Civatte Poikiloderma Tedavisi

Civatte Poikiloderma Tedavisi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Civatte poikiloderma, genellikle boyun ve çevresinde görülen kırmızı veya kahverengi lekelerdir. Çoğunlukla boyun ve çene altında meydana gelen kızarık lekelenmeler, sağlık açısından bir sorun teşkil etmemektedir. Ancak bu kızarık lekeler kişiyi estetik görünüm açısından rahatsız edebilmektedir.

Civatte Poikiloderma Nedir?

Civatte Poikiloderma, göğüs üst-orta kısımları, boyun yan kısımlarında ve yüzün iki yanında ortaya çıkabilmektedir. Herhangi bir sağlık sorunu teşkil etmeyen bu rahatsızlık, kişiyi estetik görünüm açısından mutsuz edebilmektedir. Civatte’nın Poikliodermasının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak güneşe uzun süreli kronik maruz kalmak, boyun bölgesinde kullanılan parfüm veya kozmetikler ana etken olabilmektedirler. Bununla birlikte menopoz veya genetik faktörlere de bağlı olabilmektedir. Bu vakada genellikle güneşle temasta kaşınma ve yanmalar görülebilmektedir. Civatte poikiloderma tedavisinde lazer sistemleri ya da IPL gibi yoğun ışık kaynakları kullanılmaktadır.

Poikilodermanın Belirtileri Nelerdir?

 • Yüzün ve boynun her iki tarafında eşit olarak görünmektedir,
 • kırmızımsı-kahverengi leke görünümü,
 • Meydana gelen lekelenmeler zamanla artacaktır,
 • Bölge de yanma ve kaşıntı hissedilmektedir. Ancak çoğu kişide bu semptomlar görülmemektedir.
 • Boyun, göğüs ve çene altında daha çok meydana gelmektedir.

Poikiloderma Gelişimine Ne Sebep Olur?

 • Genetik faktörler,
 • Menopoz,
 • Lyme hastalığı gibi enfeksiyonlar,
 • lupus ve dermatomiyozit gibi bağ dokusu hastalıkları,
 • amiloidoz gibi metabolik hastalıklar,
 • Bağışıklık hastalıkları,
 • Kansere karşı steroidler veya radyasyon tedavisi gibi ilaçlar,
 • Bazı nadir kanserler,
 • Parfüm veya makyaj malzemeleri gibi kozmetik kimyasallarla temas
 • Güneşten ışığına fazladan maruz kalma gibi birçok faktör poikiloderma oluşumuna sebep olabilmektedir.

Poikiloderma Nasıl Teşhis Edilir?

Ciltte, genellikle boyun ve yanak bölgesinde kızarık lekeler görülmeye başlandıysa uzman bir dermatoloji doktoruna başvurulması gerekmektedir. Dermatolog cildi inceleyerek analiz etmektedir. Eğer civatte poikiloderma varsa, doktorunuz genellikle gerekli testleri yaparak teşhis koymaktadır. Poikilodermanız başka bir kalıtsal hastalığa dayalı olarak ortaya çıkabilmektedir. Sonrasında ise doktorunuz muhtemelen diğer semptomlara dayalı olarak kan testleri, röntgen veya başka testler isteyebilmektedir. Bu rahatsızlık zamanla ilerleyebilmektedir. Bu nedenle ilerlemesini önlemek için bazı yöntemler uygulanmaktadır. Birincil önlem güneşten korunmaktır. Bunun yanı sıra retinollü kremler ve antioksidan serumları kullanılması sorunun artışını önüne geçebilmektedir.

Poikiloderma Nasıl Tedavi Edilir?

Civatte poikiloderma, tamamen iyileştirilemez. Ancak cilt üzerindeki lekelenmeler, kılcal damar görünümü tedavi ile ilerlemesi önlenebilmektedir. Poikilodermanın altında yatan asıl neden önemlidir. Öncelikle nedenin kaynağı bulunmalı ve tedavisi sağlanmalıdır. Sonrasında ise ciltteki renk değişimleri tedavi edilerek iyileştirilme sağlanmaktadır. Poikiloderma tedavisinde lazerler ve yoğun ışık kaynakları kullanılmaktadır. Poikiloderma tedavisinde işlem süresi bölgenin büyüklüğüne göre değişmektedir. Bu süre ortalama 20-30 dakika arasındadır. İşlem sonrasında ciltte kızarıklık görülmektedir. Ancak bu durum 2 saat içerisinde düzelmektedir. Bunun dışında herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bu işlem seanslar halinde gerçekleşmektedir. Seans aralığı 15 gündür ve genelde 4-5 seans tedavi yeterli olmaktadır. Tedavi sonrasında güneş koruyucu kullanmak oldukça önemlidir. Bu sayede sorunun tekrardan oluşması engellenmektedir. Bununla birlikte retinol ve anti-oksidanları içeren kremlerle kullanılmaktadır. ve uzun süre kullanılması önerilmektedir.

Civatte Poikiloderma Geçici Midir?

Civatte poikiloderma, tamamen iyileştirilemez. Ancak belirli tedavi yöntemleriyle cilt üzerindeki lekelerin görünümü iyileştirebilmektedir. Bununla birlikte sorunun daha da ilerlemesi engellenmektedir.

Civatte Poikiloderma Tedavisi Acı Verir mi?

İşleme başlamadan önce uygulama yapılacak bölgeye lokal anestezik krem uygulanmaktadır. Bu sayede kişi işlem sırasında herhangi bir acı veya ağrı hissetmemektedir.

Civatte Poikiloderma Tedavisi Kaç Seanstır?

Bu işlemde seans aralığı 15 gündür ve kişiden kişiye göre değişim gösterse de ortalama 4-5 seans tedavi yeterli olmaktadır.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣