Kas Yırtıkları Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

bacakta kas yırtığı ağrısı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kas yırtıkları, günümüz dünyasının getirdiği önemli problemlerden olan hareketsizliklere ve oturuş bozukluklarına bağlı olarak çok daha sık görülmeye başlamıştır. Bu tarz yırtıklar insan yaşamını tehdit etmediği için her ne kadar fazla ciddiye alınmasa da, özünde ciddi rahatsızlıkları işaret edebilir. Bir sporcu için kas yırtılması, egzersizleri yanlış yaptığının bir göstergesi olabilirken, bir ofis çalışanı için kas yırtığı, oturuş bozukluğuna dikkat etmesi gerektiğini işaret eder. Hangi seviyede olursa olsun, kas yırtılmaları ciddiye alınmalıdır ve bir doktor kontrolünden geçmekte yarar vardır.

Kas Yırtıkları Nedir?

Kaslar liflerden oluşmaktadır. Bütün iskelet sistemi yapısında bulunurlar ve insanoğlunun hareket etmesini sağlarlar. Nedeni her ne olursa olsun, lifleri kopacak seviyede zorlayan her durum, kas yırtılmasına sebep olabilir. Beraberinde kanamalara da neden olur. Böylece şişlikler ve ağrılar meydana gelir. Kaslarda yaşanan yırtılmalar, aşırı kanlanma nedeniyle kolay iyileşmektedir.

Kas Yırtığı Belirtileri Nelerdir?

Kas yırtığı belirtileri genellikle her insanda aynı düzlemde ilerler. Fakat yırtılmanın boyutuna bağlı olarak semptomların şiddeti değişiklik gösterebilir.

 • Kasın ağrıması ve hassaslaşması
 • Şişme ve renk farklılığı oluşması
 • Basit hareketleri yaparken zorlanma, kramp girmesi
 • Kas gücünün bariz şekilde azalması, ağır yırtıklarda fonksiyon kaybı
 • Yırtılmanın yaşandığı kasta boşluk ya da eziklik hissi

Bütün bu belirtiler lif yırtılması gibi durumları işaret etmektedir. Bu tarz belirtilerin şiddetinin düşük olması, insanlar arasında küçümsenen bir durum olmasına neden olsa da, ileri seviye yırtıkların hareket kayıplarına yol açabileceği unutulmamalıdır. Örneğin omuzda kas yırtılması belirtileri arasında olan ödem oluşması halinde, bütün bir kolun hareketliliği zarar görebilmektedir. Çünkü omuz kas yırtığı, kolun diğer bölgelerindeki hareketliliği de etkiler.

Kas Yırtıkları Neden Oluşur?

Kas yırtılmalarının genel sebebi, aniden gelişen ters hareketlerdir. Yırtılmaların nedenleri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bir sporcu için ters bir hareket yapmak yırtılmaya sebep olabilirken, yaşlı bir insan için basit bir hareket bile yırtılma yapabilir. Bazı insanlar da mesleki olarak gerekliliği olan bir işi yaparken kas yırtılmasıyla karşı karşıya kalabilir. Isınmadan gerçekleştirilen ani hareketler ve egzersizlerde, yırtılmalar kaçınılmazdır.

Kas Yırtığı Tedavi Yöntemleri

Kas yırtığı tedavisinde çoğu hastaya ortak tedavi yöntemleri uygulanır. Burada önemli olan yırtığın bölgesidir. Omuzda kas yırtılması yaşayan biri ile kolda kas yırtılması ya da bacakta kas yırtılması yaşayan birine aynı tedavi uygulanamayabilir. Bir başka deyişle yırtılmanın bölgesine göre kas yırtığı ameliyatı farklılık gösterir. Günümüzde kas yırtılmaları genellikle artroskopik (kapalı ameliyat) yöntemleriyle tedavi edilmektedir. Ancak doktorlar her zaman cerrahi yollara başvurmazlar. Yırtık bölgesine soğuk uygulaması yapmak, yırtılan kası bandajla sıkıştırmak ve yırtık olan bölgeyi kalp seviyesinin üzerinde tutmaya dikkat etmek faydalı olacaktır. Bandaj yapıldıktan sonra ağrılar artarsa ya da şişme meydana gelirse, bu yöntemin faydası yok demektir. Böyle durumlarda bandaj uygulamasından vazgeçilmelidir. Günümüzde en popüler kas yırtığı cerrahilerinden birisi de, omuz yırtığı ameliyatı olmuştur.

Omuz Yırtığı Ameliyatı

Bir omuz yırtığında cerrahi yöntemler elzem hale gelmişse, uzman bir ortopedi ve travmatoloji uzmanı süreci üstlenmelidir. Omuz için uygulanabilecek ortopedik ameliyatlar şunlardır:

 • Kemik çıkıntılarının tıraşlanması
 • Rotator manşet yırtıkları
 • Bağ tamiri yapılması
 • Labrum yırtıklarının tamirinin yapılması
 • Kist eksizyonu
 • Tekrarlayan omuz çıkıkları tedavisi
 • Eklem içi enflamasyonu temizliği ve serbest kıkırdak temizliği

Omuzda Kas Yırtığı Cerrahisi Sonrası

Hastaların bir geceliğine hastanede kalması faydalı olmaktadır. Hastaya antibiyotikler ve ağrı kesiciler reçete edilebilir. Hastaya kol gövde bandajı yapılır ve yatarak istirahat etmesi istenir. Kapalı yöntemle gerçekleştirilen ameliyatlarda iyileşme çok daha hızlıdır. Ancak hastanın birkaç hafta istirahat etmesi yine de çok önemlidir. Aynı şekilde doktorların yönlendirdiği şekilde buz uygulaması yapmak, şişliklere iyi gelecektir. Öte yandan cerrahın önerdiği süre boyunca omuz askısı kullanmak gerekebilir. Omuz kas yırtığı ameliyatı sonrası yapılan fizik tedavi işlemleri de iyileşme sürecini hızlandırır. Omuz kas yırtığı egzersizleri sayesinde bölgedeki kaslar güçlendirilerek omzun eski kuvvetinin geri getirilmesi sağlanır.

Sıkça Sorulan Sorular

Kas yırtılması kaç günde iyileşir?

Hafif dereceli kas yırtığı durumlarında 2-3 haftada düzelebilirken, daha ciddi kas yırtılmalarında süre 6 haftaya kadar uzayabilir.

Kas kopması nasıl anlaşılır?

Kopma esnasında gelen ses, bölgedeki ağrı ve şişlikle anlamanız mümkün.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣