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

Kızarma, bulanıklık, kaşınma, şişkinlik, batma ve çapaklanma başlıca göz enfeksiyonu belirtileridir. Bu semptomlara sahip olunması durumunda bir göz doktoruna gitmek gerekmektedir.

 • Gözde Sürekli Çapaklanma Neden Olur?

Gözde doğal çapaklanma, ölü deri ve hücrelerin birikmesine bağlıdır. Devamlı yaşanan çapaklanmaya eşlik eden farklı semptomlar alerjilere, göz kuruluğuna, kronik konjonktivite işaret edebilmektedir. Bir kontrole gitmekte fayda vardır.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kimyasal Gebelik

Kimyasal Gebelik

Kimyasal gebelik halk arasında sessiz düşük olarak ta bilinmektedir. Bu gebelik, döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmeden önce, genellikle implantasyon sırasında ortaya çıkan bir gebelik türüdür. Hamilelik

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital gülüş tasarımı halk arasında bilinen ismi ile hollywood gülüş tasarımı, çeşitli nedenlerden dolayı estetiği bozan diş ve diş etindeki değişikliklerin kişinin yüz şekline göre

Kron Köprü Tedavisi

Kron Köprü Tedavisi

Kron köprü tedavisi, kron köprü protezi olarak da bilinmektedir. Kron, tek diş kaplamaları için kullanılan bir terimdir. Çeşitli nedenlerden dolayı madde kaybına uğramış dişlerin sağlıklı

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣