Dil Şişmesi: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Dil şişmesi yaşayan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Dil Şişmesi Nedir?

Çoğu kişide meydana gelen problemlerden biri olan dil şişmesi, hem hafif hem de ağır nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Dilde meydana gelen sorunlar, yaralanma, alerji veya enfeksiyon gibi pek çok farklı sebepten kaynaklanabilir. Bunların büyük bir kısmı zararsız ve geçicidir ancak bazıları oldukça önemli bir problem yaratmaktadır. Özellikle 2 – 3 haftadan daha uzun süren bu sorunun, kesinlikle bir uzman tarafından görülmesi gerekmektedir. Peki dil şişmesi neden olur? Küçük dil şişmesi neden olur? Küçük dil şişmesi nasıl geçer? Hepsi ve daha fazlasına ulaşmak için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Dil Şişmesi Neden Olur?

 • Farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan dil yaralanmaları (Rahatsız edici dişler, ağza tam oturmayan protezler, piercingler)
 • Uçuk
 • Aft
 • Dil kanseri
 • Gıda duyarlılığı ile meydana gelen alerji
 • Ağız ve dil üzerinde ortaya çıkan enfeksiyonlar
 • Frengi
 • Tüberküloz – Verem
 • Pamukçuk
 • Papillit
 • Farklı besinlerden dolayı oluşan alerji ve travma
 • Ağır kuruluğu
 • Alkol, tütün ve sıcak yiyecekler gibi tahriş edici ürünler
 • Vitamin eksikliği ya da hormonal faktörler

Küçük Dil Şişmesi Nedir?

Küçük dilin şişmesi, birçok sebepten dolayı ortaya çıksa da daha çok tahriş ve enfeksiyondan kaynaklanmaktadır. Uvulit ismini alan küçük dil iltihabı, hem yutma hem de soluk almada güçlüğe ve rahatsız edici ağrılara neden olur. Çoğunlukla ciddi bir durum yaratmaz ve evde basit önlemler ile kendiliğinden iyileşme potansiyeli vardır. Ancak çok şiddetli olduğu zaman, beslenmeyi engellediği zaman ve soluk almayı zorlaştırdığı zaman vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz şarttır.

Küçük Dil Şişmesi Belirtileri

 • Boğazda ağrı ve yanma hissi
 • Boğaz ve küçük dil bölgesinde kaşıntı
 • Yutma güçlüğü
 • Nefes almada zorlanma
 • Boğazda gözle görülen kızarıklık ve lekelenmeler

Tanısı

İlk olarak fiziki muayene yapılır ve bu muayene sırasında ağız ve boğaz bölgesi ışık altında incelenir. Hastanın öyküsü, kullandığı ilaçlar ve ailesindeki hastalıklar sorularak öğrenilir. Burada kullanılan tüm reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, yakın zamanda denedikleri farklı yiyecekler, maruz kalınan kimyasal ve olağan dışı maddeler, sigara ve tütün kullanımı hakkında eksiksiz bir bilgi verilmesi gerekmektedir. Dil şişmesine neden olan sorun teşhis edilerek tedavi sürecine başlanılır. Eğer enfeksiyon kaynaklı ise, bölgeden kültür alınarak incelenmesi üzerine laboratuvara gönderilir. Gerekli görüldüğü takdirde kan testleri, endoskopik uygulamalar, alerji testleri gibi yöntemlere de başvurulur.

 

Avicenna Endoskopi ve Kolonoskopi Merkezi

 

Tedavisi

Dil şişmesi sorunu kendi kendine iyileşmediği takdirde doktorunuz şişliğin inmesi adına birkaç yöntem önermektedir. Örneğin dişleri günde 2 kez fırçalamanız, dişlerin arasını arayüz fırçası ya da diş ipi ile temizlemeniz gerekmektedir. Herhangi bir vitamin eksikliği ya da hormonal sorununuz varsa, beslenme sorunlarını ortadan kaldırmak adına beslenme şeklinizi değiştirebilirsiniz. Bunların dışında antibiyotik kullanımı ile diş şişmesi tedavi edilir. Ancak tüm bunlara rağmen şişlik devam eder ya da artarsa, vakit kaybetmeden en kısa sürede bir doktora görünüp muayene olmalısınız.

Dil Şişmesi Nasıl Önlenir?

Dilinizin şişmesi alerjik bir reaksiyon kaynaklı ise, bu alerjiden kaçınarak bu sorunun tekrar oluşmasını engelleyebilirsiniz. Eğer neyin etken olduğunu tam olarak bilmiyorsanız, yediğiniz yiyeceklerin ya da ağzınızın içinde ve çevresinde kullandığınız ürünlerin günlüğünü tutun. Şişlik yaşadığınızda, o gün içerisinde neler tükettiğinizi bir yere not edin. Bu sayede doktora gittiğinizde neyden kaynaklandığını ve neyin dokunduğunu daha net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ani dil şişmesi söz konusu ise, sakın endişeye kapılmayın. Semptomlar çoğunlukla kendi kendine düzelecektir. Eğer düzelmezse, tekrardan doktora muayene olmanız gerekmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Dil altı şişmesi neden olur?

Alerji, enfeksiyon ve aft gibi ağız yaralarından kaynaklı oluşmaktadır.

Dil şişmesi ne zaman geçer?

Genel olarak kendiliğinden birkaç gün içerisinde geçer. Ancak bazı vakalarda kendiliğinden iyileşmez ve giderek sıkıntılı bir duruma gelebilir.

Küçük dil şişmesine ne iyi gelir?

Yeterince sıvı tüketmek, boğaz ağrısı ve yanma hissi için buz emmek, gece deliksiz bir uyku çekmek, tuzlu su ile gargara yapmak ve etkili bir boğaz pastili kullanmak gerekmektedir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣