Milia Tedavisi (Göz Altı Yağ Bezesi)

Milia Tedavisi (Göz Altı Yağ Bezesi)

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Milia, çoğunlukla göz çevresinde görülen göz altı yağ bezesi olarak da bilinen küçük beyaz noktalardır. En sık yüz bölgesinde görülen milia, küçük beyaz inci tanelerine benzer bir görüme sahiptir. Cilt yüzeyindeki keratin sıkışması nedeniyle meydana gelen yağ bezeleri zamanla görünüm açısından kişiyi rahatsız edebilmektedir.

Milia Nedir?

Cilt yüzeyinde 2-3 mm çapında keratin kistleri milia olarak adlandırılmaktadır. Genellikle göz altı ve çevresine meydana gelmektedir. Cilt gözeneklerin de yağ birikmesi ve biriken yağların temizlenmemesi sonucu oluşmaktadır. Yağlı ve akneye eğilim gösteren cilt yapısına sahip olan kişilerde daha sık gözlenmektedir. Milia temizliği olarak uygulanan lazer ve diğer medikal işlemlerle kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Kuru ciltlere nazaran yağlı ciltler de yağ bezeleri daha sık görülmektedir. Yağ bezeleri çoğunlukla cilt yüzeyinde biriken ölü deri hücrelerinin gözeneklere dolarak tıkanması sonucu meydana gelen bir durumdur. Ancak çeşitli faktörlere bağlı olarak da gerçekleşebilmektedir. Göz altı yağ bezeleri çoğunlukla zamanla kendiliğinden kaybolmaktadır. Ancak bu durum zaman alabilmektedir. Bu durumdan rahatsız olan ve beklemek istemeyen kişiler için milia dan medikal yöntemlerle kurtulmak mümkündür.

Milia neden oluşur?

 • Kanda yağ artışı,
 • Fazla kafein içeren içeceklerin tketilmesi,
 • Yanlış ve düzensiz beslenme rutini,
 • Genetik faktörler,
 • Yanıklar veya güneş yanıkları,
 • Düzensiz uyku rutini,
 • Cildin aşırı hassas olması,
 • Aşırı yeme içme durumu,
 • Lazer uygulamalarına bağlı olarak oluşan cilt travmaları,
 • Kortizon içeren kremlerin uzun süre kullanılması,
 • Hormonal düzensizlikler,
 • Çevresel faktörler,
 • Sigara ve alkol kullanımı,
 • Yaş,

Milia Tipleri Nelerdir?

Sekonder ve primer olmak üzere iki tipte görülmektedirler. Sekonder tipinde keratin kistleri kökünü ter bezlerinden alırken primer tipinde kök yağ bezlerine bağlıdır. Bu tipler yağ bezesi olarak dlandırılmaktadır. Primer milia, genellikle göz çevresine görülen yağ bezeleridir. Nadiren de olsa vücudun farklı bölgelerinde; burun, yüz, alın ve genital bölgede oluşur. Kendiliğinden kaybolmazlar. Sekonder tip ise kendiliğinden geçebilmektedir. Genellikle çevresel faktörlerin etkisi ile meydana gelmektedir. Lazer sonrasında, tahriş durumunda, cilt travması ya da ilaç kullanımına bağlı olarak ortaya çıkar.

Milia Temizliği Nasıl Yapılır?

Yağ bezesi temizliği için öncellikle bir dermatoloji uzmanına muayene olunması gerekmektedir. Muayene sonrası temizliğin ise bir uzman tarafından gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Uzman tarafından kişiye cilt tipine uygun cilt bakımı önerilmektedir. Eğer bakımdan sonra belirtiler devam ediyorsa temizlik uygulanmaktadır. İşlemden önce cilde sedasyon etkili anestezik krem uygulanmaktadır. Yağ bezesine steril enjektörler ile girilerek uç noktasından içi boşaltılma işlemi yapılmaktadır. İşlem sonrasında bölge tekrardan temizlenerek tamamlanmış olur. Uygulama sonrasında ciltte kabuklanmalar görülebilir ancak bu durum birkaç gün içerisinde kaybolmaktadır.

Göz Altı Yağ Bezesi (Milia) Nasıl Tedavi Edilir?

Yağ bezeleri sağlık açısından herhangi bir zarar teşkil etmemektedir. Bu nedenle bir tedavi gerektirmez. Ancak estetik görünüm açısından kişiyi rahatsız edebilmektedir. Milialar genellikle kendiliğinden geçerler ancak geçmediği durumlarda medikal uygulamalara başvurulabilir.

 • Uzman kontrolünde reçeteli krem kullanımı,
 • Yağ bezesi içeriğinin iğne kullanarak çıkartılması,
 • Kriyoterapi işlemi,
 • Lazer ablasyonu ile gözenekleri açıp bezeyi yok etmek için lazer kullanımı,
 • kimyasal peeling,
 • Radyofrekans,
 • Karbon peeling işlemi gibi birçok yöntem uygulanabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Tedavi Kaç Seans Sürer?

Milia tedavisi 1-2 seansta tamamlanan oldukça pratik ve kısa süren bir işlemdir. Kaç seans uygulanacağı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Uygulamalar 30-40 dakika arasında tamamlanmaktadır.

Milia Tedavisi Kesin Çözüm Mü, Tekrardan Çıkar mı?

Bu uygulamanın kalıcı olması kişinin cilt yapısına ve beslenme rutinine göre değişiklik göstermektedir. Düzensiz beslenme ve tetikleyici unsurların kullanılması dahiline milia tekrarlama olasılığı çok yüksektir.

Göz Altı Yağ Bezeleri Bulaşıcı mıdır?

Yağ bezelerinin bulaşıcı özelliği yoktur. Yağ bezeleri gözeneklerin tıkanması sonucu oluşmaktadır. Ve herhangi bir sağlık sorunu teşkil etmemektedir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣