Çocuklarda Miyop Tedavisi

Çocuklarda Miyop Tedavisi- göz ölçümü yapılan kız çocuğu

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Miyop, gözün yapısının normalinden uzun olması sebebiyle uzağı net görememe sorunudur. En yaygın görme kusurlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuklarda özellikle 7-10 yaşları arasında belirti göstermektedir. Çocuklarda miyop hastalığı tamamen ortadan kaldırılamaz fakat ilerlemenin yavaşlatılması için gerçekleştirilen bir takım tedavi yöntemleri mevcuttur.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Çocuklarda Miyop Tedavisi” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Çocuklarda Miyop

Çocuklar arasında yaygın olan bu göz hastalığı, uzağı bulanık görmeye sebep olmaktadır. Bu çocuklarda göz merceği normalden uzundur veya göz korneası çok dik ve kavislidir. Göz odaklanamadığında uzaktaki nesneleri görmede zorluk çeker. Uzaktaki nesneler bulanık görünürken, yakındaki nesneler daha net görülmektedir. Miyopi çok sık bilgisayar, tablet, telefon kullanan ve televizyon izleyen çocuklarda daha sık oluşmaktadır. Bununla beraber, miyopiye sahip olan çocuklarda bu durum sonrası katarakt, retina dekolmanı, glokom gibi diğer göz hastalıkları ortaya çıkabilir.

Okul çağındaki çocuklarda daha sık karşılaşılan miyopi fark edilmezse, çocuğun okuldaki başarısı olumsuz etkilenebilir. 7-10 yaş aralığında miyopa yakalanan çocuklarda miyop derecesi, çocuk büyüdükçe artış gösterebilmektedir. 18-21 yaşına gelindiğinde miyop ilerlemesi genellikle durur fakat bazı durumlarda ise ilerlemeye devam eder.

Miyop derece sınıflandırması:

  • 3 derece altı = Hafif miyop

  • 3-6 derece arası = Orta miyop

  • 6 ve üstü = Yüksek miyop

Çocuklarda Miyop Belirtileri

Çocuğunuzda aşağı belirtileri fark ettiğinizde vakit kaybetmeden Göz Hastalıkları doktoruna muayene olmanız gerekmektedir.

  • Uzağı bulanık görmek (Özellikle okul tahtasında yazılanları görememek.)

  • Gözleri kısarak bakmak

  • Göz yorgunluğu 

  • Sıklıkla göz kırpmak

  • Gözleri sık sık ovalamak

Hangi Çocuklarda Daha Sık Görülür

Anne ve/veya babada miyopi olan bir çocukta bu göz hastalığının gelişme olasılığı daha yüksektir. Bunun dışında eğer ki çocuk, uzun süre yakın mesafeden kitap okuyorsa; televizyon, telefon, tablet ve bilgisayar gibi teknolojik aletleri uzun süre kullanıyorsa, miyopi oluşma riski artmaktadır.

Çocuğunu miyopiden korumak isteyen ebeveynler, çocuklarının doğal ortamda vakit geçirmesini sağlamalıdır. Araştırmalara göre açık hava çocukların göz hastalıklarını azaltmaktadır. Bu sebeple orman, park, bahçe gibi alanlarda çocukların daha sık vakit geçirilmesi sağlanmalıdır. Ek olarak ebeveynler, çocukta miyop oluşumunu ve/veya ilerlemesini engellemek için yakın mesafe okumalarını azaltmalıdır. Çocuğun tablet, bilgisayar, televizyon, telefon gibi teknolojik aletlerle vakit geçirme saatleri de düşürülmelidir.

Çocuklarda Miyop Tedavisi

Miyop ilerlemesini yavaşlatmak için birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Bu tedavi yöntemleri, atropin göz damlaları ve özel kontakt lensler ile gerçekleştirilmektedir.

1.Atropin Göz Damlaları:

Miyopi için düşük doz atropin göz damlası, 5-18 yaş arasındaki çocuklarda miyopinin ilerlemesine engel olmaktadır. Atropin dozu genellikle %0.01-0.02 ölçüsündedir. Damla her gece yatmadan önce uygulanmaktadır. Damla sayesinde göz kasları gevşer. 2 yıl boyunca bu damla kullanıldıktan sonra miyop ilerlemesi durmaktadır. Atropin damlasının yan etkileri; göz çevresinde kızarıklık, kaşıntı, bulanık görme ve ışığa karşı hassasiyet şeklinde olabilmektedir.

2.Özel Kontak Lensler:

2.1. Yumuşak Multifokal (Bifokal) Kontakt Lensler: Miyopi tedavisinde kullanılan bu lensler özel tasarıma sahiptir. Çocuklarda göze gelen ışınları özel bir biçimde kırarak gözün odaklanma mekanizmalarının gevşemesini sağlar. Böylelikle miyopinin ilerlemesini %30-50 oranında yavaşlatmaktadır.

2.2. Ortokeratoloji (ortho-K) Kontakt Lensler: Ortokeratoloji kontakt lensler, miyopi tedavisi için gece boyunca kalmak üzere çocuklara takılmaktadır. Lensler sabahları çıkartılır. Bu durum korneanın merkezinde bir düzleşme sağlar. Güncel araştırmalar sonucunda bu tedavinin miyopun ilerlemesinin azalmasında %30-100 oranında etkili olduğu gözlemlenmiştir. Bu tedavinin tek olumsuz yanı, uyurken kontakt lens takmanın çocuğunuzun gözünde yaratabileceği tahriş ve enfeksiyondur. Bu sebeple çok tercih edilen bir yöntem değildir.

2.3. Periferik Defokus Kontakt Lensler:  6-12 yaş arası miyop çocuklarda tercih edilmektedir. Çok odaklı olan bu kontak lensin merceği bulanık uzak görüşü düzeltir. Bunun yanı sıra merceğin dış kısımları çevresel odaklanmayı engeller ve bulanıklaştırır. Bilinmelidir ki, bulanık yan görüş göz büyümesini yavaşlatır ve miyopiyi sınırlar.

 

Sıkça Sorulan Sorular:

Miyop ilerlemesi belirtileri?

Uzağı görememe durumu arttıkça ve bununla beraber gözde, başta ağrılar yaşanıyorsa göz derecesinin ilerlemekte olduğunu anlamalıyız.

Bebeklerde miyop düzelir mi?

Bebeklerde, çocuklarda miyop rahatsızlığı ortaya çıktıysa bunu ortadan kaldırmak ancak ilerleyen yaşlarda göz lazer ameliyatı ile mümkündür. Fakat diğer yandan, çeşitli tedavi yöntemleri ile miyopluk derecesinin ilerlemesinin önüne geçilmektedir.
 

Miyop ilerlemesi ne zaman durur?

Çoğunlukla 18-21 yaşlarına gelindiğinde miyop ilerlemesi durmaktadır. Fakat bazı durumlarda bu ilerleme devam edebilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yağ Bezesi

Yağ Bezesi Nedir? Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ bezesi, tıbbi adıyla lipom, cilt altında yavaş büyüyen iyi huylu bir tümördür. Genellikle yağ dokusundan oluşarak yumuşak, esnek bir dokuya sahiptir. Çeşitli nedenlerden dolayı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣