Derin Uyku Nasıl Arttırılır? | 5 İpucu

derin uykuyu arttırma yolları ile göz maskesiyle uyuyan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Derin uyku nasıl arttırılır? yazımızdan, derin uykuya geçmenin ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz. Dilerseniz, kesintisiz ve kaliteli bir uyku için neler derin uykuyu arttırma yolları için neler yapabileceğimize göz atalım.

Derin Uyku Nedir?

Derin uyku, uyku sırasındaki en yavaş beyin dalgalarıyla ilişkilendirilen uyku aşaması olarak bilinmektedir. Uyku esnasında beynimiz, daha az frekansa sahip yavaş dalgalar üretir.  Hızlı Göz Hareketi uykusunun (REM uyku döngüsü) aksine, yavaş dalga (derin uyku) uykusunun temel özellikleri göz hareketinin olmaması veya çok yavaş olması, orta derecede kas tonusu olmaması olarak bilinmektedir. Yaşlandıkça, her gece aldığımız derin uyku miktarı azalır. Bunun nedeni, vücudumuzun zaten tamamen gelişmiş olması ve çocukların ihtiyaç duyduğu aynı büyümeye ihtiyacımız olmamasıdır. Zihninizi sakinleştirmeye yardımcı olmak ve her gece aldığınız derin uyku miktarını nasıl artıracağını öğrenmek için Derin uyku nasıl arttırılır?  yazımızdaki ipuçlarını uygulayın.

Derin Uykuya Dalmak Öncesi Yapılabilecekler: 5 İpucu

1. Doğru Miktarda Egzersiz Yapın

Uzmanlar , sağlıklı bir yaşam için haftada 5 gün ve günde yaklaşık otuz dakika kadar egzersiz yapılmasını önermektedir. Egzersiz yapmak sadece ağırlık kaldırmaktan ibaret değildir. Sevdiğiniz aktivitelere 30 dakika ayırmak da fiziksel hareketliliğinizi sağlayacaktır. Örneğin; köpek gezdirme, hafif koşu veya yoga gibi orta dereceli fiziksel aktiviteler bile yeterli olabilir. Egzersiz, enerjinizi harcamanıza ve derin uykunuzu uzatmanıza yardımcı olabilir. Ancak yatma saatine çok yakın yorucu egzersiz yapmak ihtiyacınız olan uykuyu almanızı  engelleyebileceğini de unutmayın. Sabahları fiziksel aktiviteler, uyanık ve enerjik hissetmenize yardımcı olabilir ve gününüzü daha verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Birçok insan için işe yarayan başka bir egzersiz zamanı ise, günün stresini atmak için öğleden sonraki saatlerdir. Kendinizi  yıpratmak için yatmadan en az 3 saat önce yapın ve yatmadan önce dinlenmek ve  rahatlamak  için zamanınızı fazla harcamayın. Egzersiz yapmak kadar, yeterince uyumak da önemlidir. Bu nedenle 30 dakika ile 1 saatten daha fazla egzersiz, uyku saatinizden çalabilir.

2 . Yatak Öncesi Isınma

Yatmadan önce vücudumuzu ısıtmak için biraz zaman ayırmak,  sizi sağlıklı bir gece uykusuna hazırlamanıza yardımcı olabilir ve aslında daha hızlı uykuya dalmanıza ve derin uykuyu iyileştirmenize yardımcı olabilir. Yatmadan önce geceleri ılık bir banyoda, jakuzide veya saunada vakit geçirmeyi deneyin . En iyi sonuçları elde etmek için, normal yatma saatinizden en az 45 dakika önce biten sıcak bir duş uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

3. Daha Fazla Lif Yiyin

Sağlıklı bir diyet uygulamanız, kilo vermeyi iyileştirmekten daha fazlasını yapar.  Sağlıklı diyetler aynı zamanda aldığınız uyku kalitesi üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir. Araştırmalar, daha fazla lif alımının derin uyku aşamasında daha fazla zaman harcanmasına neden olabileceğini göstermiştir. Gün boyunca, uykuyu teşvik eden diğer yiyeceklere ek olarak diyetinize daha fazla lif eklemek için bilinçli bir çaba gösterin .

4. Kafein Alımını Sınırlandırın!

Kafein tüketiminin uykunuz için olumsuz sonuçlar doğurması şaşırtıcı değildir. Uyku kaçırmasıyla bilinen kafein, akşam saatlerine doğru alındığında daha fazla etki etmektedir.  Kafein, vücudumuzda 6 saate kadar kalabilir. Bu nedenle muhtemelen uykunun daha hafif evrelerinde geçirdiğiniz süreyi artırır ve derin uykuda geçirdiğiniz süreyi azaltır. Sağlıklı bir gece uykusunda kendinize en iyi şansı vermek için yatmadan en az 6 saat önce kafein tüketimini durdurmalısınız.

5. Uyku Gözlüğü Kullanın!

Sese benzer şekilde, ışığın da her gece aldığınız uyku kalitesi üzerinde ciddi bir etkisi vardır. Işık açıkken okumayı seven bir eşiniz varsa veya gece vardiyasında çalışıyorsanız, sabah ışıklarına karşı uyumak zorunda kalabilirsiniz. Gün ışıklarının gözlerinizden süzülmesi, derin uyku uyuyamamak nedenlerinden biri olur. Çok derin uyumak için tercih edilecek yöntemlerden biri de göz maskesi oluyor. Alacağınız yumuşak göz için uyku maskeleri derin uyku için yeterli materyali sağlayabilir. Yapılan araştırmacılar, göz maskesi kullanımının daha fazla REM uykusu ve yüksek melatonin seviyeleri ile sonuçlandığını buldu.

Derin Uyku Nasıl Arttırılır?: Özet

Uyku döngüsü aşamalarının üçüncü aşaması, yavaş dalga uykusu (derin uyku), bilişsel işleyişinizin çok önemli bir parçasıdır. Genel sağlığınız için önemi nedeniyle, her gece yeterli toplam uyku süresine sahip olmanıza izin vererek derin uyku miktarınızı artırmalısınız. Ek olarak, egzersiz ve sağlıklı beslenme, yavaş dalga uykunuzu artırmaya yardımcı olmak için deneyebileceğiniz birkaç farklı yöntemdir. Derin uykuya dalamama, ne kadar uyursanız uyuyun yorgun hissetmenize neden olabilir. Bu nedenle derin uykuyu arttırma yolları oldukça önemlidir. Uzun ama hafif uykuda geçen süre yerine 1-2 saatlik derin uyku kişinin çok daha enerjik hissetmesini sağlayacaktır.  Uyku problemlerinin her türlüsü ciddi sonuçlar doğurduğu için kontrol edilmesi adına uyku laboratuvarı bölümünde gözetimler yapılmaktadır. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Uyku Laboratuvarı bölümü doktorlarımızdan randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Gece derin uyku uyuyamamak neden olur?

Derin uykuya dalamama sebepleri; ışık, ses, fiziksel ve duygusal rahatsızlık, ilaç kullanımı ve tiroid sorunları gibi birçok nedenden meydana gelebilmektedir.

Derin uyku süresi ne kadar olmalı?

Sağlıklı bir uyku için yetişkinler uykunun %10-20’sini derin uykuda geçirmeli. Yani ortalama 8 saat uyuyorsak, bu aslında 1-2 saat derin uykuda geçirmemiz gerektiği anlamına gelmektedir.

Derin uyku sorunu için hangi bölüme gitmeliyim?

Derin uyku problemlerinizi için uyku laboratuvarı bölümünden randevu almanız gerekmektedir. Uyku laboratuvarında muayene olmak için Avicenna Hastaneler Grubu uyku laboratuvarı bölümü doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣