çocuk üroloji doktorunda sarışın çocuk ve oyuncağı

Çocuk Ürolojisi: Nedir? Hangi Hastalıklara Bakar?

Çocuk ürolojisi, çocuklarda meydana gelen genital ve üriner problemlerin incelendiği tıp alanıdır. Doğumdan öncesi ve gelişim çağındaki dönemde ilgilenilen üriner sistem hastalıkları ve tedavi yöntemleri hakkında detaylar makale içeriğimizde.

Çocuk Ürolojisi Nedir?

Pediatrik üroloji; çocukların anne karnından gelişim çağına kadar olan döneminde genital ve üriner hastalıkların incelendiği alandır. Böbrekler, mesane, genital sistem ve üretrada meydana gelen sorunlar ve gelişim problemleri için pediatrik ürolojiden yardım alınmalıdır. Çocukluk döneminde meydana gelen ve ilerleyen dönemlerde devam edebilecek hastalıkların erken teşhisi, hastalığın daha ağır geçmesini engelleyebilir. Kız ve erkek çocuklarda, gelişim sürecinde farklı rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu dönemde çocuklarda gelişim süreci takip edilerek, var olan veya olabilecek hastalıkların tedavisi sağlanabilmektedir.

Çocuk Ürolojisi Hastalıkları

Pediatrik üroloji kliniğinde hem kız hem de erkek çocuklarının ürolojik muayenesi yapılabilmektedir. Muayeneler esnasında varsa semptom varlıkları paylaşılarak, hastalıkların tanısı kolaylaştırılabilir. Pediatri ürolojisi hastalıkları arasında;

İnmemiş Testis

İnmemiş testis, testisin iniş sürecinde meydana gelen aksaklıklar nedeniyle olması gerektiği noktada olmamasıdır. İniş yolunda farklı bir noktada kalan testisler, doğum sonrası yapılan muayene sayesinde tespit edilebilir. Bu durumda ilk 3 ay içerisinde inmemiş testis tedavisi sağlanabilmektir. Genellikle, bebek 1 yaşına gelmeden inmemiş testis tedavisinin yapılması önerilir.

Hidrosel

Testislerde sıvı birikmesi ve testis şişmesine bağlı olarak hidrosel hastalığı gelişmektedir. Su fıtığı olarak da anılan hastalık, doğum sonrası meydana gelebileceği gibi gelişme çağlarında da ortaya çıkabilir Pediatrik üroloji muayenesi esnasında fark edilerek tanı konulabilir.

Spermatik Kisti

Su fıtığına benzer bir hastalık olan spermatik kordon kisti, basık bölgesinde su dolu kist oluşumlarıdır. Hastalığın cerrahisi için çocuk cerrahisinden faydalanılır.

Peygamber Sünneti ( Hipospadias)

Erkek çocuklarda, doğumsal sorunlardan biri olarak peygamber sünneti rahatsızlığı görülebilir. Olması gerekenden farklı olarak idrar kanalı, penisin alt yüzeyine daha yakın bir noktada bulunmaktadır. İdrar kanalı (üretra) ne kadar geride ise, kişiye o kadar fazla sıkıntı yaratmaktadır. Cerrahi operasyon sayesinde tedavi sağlanabilmektedir.

Testis İltihabı

Enfeksiyon, erkek cinsel organı içerisinden ilerleyerek, testislere doğru yayılmaktadır. Bu hastalık çocuklarda nadir görülmekle birlikte, çocuk ürologlar tarafından tedavisi sağlanabilir.

Varikosel

Ürolojik sorunlardan biri olan varikosel, erkeklerde kısırlık sorununa neden olan önemli problemlerden biridir. Testislerdeki ısı dengesinin bozulması spermlerin yaşama sürelerini kısaltır. Toplardamarlarda meydana gelen genişlemeler testis ısısını değiştirerek, sperm ısısının dengesinin bozulmasına neden olur ve sperm sağlığını etkiler. Hormonal değişiklikler, ısı sorunları gibi rahatsızlıkların görülmesi ve kısırlığa ilerlememesi için varikosel hastalığının tedavisi oldukça önemlidir.

Kasık Fıtığı

Ker iki kasık bölgesinde de olabilen kasık fıtıkları, hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilir. Erkeklerde görülme oranı daha yüksek olan kasık fıtıkları, bu bölgedeki doku ve kasların zayıflamasıyla meydana gelmektedir. Kapalı fıtık cerrahisi kullanılarak tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Over Kistler

Yumurtalık kistleri, kız çocuklarında en sık karşılaşılan ürolojik sorunlardan biridir. Genital hastalıkları, üreme çağındaki genç kızlarda ortaya çıkarak ağrıyla kendini belli edebilir. Özellikle regli dönelerinde yaşanan ağrıların altındaki sebep mevcut over kistler olabilir. İyi veya kötü huylu olabilen kistler boyutuna göre ilaçla tedavi ve cerrahi tedavi uygulanarak ortadan kaldırılabilir.

Böbrek Sorunları

Böbreklerde meydana gelen taş, tümör ve diğer fonksiyonları etkileyecek sorunlar, organ hasarına kadar ilerleyebilen ciddi sorunlar doğurabilir. Çocuklarda görülen böbrek sorunlarında tanı testleri uygulanarak hastalığın tespiti sağlanır ve tedavi yöntemine karar verilebilir. Tümör, taş ve kist gibi sorunların tedavisi için cerrahi operasyonlar uygulanabilir.

Böbrek Üreter Darlıkları (UPJ)

Böbrek kanallarındaki tıkanıklıklar, böbrek fonksiyonlarının genelini etkileyecek sorunlara neden olabilir. Fonksiyonlarda meydana gelen bozulmalar vücutta farklı sorunları tetikleyebileceği gibi tedavi edilmesi önemlidir.

Çocuk Ürolojisi Tanı Yöntemleri

Çocuk ürolojisi bölümünde incelenen birçok hastalık olmakla birlikte, kullanılan farklı tanı testleri bulunmaktadır. Bu klinikte faydalanılan tanı testleri arasında;

 • Kan testleri
 • Kolonoskopi,
 • Rektoskopi,
 • Anoskopi
 • Sistoskopi,
 • Üreteroskopi
 • Ürodinamik incelemeleri
 • Bronkoskopi
 • Sistometri
 • Motilite çalışmaları
 • Özofagus manometrisi
 • Anal manometri
 • Üroflowmetri
 • Özofagoskopi
 • Gastroskopi
 • Duodenoskopia

Ürolojik hastalıkların tedavisi öncesinde doğru teşhis konulabilmesi için tanı testleri önemlidir. Testler sonrasında geekli süreçte en uygun tedavi yöntemine kadar verilebilir.

Çocuk Ürolojisi Tedavi Yöntemleri

Pediatrik üroloji hastalıkların tedavisinde kullanılan yöntemler arasında;

 • Laparoskopik girişimler (Kapalı cerrahi operasyonlar)
 • Endoskopik girişimler (Açık cerrahi operasyonlar)
 • URS (Lazerle taş kırma)
 • PNL (Perkütan Nefrolitotomi)

seçenekleri bulunuyor. Tanı konulduktan sonra, hastalığın tedavisinde en etkili tedavi yöntemi çocuk ürolog tarafından seçilecektir. Uzmanınızın önerilerini dikkate alarak, uygulanan tedavi süreci sonunda hastalığınızın tamamen ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

SONUÇ

Bebeklik ve gelişim dönemlerinde fark edilen ürolojik hastalıkların erken tanı ve tedavisinde daha büyük başarı oranı sağlanmaktadır. Farklı hastalıklara veya organ hasarına neden olmadan tedavi edilen durumlar, gelişim dönemindeki çocukların sağlığı için önemlidir. Çocuğunuzda yukarıdaki belirtileri görmeniz durumunda, alanında uzman ürologlara muayene başvurusu yapmanız önemlidir. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Üroloji Bölümü uzman doktorlarına randevu oluşturarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Çocuk ürolog neyle ilgilenir?

Pediatrik üroloji doktorları; yenidoğan, bebeklik ve gelişme çağındaki çocuklarda görülen üriner ve genital sistem sorunlarının tanı ve tedavisiyle ilgilenirler.

Çocuk üroloji kaç yaş hastalara bakar?

Pediatrik üroloji alanında yenidoğan döneminden itibaren 16 yaşına kadar olan kişiler muayene olabilir.

Çocuk üroloji sünnet yapar mı?

Hastane ortamında sünnet için çocuk üroloji doktorlarına randevu alınabilir. Muayene sonrası, lokal anestezi altında hastane hijyeninde sünnet sağlanabilir.

 

Avicenna Hastanesi Üroloji Bölümü Doktorlarımız

Üroloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.