Spina Bifida Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Spina Bifida Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?- bebek

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Nöral tüp defektine bağlı olarak oluşan Spina Bifida, ayrık veya açık omurga anlamına gelmektedir. Omurilik ve onunla alakalı sinirlerin, omuriliğin tamamen örtülmemesi sonucunda açıkta kalması ile oluşmaktadır. Myelomeningosel başta olmak üzere omuriliği etkileyen birçok şekilde görülmektedir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Spina Bifida Nasıl Tedavi Edilir?” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Beyin Ameliyatları Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Ayrık Omurga (Spina Bifida) Nedir?

Latince kökenli Spina Bifida, ayrık ve açık omurga anlamına gelmektedir. Hamilelik döneminde oluşan bir kusurdur. Bununla beraber, anne karnındaki bebekte nöral tüp gelişiminin herhangi bir sebepten tam olarak tamamlanmaması sonucu bir takım anormallikler meydana gelir. Bunlara nöral tüp defekti denilmektedir. Spina Bifida, nöral tüp defekti kapsamında karşılaşılan bir kusurdur.

Halk arasında ayrık omurga hastalığı da denilmektedir. Açık kalan omurlar arasından çıkan sinirler ve omurilik, bebeğin sırtında bir yumru meydana getirir.  Spina Bifida başta myelomeningosel olmak üzere omuriliği etkileyen birçok şekilde karşımıza çıkar. Bilinmelidir ki, bu kusura sahip bebeklerin %85’ inden fazlasında hidrosefaliye rastlanır. Erken dönemde tedavi gerekir, aksi takdirde bebeğin beyni hasar görmektedir.

Bu kusur, hamileliğin ilk ayının sonunda ortaya çıkmaktadır. Çoğunlukla folik asit eksikliği bu kusura yol açar. Omurilik ve omurilikle alakalı sinirlerin, omuriliğin tamamen örtülmemesi sonucunda açıkta kalması durumu ilk ayın bitiminde belli olmaktadır.

Spina Bifida Neden Olur?

Tam olarak nedeni bilinmemektedir. Bununla beraber, yaygın olarak folik asit eksikliği sebebi ile ortaya çıktığı düşünülmektedir. Özellikle ailede daha önce yaşanmış bir Spina Bifida öyküsü varsa büyük olasılıkla tekrar ortaya çıkabilir. Diğer yandan Spina Bifida oluşma olasılığını arttıran bir takım durumlar söz konusudur. Hastalığın meydana gelme riskini arttıran bu durumlar:

Çeşitleri Nelerdir?

3 çeşit olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çeşitler aşağıda açıklanmıştır.

1.SBO/ Spina Bifida Okülta

Hastalığın en hafif ve en sık görüldüğü çeşittir. Kapalı sipina çeşidi olarak da bilinmektedir. Belirtileri yoktur ve cerrahi müdahale şart değildir.

2.Myelomeningosel

En sık görülen ve en ciddi çeşittir. Birçok sağlık sorununa sebep olmaktadır. Kısmi felç, hidrosefali, skolyoz, idrar tutma zorluğu bu sorunlardandır.

3.Meningosel

Bu çeşit ile nadiren karşılaşılmaktadır. Omurilik sıvısı bebeğin sırtında yer alan açıklıktan çıkar fakat hayati sorun teşkil etmez. Önemli ölçüde, bazı bebeklerde mesane ve bağırsak problemlerine yol açmaktadır.

Spina Bifida Nasıl Teşhis Edilir?

Teşhisi, Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahi uzmanı tarafından ilgili muayenenin yapılması sonrası Manyetik Rezonans (MR) ve Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntülemeleri ile yapılmaktadır. Hamilelik sırasında teşhis ediliyor ise ultrason kontrolleri tercih edilmektedir. Hastalığın kapalı şekilde olması durumda herhangi bir tedaviye gerek duyulmamaktadır. Diğer taraftan hastalık eğer ki ağır seyrediyorsa, mutlaka cerrahi operasyona ihtiyaç duyulmaktadır.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Spina Bifida ile doğan bir bebek, doğumdan sonraki ilk 36 saat içerisinde ameliyat olmalıdır. Yapılan operasyonda amaç kesenin kapatılması ve omurilik çevresindeki doku iltihaplanmasının önüne geçmektir. Ancak operasyon için zaman kaybetmemek gerekmektedir. Bebekte meningoseli olma durumunda, omuriliğin etrafına bir zar konulur ve omurilik açıklığı kapatılır. Bebekte myelomeningosel görülüyorsa aynı şekilde omurilik yerine geri konulur ve kese kapatılır.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Spina bifida neden olur?

Tam olarak nedeni bilinmemekle beraber yaygın olarak folik asit eksikliği sebebi ile ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Spina bifida ne demek?

Latince kökenlidir. Ayrık ve açık omurga anlamına anlamına gelmektedir.

Spina bifida tedavisi?

Bu rahatsızlıkla doğan bir bebek, doğumdan sonraki ilk 36 saat içerisinde ameliyat olmalıdır. Yapılan operasyonda amaç, keseyi kapatmak ve omurilik çevresindeki doku iltihaplanmasının önüne geçmektir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kron Köprü Tedavisi

Kron Köprü Tedavisi

Kron köprü tedavisi, kron köprü protezi olarak da bilinmektedir. Kron, tek diş kaplamaları için kullanılan bir terimdir. Çeşitli nedenlerden dolayı madde kaybına uğramış dişlerin sağlıklı

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣