Uyku Getiren Şeyler Nelerdir? uykusuzluk çeken kadın

Uyku Getiren Şeyler Nelerdir? | 10 İpucu

Uyku Getiren Şeyler Nelerdir? yazımızda, uykuya dalmakta güçlük çeken kişilere en uyku getiren tavsiyelerimize yer verdik. Dilerseniz, derin ve huzurlu bir uyku için neler yapılabileceğine birlikte göz atalım.

Uyku Getiren Şeyler Nelerdir?

Uyumaya yardımcı olan şeyler hakkında ipuçları vererek, evde kendi kendinize uygulayarak daha rahat bir uyku çekebilirsiniz. Huzurlu bir uyku için yapılabilecekler arasında;

1. Gün İçerisinde Şekerleme Yapmayın!

Gündüz yapılan kısa süreli şekerlemeler, geceleri uykusuz kalmaya neden olabilir. Yapılan araştırmalar, 2 saat ve üzeri şekerlemeler geceleri uyku yoksunluğu çekilmesine neden olmaktadır. Gün içerisinde şekerleme yapmayarak, akşam uykunuzun daha derin ve kaliteli olmasını sağlayabilirsiniz. Sık sık kestiren kişilerin uyku esnasında daha depresif hareketler sergilediği ve nadiren de olsa kilo almaya daha yatkın olduğu gözlemlenmiştir.

2. Geç Saatlerde Yediklerinize Dikkat Edin !

Yatmadan önce yediğiniz yiyecekler, uykunuzun etkilenmesine neden olabilir. Örneğin, yapılan araştırmalar sonucunda yüksek karbonhidratlı ürünlerin akşam saatinde  yenmesi gece uykusuna zarar veriyor. Yüksek karbonhidrat içeren yiyecekler, uykuya dalmanıza rağmen, dinlendirici bir uyku çekmenize engel oluyor. Bu nedenle akşam saatlerinde uyku öncesinde hamur işi gibi yüksek karbonhidratlı yiyecekleri tercih etmemelisiniz. Eğer ki tercih ediyorsanız, uykudan en az 4 saat öncesinde yemeniz önerilmektedir.

3. Rahatlatıcı Müzik Dinleyin!

Uyku öncesinde müzik dinlemek, uykuya daha rahat dalmanıza ve derin uyku esnasında uyunmamanıza yardımcı olacaktır. Kronik uyku bozuklukları yaşayan (uyku apnesi gibi) kişilerde bile etkili sonuçları olan rahatlatıcı müzikler kullanılabilir. Uykuya dalmanız için gereken süreyi azaltabileceği için gayet faydalı bir araç olabilir.  Rahatlatıcı müzikler meditasyon içinde sıklıkla kullanılmaktadır.  Dışardan gelen gürültülerin de azalmasıyla birlikte uykuya hızlıca dalabilir ve derin uykuya daha kolay geçebilirsiniz.

4. Gün İçerisinde Egzersiz Yapın!

Uyumaya yardımcı olan şeyler arasında gün içerisinde yapılan hafif egzersizler bulunmaktadır. fiziksel aktivitenin artması, beyindeki serotonin üretimini arttırarak, stres hormonu seviyelerini düşürür. Daha az stres, daha uzun uyku süresi sayesinde kaliteli bir uykuya geçebilirsiniz. Bu yüzden, uyku getiren şeyler arasında egzersiz oldukça önemli bir yer kaplıyor. Egzersizler sadece ağırlık kaldırmaya yönelik değil, köpek gezdirmek veya küçük yürüyüşler yapmak da günlük egzersizlerin yerini alabilir. Günde 30 dakika kadar fiziksel aktivite sayesinde daha verimli bir uyku çekmeniz mümkün oluyor.

5. Rahat Yatak Tercihi

Uykunuzu etkileyen en önemli faktörlerden biri de yatak tercihiniz oluyor. Konforlu ve ortopedik yataklar, uykuya dalma sürenizi kısaltacaktır. Orta sertlikteki bir yatak uyku kaliteniz için en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır. Uyku bozukluklarını önlemek adına boyun eğrinizin olması gerektiği gibi olduğu, sıcaklık ve konforun yeterli olduğu bir yatağı seçmenizi tavsiye ediyoruz.

6. Elektronik Cihazları Kapatın

Elektronik cihazları gece geç saatlerde kullanmak uyku için çok kötü bir tercih. TV izlemek, video oyunları oynamak, cep telefonu kullanmak ve sosyal ağlar, uykuya dalmanızı ve uykuda kalmanızı önemli ölçüde zorlaştırabilir Bu cihazları kullanmak aynı zamanda zihninizi aktif ve meşgul bir durumda tutar. Tüm elektronik akşamların bağlantısını kesmeniz ve bilgisayarları ve cep telefonlarını uzaklaştırmanızı öneriyoruz. Böylece dikkatiniz dağılmayan sessiz bir uyku alanı sağlayabilirsiniz.

7. Aromaterapiyi Deneyin

Aromaterapi , uçucu yağların kullanımını içerir. Rahatlamaya yardımcı olabileceği için genellikle uykuya dalmakta güçlük çekenler tarafından uygulanır. Uyku üzerinde olumlu etkileri olan popüler kokular şunlardır:

  • lavanta
  • şam gülü
  • nane

Bahsedilen yağlardan birkaç damla yastığınıza damlatmanız, gece boyunca çok daha rahat bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır.

8. Kafeini Sınırlandırın

Kafein , yorgunlukla savaşmak ve uyanıklığı teşvik etmek için insanlar arasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Aşağıdaki gibi yiyecek ve içeceklerde kafein bulunabilir;

  • çikolata
  • kahve
  • gazlı içecekler
  • enerji içecekleri

Bu uyarıcının uyku kaliteniz ve uyku süreniz üzerinde feci etkileri olabilir. Özellikle uykudan önceki saatler içerisinde tüketilen kafeinli içecek ve yiyecekler, uyku getiren yiyecekler aksine uyku kaçırmaktadır. Uyku gelmesi için ne yemeli? diye merak ediyorsanız, ne yememeniz gerektiği hakkında ufak bir ipucu vermiş olduk.

9. Bir Şeyler Okuyun

Okumak, yatmadan önce dinlenmenize yardımcı olacak iyi bir aktivite olabilir. En azından çocuklar için, yatmadan önce kitap okumak daha uzun uykuyu teşvik edebilir gibi görünüyor. En çok uyku getiren şeyler arasında kitap okumanın başta olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, bir e-kitaptan okuma ile geleneksel bir kağıt kitaptan okuma arasındaki farkları anlamak önemlidir. Elektronik kitaplar, melatonin salgısını azaltan mavi ışık yayar. Düşen melatonin seviyeleri uykuya dalmanızı zorlaştırır ve ertesi gün kendinizi yorgun hissetmenize neden olur. Bu nedenle, rahatlamak ve uykunuzu iyileştirmek için gece uykusu öncesi geleneksel fiziksel kitaplardan birini, okumanızı öneriyoruz.

10. Karanlığı Tercih Edin

Akıllı telefondan gelen ışığın uykunun gecikmesine neden olduğu bilinmekte. Peki ya banyonuzun ışığı? Geceleri uykudan uyanıp, lavaboya gitmeniz gerekiyorsa mümkün olduğunca ışıkları açmamanız önerilir. Bir banyo molası için uyanırsanız, tekrardan uykuya dalmanız 30 dakika kadar sürebilir. Bu tamamen normal bir durum olur, uykunuzun kaçtığına odaklanmadan uyumaya çalışmalısınız.

Sonuç

Uyku getiren şeyler nelerdir? yazımızdan, gece rahat uyumak için neler yapılabileceği hakkında merak edilenlere yer verdik. Uyku getiren şeyler, gündelik alışkanlıklarınıza göre değişebilir ancak genellikle rahat ve konforlu bir ortam iyi uyku için şarttır. Gece saatlerinde derin uykuya dalabilmek için dikkatinizi bozacak şeylerden uzaklaşmanız şarttır. İyi bir uyku çekemediğinizde günlük yaşantınız da dahil olmak üzere tüm düzeninizi etkileyecek bir döngü oluşabilir. Sürekli devam eden uykusuzluğunuz, var olan bir uyku bozukluğunun işareti de olabiliyor. Bu durumun kontrolü ve teşhisi için Uyku Laboratuvarı bölümü doktorları ile görüşmeniz gerekmektedir. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Uyku Laboratuvarı bölümü doktorlarımıza randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Uyku getiren besinler nelerdir ?

Gece uykusundan önce tüketeceğiniz; badem, muz, yulaf ezmesi, süt ve yoğurt gibi yiyecekler uyku getiren besinler arasında yer alıyor.

Uyku getiren içecekler nelerdir?

Uyku getiren içecekler arasında; ayran, süt ve bitki çayları almaktadır. Özellikle bitki çaylarından papatya, melisa çayı ve ıhlamur çayları önerilmektedir.

Derin uykuya nasıl geçilir?

Sağlıklı bir uyku programına sahip kişilerde derin uykuya fark edilmemektedir. Günde 7-8 saat uyuyan bir kişi uykunun 2 saatini derin uykuda geçirmektedir. Uyku esnasında dinlenmenin sağlandığı asıl kısım derin uyku olarak bahsettiğimiz bu kısımda gerçekleşmektedir.

Uyku ünitesi olan hastaneler neresidir?

Uyku laboratuvarı olan hastaneler arasında Avicenna Hastanesi yer almaktadır. Avicenna Hastanesi uyku laboratuvarı randevu almak için 0216 574 10 00 numaralı iletişim hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Hastanesi Uyku Laboratuvarı Bölümü Doktorlarımız

Uyku Laboratuvarı bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.