Göz Hastalıkları

Göz Hastalıkları

Göz hastalığı, hayat kalitemizi oldukça düşürür. Gözlerin sağlıklı oluşu, insanın hayat kalitesini arttırır. Dolayısıyla göz hastalıkları erken teşhis edilmeli ve hızlıca tedavi edilmelidir. Aksi durumlarda görme kaybına kadar varabilen kalıcı problemler doğabilir. Dolayısıyla herkesin düzenli olarak göz hastanelerine gidip, rutin kontrollerini yaptırmaları gerekir. Bu sayede gözlerde oluşabilecek hastalıklar erkenden teşhis edilip, tedavi edilebilir. Herkes yılda en az 1 kez göz muayenesini yaptırmalıdır. Gözleriyle ilgili herhangi bir şüphesi ya da şikayeti olan herkes, Avicenna International Hospital Göz Hastalıkları tıbbi bölümüne giderek göz muayenesi yaptırabilir.

Göz Hastalığı

Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları bölümü, katarakt – refaktif cerrahi, vitreo – retinal hastalıklar, oküloplastik cerrahi, sarı nokta, glokom gibi hastalıkların tanısını koyar ve hastaların tedavilerini gerçekleştirir. Bu kapsamda refraksiyon – kırma kusurları, pediatrik oftalmoloji, şaşılık, prematüre retinopati, retina ve kornea hastalıkları gibi alanlarda çalışmalar yapılır. Birbirinden değerli doktorlarımız, tüm göz hastalıklarının tanı konması ve tedavi sürecinde modern tıbbın bütün imkanlarından faydalanarak hizmet vermektedir.

Katarakt Ameliyatı

Bir yaşlılık hastalığı olarak tanımlanabilen katarakt, hem gözlerin sağlıklı olması açısından hem de kaliteli bir yaşam sürülmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Katarakt ilk olarak nesneleri çift görme, bulanık görme ve geceleri zor görme gibi belirtilerle ortaya çıkar. Daha sonra zaman içerisinde görüş kabiliyetinin günden güne kaybıyla devam eder. Katarakt, bireylerin hastalıkla yaşayabileceği ya da hastalığı idare edebileceği bir hastalık değildir. Mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Öte yandan kataraktın ilaçla tedavisi de mümkün değildir ve gözlerin mutlaka ameliyat edilmesi gerekmektedir. Katarakt ancak ameliyat yöntemiyle tedavi edilebilmektedir. Bu konuda iyi bir cerraha ihtiyaç vardır. Katarakt ameliyatı son yıllarda lazer yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Katarakt ameliyatında modern tıptan faydalanılarak, son derece ileri teknolojiler kullanılmaktadır.

Katarakt ameliyatı olacak kişilerin en iyi doktorları araştırmaları ve bulmaları gerekir. Tercih edilecek olan göz doktorunun bireysel tecrübesine orantılı olarak ilerleyecek olan ameliyat süreci, tek bir gün içerisinde bitirilebilir. Avicenna International Hospital’ın uzman göz doktorları, son teknolojiler ışığında katarakt ameliyatlarını gerçekleştirmektedir.

Sarı Nokta Göz Hastalığı

Sarı nokta ismiyle de bilinen makula, kişilerin görme keskinliğini sağlar. Retinanın tam ortasında yer alan bu küçük nokta, 5 mm çapındadır. Bu bölge, merkezi olarak görüşü sağlayan bölgedir. Gözlerimizin ışığı fark eden fotoseptör hücreleri yoğun olarak sarı nokta denilen makulada bulunur. Öte yandan bu bölgenin, detayları görme görevinin de bulunduğu belirtilmektedir. Buna örnek vermek gerekirse, bir ipi bir iğnenin ucundan geçirmeye çalışırken, sarı nokta olarak bilinen makula bölgesini kullanırız. Sarı nokta hastalığına sahip olan insanların, bulanıklık problemi olur. Bunun yanında karanlık görme sorunu da yaşanır. Bu hastalığı yaşayan insanların yan taraflardan görme sorunları olmaz ama merkez görüş bozulur. Bu hastalık kişinin yaşamını oldukça derinden etkiler. Sarı nokta hastalığı giderek artan ve büyüyen bir hastalıktır.

Şaşılık

İnsanoğlunun her bir gözünde 6 tane göz kası yer alır. Bu kaslar, göz dışı kaslardır. Eğer bu göz kaslarından bir ya da birkaçı kuvvet açısından problem yaşarsa, şaşılık meydana gelir. Şaşılık, gözlerin birbirleriyle uyumunu kaybetme durumudur. Şaşılık, geçici olarak yaşanabileceği gibi, kalıcı da olabilen rahatsız edici bir hastalıktır. Şaşılığın ortaya çıkmasının net ve tek bir nedeni yoktur. Şaşılık, birçok nedene bağlı olarak gelişim gösterse de, gene olarak genetik bir sorun olduğu kabul edilmektedir. Tedavisinde ise erken teşhis büyük önem taşır.

Şaşılık Ameliyatı

Bir göz hastalığı olan şaşılık hastalığının tedavisinde zaman zaman ameliyat yöntemi kullanılabilir. Şaşılık ameliyatı, şaşılığın seviyesine göre yöntemsel olarak farklılıklar gösterebilir. Şaşılık ameliyatında gözlerde bulunan 6 adet kasın bazılarının gücü arttırılır, bazılarının etki alanı değiştirilir, bazılarının da kuvvet seviyeleri azaltılabilir. Bu ameliyat, bazı yetişkinlerde lokal anestezi ile gerçekleştiriliyor olsa da, çoğunlukla genel anestezi yöntemi ile yapılır.

Şaşılık ameliyatı ortalama 1 saat kadar gibi bir sürede yapılır. Ameliyatın ardından ortalama 1 hafta sonra günlük yaşama geri dönüş gerçekleştirilebilir. Göz bölgesindeki hassaslık ve kızarıklık ise 1 ay kadar devam edebilir. Ameliyat sonrasında damla kullanımı ile iyileşme süreci desteklenebilir. Hastaların çoğu genel olarak şaşılık ameliyatı riskli mi şeklinde bir soru sorar. Her cerrahi operasyonda belli bir risk seviyesi vardır. Dolayısıyla, şaşılık ameliyatının da belli bir riski vardır. Tecrübeli göz doktorları tercih edilerek bu risk olabilecek en az seviyeye indirilebilir.

Şaşılık Ameliyatı Fiyatları

Şaşılık ameliyatı için önceden fiyat vermek doğru değildir. Şaşılık ameliyatı fiyatı almadan önce doktorlara muayene olmak gerekmektedir. Öte yandan, internet sitesi üzerinden ameliyat fiyatlarının paylaşılması da yasaklanmıştır.

Göz Hastalıkları İsimleri Nelerdir?

Kişilerin görme yeteneğinin belli bir bölümünü kısıtlayan ya da tümüyle görme yeteneğini sekteye uğratan hastalıklara göz hastalığı adı verilmektedir. Bu hastalıkların, genel olarak genetik sebebiyle ortaya çıktığı bilinse de, dış dünyaya bağlı olarak gelişebilen göz hastalıkları da vardır. Göz bölgesinde yaşanan tüm problemler, göz hastalığı olarak adlandırılabilir ve en yaygın göz hastalığı isimleri şöyle listelenebilir:

 • Şaşılık
 • Renk Körlüğü
 • Miyop
 • Hipermetrop
 • Astigmat
 • Konjoktivit
 • Glokom (tansiyon)
 • Katarakt

Bu ve bunun dışında görülen göz hastalıkları isimleri, göz hastalıkları nelerdir sorusunun yanıtını oluşturmaktadırlar. Öte yandan şaşılık ve şaşılık ameliyatı da göz hastalıklarının sorumluluk alanında yer alır.

Göz Hastalığı Belirtileri

Kişilerin göz hastalığı şüphesi varsa, belirtileri incelemesinde fayda vardır. Göz hastalıkları, belli başlı belirtiler ile oraya çıkar.

 • Gözde kaşınma, kuruluk, şişlik, kanlanma, ağrı ya da hassasiyet gibi sorunlar varsa
 • Aile genetiğinde retina rahatsızlığı, katarakt, glokom, keratokonus gibi sıkıntılar yaşanmışsa
 • Şeker hastalığı ya da tansiyon hastalığı gibi gözü etkileyecek bir hastalık bulunuyorsa
 • Önceden geçirilmiş bir göz ameliyatı varsa
 • Göz bölgesinden herhangi bir yaralanma yaşandıysa

Mutlaka bir göz doktoruna gidilmesi gerekmektedir. Öte yandan düzenli ve sistematik bir biçimde göz muayenesine gitmek büyük önem taşır. Kişilerin ilk göz muayenesini bebekken yaptırması gerekir. 6 aylık olmuş tüm bebelerin göz muayenesinden geçirilmeleri gerekir. Bu sayede doğuştan gelen herhangi bir göz hastalığı varsa, tespiti yapılabilir. Erken tanı, bebeklerin hayatları boyunca gözleriyle ilgili problemlerinin olmamasını sağlayabilir. Hiçbir göz hastalığı bulunmayan bir birey bile en az 2 yılda bir göz muayenesine gitmelidir. Göz hastalığı olan kişiler ise periyodik muayeneye önem göstermelidir.

Göz Hastalıklarının Tanı ve Tedavisi

İnsanların göz bölgelerinde ortaya çıkan sıkıntılar, doktorlar tarafından tedavi edilir. Tedavi öncesinde her doktor hastayı, belli başlı testler çerçevesinde kontrole alır. Testlerin sonuçları ve hastanın hastalık belirtilerine göre, bir tedavi yöntemi belirlenir ve tedavi başlatılır.

Göz Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Göz hastalıkları genel olarak hastaların yaşam kalitesini doğrudan etkilediği için, hastaların en uygun tedavi yöntemini kullanacak doğru doktorları seçmeleri gerekir. Avicenna Hastanesi’nin uzman göz doktorları, tüm göz hastalıklarının tanı ve tedavi sürecinde etkin rol oynar. Hem doğuştan sahip olunan göz hastalıkları için, hem de sonradan ortaya çıkan hastalıklar için çok çeşitli tedavi yöntemleri günümüzde uygulanmaktadır.

Bu kapsamda doktorun seçeceği tedavi yöntemi hastalar için en uygun olanıdır. Gözlük kullanmak, ilaç almak veya cerrahi bir müdahalede bulunmak gibi çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Hem doğru hem de hızlı teşhis, görme kaybının önüne geçilebilmesinde büyük ve önemli bir rol oynar. Dolayısıyla hastaların sık sık doktor muayenesine gitmesi ve aksatmaması ciddi önem taşır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Göz neye bakar?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu bölümde, vitreo – retinal hastalıklar, katarakt – refraktif cerrahi, glokom, sarı nokta hastalığı, oküloplastik cerrahi, refraksiyon – kırma kusurları, şaşılık, retina, pediatrik oftalmoloji, prematüre retinopatisi ve kornea hastalıkları gibi branşlara yer veriliyor.

Gözde problem olduğunu nasıl anlarız?

Görmede bulanıklık, şiddetli göz ağrıları, baş ağrısı, bulantı, gözlerde kızarıklık ve şişme gibi belirtiler buna işarettir.

En tehlikeli göz hastalıkları çeşitleri nelerdir?

Glokom, sarı nokta hastalığı, şeker hastalığına bağlı körlük, retinal dekolmanı, gözdeki atar ve toplar damar tıkanıklıkları, göz travmaları, çocuklarda katarakt ve göz tansiyonu gibi göz hastalıkları çeşitleri tehlikelidir.

Göz Hekimlerimiz

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣