Dermatolojik Mantar

Dermatolojik Mantar Hastalıkları

Dermatolojik mantar hastalıkları, cilt hastalıkları uzmanlarının en çok karşılaştığı hastalıklar arasındadır. Derideki mantar hastalıkları, hastalara estetik ve sağlık açısından çeşitli zararlar vermektedir. İnsan teni, diğer insanlar tarafından gözle görülebilen bir organ olduğu için, yorum yapması da kolay bir olgu haline gelmiştir. Buna bağlı olarak ciltte mantar çıkması halinde, hastanın çevresindeki insanlar kolayca kremler ve ilaçlar tavsiye edebilmektedir. Oysa diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi, cilt hastalıklarında da bir dermatoloji uzmanı tarafından muayene ve tedavi gerekmektedir. Avicenna Ataşehir Hastanesi Dermatoloji Bölümü uzman hekimleri, ciltte mantar hastalığı hakkında merak edilenleri anlattılar.

Mantar Hastalığı Nedir?

Vücut mantarı, ayak, el, tırnak, gövde, genital bölge, saçlı deri gibi tüm vücutta ortaya çıkabilmektedir. Mantar enfeksiyonu, insan bedeninde çok farklı boyutlarda ve çok farklı görünüşlerde oluşabilmektedir. Cilt mantarı, genellikle kaşıntılara ve kötü görüntüye neden olmaktadır.

Mantar hastalıkları arasında en çok karşılaşılanı, yüzeysel olanlardır. Bu mantarlar genellikle üst deride, kıllarda, tırnaklarda, ağız ve genital bölgelerde ortaya çıkar. Daha derinlerde ortaya çıkan mantarlar ise, genellikle düşük bağışıklık sisteminin bir göstergesidir.

Vücutta Mantar Belirtileri

Mantarlar, kendilerinin oluşmasına neden olan mikroplarla ortaya çıkarlar. Bir başka deyişle, vücudun yenik düştüğü enfeksiyon hastalıklarıdırlar. Bu yüzden insan bedeni, mantarlara belli oranlarda, belli tepkiler vermektedir.

  • Kepeklenme
  • Kızarıklık
  • İrin dolu kabarcıklar
  • Sıvı dolu kabarcıklar
  • Nasırlaşma

Saçta Mantar Belirtileri

Saç derisinin kızarması ve mantar oluşumunun meydana geldiği yerlerde kızarıklıklar oluşması, saç mantarının en büyük belirtisidir. Bununla beraber, saç mantarının ortaya çıktığı çevrelerde saç dökülmesi meydana gelmeye başlar. Saç dökülmesinin meydana geldiği bölgelerde, kızarık boşluklar oluşmaya başlar.

Mantar Hastalığı Çeşitleri

Ciltte ortaya çıkan mantar hastalıkları kendi içerisinde üçe ayrılmaktadır:

  • Dermatofitozis (Tinea)
  • Kandidiyazis
  • Pityriasis Cersicolor (Samyeli)

Dermatofitozis (Tinea)

En çok karşılaşılan mantar türüdür. Vücudun hemen hemen her bölgesinde ortaya çıkabilmektedir. Bu türün bilinen bir diğer adı tineadır. Sıklıkla kaşıntılara, kırmızı renkli ve kabarık lezyonlara neden olur. Tedavi edilmemesi halinde çevreye doğru yayılma gösterir. Eğer uzun bir süre boyunca tedavi edilmezse, cildin çok büyük bir bölümünü kaplayabilir.

Kandidiyazis

Ağız ve genital çevrelerde genellikle kendisini gösterir. Vücudun diğer kıvrım noktalarında da ortaya çıkabilmektedir. Beyaz, kırmızı, bej, kaşıntılı, sulantılı ve fazlasıyla belirgin lezyonların görülmesine sebep olmaktadır. En çok kadınlarda vajinal bölge çevresinde kendisini gösterir. Vajina hastalıkları arasında en bilinenlerdendir. Öte yandan bebeklerin ağızlarında ve dil üstünde pamukçuk şeklinde de ortaya çıkmaktadır.

Pityriasis Versicolor (Samyeli)

Genellikle vücudun gövde bölgesinde ortaya çıkar. Ortaya çıkan lezyonların üstünde kepeklenmeye benzer oluşumlar meydana gelebilir. Zamanla yayılma gösteren bir mantar hastalığı türüdür.

Mantar Hastalığı Nasıl Geçer?

Genel olarak cilt mantarı tedavisi için yapılması gereken ilk şey, cildin kuru tutulmasına dikkat etmektedir. Duştan sonra ya da denizden çıkınca, iyice kurulanmak ve ıslak uzun bırakmamak gerekir. Her insan, kendi şahsi ve özel eşyalarını kullanmaya özen göstermelidir. Havlu ya da iç çamaşırı gibi tekstil ürünleri, ortak kullanılmamalıdır. Aynı şekilde terlik, ayakkabı, mutfak ya da tıraş malzemeleri kişiye özel olmalıdır.

Ortaya çıkan mantar hastalığının çeşidine ve yerleşim gösterdiği bölgeye göre, doktorların vereceği ilaçlar farklılık gösterebilir. Bu ilaçlar kimi zaman oral yollarla alınan haplar, kimi zaman da hastalık bölgesine uygulanması gereken kremler olabilir. Yine aynı şekilde ilaçların dozları da hastanın durumuna göre değişiklik gösterir.

Bir dermatoloji doktoru tarafından reçete edilen ilacın, hasta tarafından dikkatli ve düzenli şekilde kullanılması çok önemlidir. Lezyonlar, gözle görülür olmayı bıraktıktan sonra ilaçları bırakmak, yapılabilecek en yanlış hareketlerden birisidir. Sinsi ilerlemeyi seven bu tarz mikroplar, yeniden alevlenmelere neden olabilir. Böylece mantar enfeksiyonu, ilaca karşı direnç kazanmış da olur. Hastalar, doktorlarının çizdiği tedavi planına uyarsa, mantar hastalıkları kolayca yenilebilmektedir. Eğer ciltte beyaz lekeler çıkmaya başlamışsa, mantar hastalıkları ile karıştırılmamalıdır. Bu lekeler çoğu zaman vitiligo hastalığını işaret eder.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.