Deformite Cerrahisi

deformite cerrahisi uygulanacak topuk

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Deformite cerrahisi, doğuştan gelen ya da belli başlı nedenlere bağlı olarak oluşan fiziksel bozuklukların ameliyatla tedavisidir. Genellikle çocuklarda ve gençlerde ortaya çıkan deformiteler, yetişkinlik dönemini tümüyle etkileyebilmektedir. Bu yüzden ister doğuştan, ister sonradan oluşmuş olsun, tüm deformiteler, gerekli deformite ameliyatı tekniğiyle tedavi edilmelidir.

[trgebanner]

Deformite Cerrahisi Nedir?

Teşhisi yapılamayan veya tedavisi gerçekleştirilemeyen deformitelere bağlı olarak hastaların gündelik yaşamları bir hayli zorlayıcı hale gelebilmektedir. Deformitelere bağlı olarak beden işlevselliği ve duruşu bozulabilirken, ilerleyen yıllarda genel vücut sağlığına bile zarar verebilecek noktaya ilerleme kaydedilebilir. Deformite anlamı gereği, bir şekil bozukluğudur ve cerrahi yollarla düzeltilebilmektedir.

Deformitenin teşhis edildiği hastalarda muayenenin dahi geciktirilmemesi çok önemlidir. Doktorlar, hastanın deformitesine göre gereken ameliyat programını yaparlar. Bu planlama esnasında hastanın yaşına, deformitenin yerine ve hastanın genel sağlık durumuna dikkat edilmesi çok önemlidir. Deformite hastalığı yaşayan insanlar, çok sayıda farklı tekniğin ve teknolojinin bir araya geldiği cerrahi yollarla tedavi edilebilmektedir.

Uzatma ve Deformite Cerrahisi

Günümüzde deformite cerrahisi alanına giren boy uzatma ameliyatları oldukça popüler hale gelmiştir. Boy ya da kemik uzatma cerrahisinin deformite cerrahisi içerisinde değerlendirilmesinin ana sebebi, bu tarz boy ya da kemik kısalıklarının çoğu zaman sağlık yönünden de zararlarının olmasıdır.

Günümüzde gelişen teknolojilerle birlikte boy kısalığı tedavi edilebilmektedir. Öte yandan çeşitli travmalara ya da enfeksiyonlara bağlı olarak oluşan kemik kısalıkları ya da bozuklukları da başarıyla ameliyat edilebilmektedir.

Deformite Türleri

Deformite türleri kendi içerisinde hem ediniliş hem de bölgeye göre çeşitlere ayrılmaktadır. Doğuştan, kazanılmış, çocuk felci sonucu, yanlış kaynama ya da yapısal anomaliler gibi ediniş türleri vardır. Öte yandan diz bölgesi deformiteleri, kalça ve ayak bölgesini kapsayan deformiteler ya da kunduracı göğsü olarak da bilinen göğüs deformitesi bulunur. Aynı şekilde artrit gibi hastalıklara bağlı olarak eklem deformite problemi de yaşanabilmektedir.

Tanı Yöntemleri

Deformite tanısı için hastalardan genellikle röntgen ve kan testleri istenir. Kan testleriyle beraber, hastaların kanlarında bulunan kalsiyum ve fosfor gibi kemik sağlığı açısından önemli değerler incelenebilir. Tahlillerin ve görüntüleme yöntemlerinin ardından hastalar, gerekli görülen bölümlere sevk edilmektedir. Çocuk endokrinolojisi ya da genetik bölümleri ile, hastalığın doğuştan mı yoksa hormon eksikliklerine bağlı olarak mı geliştiği belirlenebilir. Tanı koyma döneminde elde edilen bütün bilgilerin ışığında, hastanın tedavi planı yapılır.

Hastaların yaşları, tedavi sürecinin belirlenmesinde en önemli etkenlerden birisidir. Çünkü çocuklarda deformite, yaşın ilerlemesiyle birlikte giderek gelişir ve kötüleşir. Bu yüzden erken yaşta hiç vakit kaybetmeden tedavi çok önemlidir.

Deformite Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Deformite ameliyatı, hastalar için uzun bir serüvendir ve hastanın bakımının iyi yapılması gerekmektedir. Operasyondan önce hastanın bütün testlerinin detaylıca yapılması çok önemlidir. Böylece hastadaki deformite hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olunur ve ameliyat ona göre planlanır.

Ameliyatta hastaya takılan implant, hastanın bedeninde uzun süreler kalabileceği için, hastanın implantla beraber günlük yaşamını sürdürebilmeyi öğrenmesi gerekir. Bu şekilde tedavi süreci tamamlandığında, hastanın deformitesi büyük ölçüde iyileşir.

Deformite Cerrahisi Sonrası Rehabilitasyon

Deformite ameliyatlarından sonra gerçekleştirilen rehabilitasyon programlarıyla amaçlanan, hastaların olabilecek en hızlı şekilde iyileşmelerini sağlamaktır. Rehabilitasyon programında dikkat edilmesi gereken en önemli konu, hastanın cerrahi girişimini riske etmemektir. Hastanın iyileşme sürecini olumsuz değil, olumlu yönde etkileyecek hareketler ve kuvvetlendirici egzersizler yaptırılır. Böylece ameliyat sonrasında kondisyon kaybı yaşama probleminin de önüne geçilmiş olunur.

Rehabiliyasyon programına başlanmadan önce hastaya gerekli eğitimlerin verilmesi gerekmektedir. Bu eğitimler, hastanın deformite ameliyatı olduğu bölgeyi korumaya yöneliktir. Öte yandan rehabilitasyon sürecini belli başlı temel bilimlerin çerçevesine oturtmak da çok önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Deformite cerrahisi hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Deformite cerrahisi, iskelet veya ortopedik şekil bozukluklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Plaklar kullanılarak istenilen şekle getirilen kemikle estetik görünüm sağlanmaktadır

Deformite neden olur?

Kemik veya uzuvlarda meydana gelen deformiteler, doğumsal anormallikler veya travmalar sonrası oluşabilir. Doğuştan veya sonradan oluşan deformatilerin tedavisi için deforme cerrahisi kullanılır.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yağ Bezesi

Yağ Bezesi Nedir? Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ bezesi, tıbbi adıyla lipom, cilt altında yavaş büyüyen iyi huylu bir tümördür. Genellikle yağ dokusundan oluşarak yumuşak, esnek bir dokuya sahiptir. Çeşitli nedenlerden dolayı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣