Kimyasal Peeling Sonrası

Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling, basit bir tanımla deriye kontrollü biçimde zarar vererek, yeni ve sağlıklı derinin ortaya çıkmasını sağlamaktır. Avicenna Ataşehir Hastanesi dermatologları, kimyasal peeling uygulaması hakkında merak edilenleri anlattılar.

Genel Tanım

Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal peeling, insan teninin ölü hücrelerden temizlenmesi amacıyla yapılan bir uygulamadır. Genellikle, güneş lekeleri, sivilce izleri, kırışıklık gibi problemlere karşı uygulanır. Aynı zamanda vücudun men ve yağ dengesinin düzenlenmesi için de tercih edilebilir. İşlem esnasında cildin üst bölümüne bir takım kimyasallar uygulanır ve deri soyulur. Böylece alttan genç ve yeni deri tabakası gelmesi sağlanır. Yapılan peeling türüne bağlı olarak deri yapısında ve renginde farklılık sağlanabilir. Cildin daha genç ve sağlıklı görünmesi için yapılan bu uygulama, tarih boyunca çeşitli yollarla denenmiştir. İşlem kendi içerisinde derinin soyulma derinliğine göre yüzeysel, orta ve derin çeşitleri vardır.

Kimyasal Peeling Nasıl Yapılır?

Bu işlemde hastanın cildine kimyasal karışımlar sürülür ve ciltteki ölü tabakanın soyulması sağlanır. Bu sayede yeni ve sağlıklı cilt tabakası elde edilir. Yüzeysel seviyede yapılacak uygulamalarda haftada bir uygulama yapmak yeterli olabilirken, orta ve derin seviyeler için 3 – 6 ay aralıklarının korunması önemlidir. Meyve asitli peeling olarak da bilinen meyve asitlerinden zengin kremlerle uygulama yapılabileceği gibi, glikolik ve laktik yoğunluklu solüsyonlar da tercih edilebilmektedir.

Kimyasal Peeling Ne Zaman Yapılır?

Bu işlemin gerçekleştirilmesi için, hastanın önce bir doktor kontrolünden geçmesi ve doktor kontrolünde uygulama yapılması gerekir. İnternette yer alan bilgilerle evde kendi kendine uygulanan peeling uygulamaları cilde zarar verebilir. Ancak cildin ölü tabakasının yoğunlaştığını ve soyulması gerektiğini hisseden herkes, doktor kontrolünde yüz soyma işlemi yapabilir. Yüzeysel seviyede yapılacak uygulamalar haftada bir kez tekrarlanabilirken, orta ve derin seviyelerde 3 – 6 ay aralığında tekrarlar yeterli olmaktadır.

Yararları

Kimyasal Peeling Ne İşe Yarar?

Bu uygulama ile ağız çevresi, göz çevresi, yüzdeki güneş lekeleri ve kırışıklıkların önüne geçilebileceği gibi, sivilce izlerinin azalması da sağlanabilir.

Kimyasal Peeling Ne Kadar Etkili?

İşlemin ne kadar etkili olacağına, kullanılan krem karar verir. Bir başka deyişle, soyulma her halükarda sağlanabilirken, ne kadar soyulma sağlanacağı uygulanan kreme bağlıdır. Bu nedenle hastanın hangi seviyede soyulmaya ihtiyaç duyduğuna doktor karar verir. Doktor kontrolünde yapılan uygulamalarda başarı yüzdeleri çok yüksektir.

Kimyasal Peeling Sonrası

İnternette sıkça “kimyasal peeling sonrası soyulma olmadı” şikayetleri dolaşır. Burada hastanın cildine uygulanan kremin yetersiz kalması söz konusudur. Bazı insanlarda yüzeysel seviyedeki kremler büyük başarı sağlarken, bazı insanlarda orta ya da derin seviyede soyulma işlemi yapılması gerekebilir. Uzmanlar, soyma işlemi için krem sürülen bölgenin 8 saate kadar yıkanmaması ve 6 saate kadar makyaj yapılmaması gerektiğini söylerler. Öte yandan uzmanlar, cildin işleme bağlı olarak kuruyacağını ve kuruma yaşandıkça nemlendirme uygulanması gerektiğini de vurgulamaktalar.

Komplikasyonlar

Kimyasal Peeling Zararları

Derinin koyulaşması en çok karşılaşılan yan etkilerdendir. Öte yandan bölgede renk azalması ya da deri kırmızılığı da sık karşılaşılan olumsuzluklardandır. Eğer işlemi yapan hastada uçuk virüsü bulunuyorsa, bölgede uçuk aktifleşmesi meydana gelebilir. Derin soyma yapılan işlemlerde bölgenin enfeksiyon kapması görülebilir.

Kimyasal Peeling Kimlere Uygulanmaz?

  • Son altı ayda accutane adı verilen sivilce ilacından kullanan kişiler
  • Uçuğu olan ya da farklı cilt enfeksiyonlarından birini geçirenler
  • Gebeler
  • Siğil lezyonu bulunanlar
  • Keloid ve hipertrofik nedbe eğilimli kişiler
  • Güneşe alerjisi olanlar
  • Kısa süre önce radyoterapi tedavisi alanlar
  • Önceden olumsuz geçen kimyasal soyma tecrübesi bulunanlar
  • Son günlerde güneşe fazlasıyla maruz kalanlar
  • Son zamanlarda ister bacaklara kimyasal peeling olsun ister yüze medikal peeling olsun, uygulama yapılacak bölgeden cerrahi işlem geçirenler

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kimyasal peeling lekeleri geçirir mi?

Kimyasal peeling işleminde cilt büyük oranda soyulur. Bu işlem sayesinde akne ve sivilce izleri, cilt lekeleri, derin kırışıklıklar ve çiller giderilmeye çalışılır.

Kimyasal peeling nedir?

Deriyi canlandırmak, gençleştirmek ve görünüşünü iyileştirmek için bir ya da birkaç kimyasalın deriye uygulanması işlemine denir.

Kimyasal peeling cildi yakar mı?

Tedavide cilde anestezik krem uygulanmadığı için işlem sırasında 5 – 10 dakika hafif bir yanma hissedilir. Tedavi sonrası ise birkaç gün güneş yanığına benzer bir yanma hissi ve kızarıklık olur.

 

Avicenna Hastanesi Dermatoloji – Cildiye (Deri Hastalıkları) Bölümü Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.