Spina Bifida Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?- bebek

Spina Bifida Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Nöral tüp defektine bağlı olarak oluşan Spina Bifida, ayrık veya açık omurga anlamına gelmektedir. Omurilik ve onunla alakalı sinirlerin, omuriliğin tamamen örtülmemesi sonucunda açıkta kalması ile oluşmaktadır. Myelomeningosel başta olmak üzere omuriliği etkileyen birçok şekilde görülmektedir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Spina Bifida Nasıl Tedavi Edilir?” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Beyin Ameliyatları Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Ayrık Omurga (Spina Bifida) Nedir?

Latince kökenli Spina Bifida, ayrık ve açık omurga anlamına gelmektedir. Hamilelik döneminde oluşan bir kusurdur. Bununla beraber, anne karnındaki bebekte nöral tüp gelişiminin herhangi bir sebepten tam olarak tamamlanmaması sonucu bir takım anormallikler meydana gelir. Bunlara nöral tüp defekti denilmektedir. Spina Bifida, nöral tüp defekti kapsamında karşılaşılan bir kusurdur.

Halk arasında ayrık omurga hastalığı da denilmektedir. Açık kalan omurlar arasından çıkan sinirler ve omurilik, bebeğin sırtında bir yumru meydana getirir.  Spina Bifida başta myelomeningosel olmak üzere omuriliği etkileyen birçok şekilde karşımıza çıkar. Bilinmelidir ki, bu kusura sahip bebeklerin %85’ inden fazlasında hidrosefaliye rastlanır. Erken dönemde tedavi gerekir, aksi takdirde bebeğin beyni hasar görmektedir.

Bu kusur, hamileliğin ilk ayının sonunda ortaya çıkmaktadır. Çoğunlukla folik asit eksikliği bu kusura yol açar. Omurilik ve omurilikle alakalı sinirlerin, omuriliğin tamamen örtülmemesi sonucunda açıkta kalması durumu ilk ayın bitiminde belli olmaktadır.

Spina Bifida Neden Olur?

Tam olarak nedeni bilinmemektedir. Bununla beraber, yaygın olarak folik asit eksikliği sebebi ile ortaya çıktığı düşünülmektedir. Özellikle ailede daha önce yaşanmış bir Spina Bifida öyküsü varsa büyük olasılıkla tekrar ortaya çıkabilir. Diğer yandan Spina Bifida oluşma olasılığını arttıran bir takım durumlar söz konusudur. Hastalığın meydana gelme riskini arttıran bu durumlar:

  • Hamilelikte yüksek ısıya maruz kalmak( Kaplıca, buhar odası, sauna) 
  • Hamileyken uzun süren ateş
  • Antiepileptik ilaçlar 
  • Şeker hastalığı
  • Obezite
  • Folat eksikliği

Çeşitleri Nelerdir?

3 çeşit olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çeşitler aşağıda açıklanmıştır.

1.SBO/ Spina Bifida Okülta

Hastalığın en hafif ve en sık görüldüğü çeşittir. Kapalı sipina çeşidi olarak da bilinmektedir. Belirtileri yoktur ve cerrahi müdahale şart değildir.

2.Myelomeningosel

En sık görülen ve en ciddi çeşittir. Birçok sağlık sorununa sebep olmaktadır. Kısmi felç, hidrosefali, skolyoz, idrar tutma zorluğu bu sorunlardandır.

3.Meningosel

Bu çeşit ile nadiren karşılaşılmaktadır. Omurilik sıvısı bebeğin sırtında yer alan açıklıktan çıkar fakat hayati sorun teşkil etmez. Önemli ölçüde, bazı bebeklerde mesane ve bağırsak problemlerine yol açmaktadır.

Spina Bifida Nasıl Teşhis Edilir?

Teşhisi, Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahi uzmanı tarafından ilgili muayenenin yapılması sonrası Manyetik Rezonans (MR) ve Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntülemeleri ile yapılmaktadır. Hamilelik sırasında teşhis ediliyor ise ultrason kontrolleri tercih edilmektedir. Hastalığın kapalı şekilde olması durumda herhangi bir tedaviye gerek duyulmamaktadır. Diğer taraftan hastalık eğer ki ağır seyrediyorsa, mutlaka cerrahi operasyona ihtiyaç duyulmaktadır.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Spina Bifida ile doğan bir bebek, doğumdan sonraki ilk 36 saat içerisinde ameliyat olmalıdır. Yapılan operasyonda amaç kesenin kapatılması ve omurilik çevresindeki doku iltihaplanmasının önüne geçmektir. Ancak operasyon için zaman kaybetmemek gerekmektedir. Bebekte meningoseli olma durumunda, omuriliğin etrafına bir zar konulur ve omurilik açıklığı kapatılır. Bebekte myelomeningosel görülüyorsa aynı şekilde omurilik yerine geri konulur ve kese kapatılır.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Spina bifida neden olur?

Tam olarak nedeni bilinmemekle beraber yaygın olarak folik asit eksikliği sebebi ile ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Spina bifida ne demek?

Latince kökenlidir. Ayrık ve açık omurga anlamına anlamına gelmektedir.

Spina bifida tedavisi?

Bu rahatsızlıkla doğan bir bebek, doğumdan sonraki ilk 36 saat içerisinde ameliyat olmalıdır. Yapılan operasyonda amaç, keseyi kapatmak ve omurilik çevresindeki doku iltihaplanmasının önüne geçmektir.

 

Avicenna Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) Doktorlarımız

Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.