Diş Eti Hastalıkları Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Diş eti hastalıkları dişleri saran diş eti dokusununu ve diş kemiğini etkileyecek seviyede oluşabilecek diş eti iltihaplarına verilen genel isimdir. Dişlerin üzerinde oluşan plaklar ile başlangıç gösterir. Plaklar, genellikle dişlerin yeteri kadar fırçalanmaması ve diş ipi kullanımının aksatılması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bakteriler bu plaklar sayesinde oluşurlar ve diş etlerini sarmaya başlarlar. Diş eti dokularına ve hatta dişleri destekleyen kemiklere kadar ilerleme gösterebilirler. Diş eti hastalıkları, zamanla dişlerin çürümesine, sallanmasına ve hatta düşmesine neden olabilir.

Diş Eti Hastalığı Neden Olur?

Diş eti hastalıkları çok sayıda nedenle ortaya çıkabilmektedir. Bunların başında genetik yatkınlık yer almaktadır. Genellikle hastaların yüzde 30 gibi bir bölümü, genetik sebeplerle diş eti problemleri yaşarlar. Ağız ve diş bakımını önemsemeyen hastalar, genetik yatkınlıkla da birleşince büyük problemler yaşarlar. Böyle durumlarda iyi bir diş eti hastalıkları uzmanı tarafından kontrol şart hale gelir. Çok sayıda hastalığın birinci nedeni olarak bilinen sigara, çeşitli diş eti hastalıklarının da en büyük etkenlerinden birisidir. Diş etlerini yumuşatan sigara dumanı, hastalıklar için uygun şartları oluşturur. Diş eti rahatsızlığı neden olur diye sorulacak olur ise bir diğer yanıt da “Stres” olur. İnsan bedeninin enfeksiyonlara karşı savunmasını kıran en büyük etkenlerden birisi de strestir. Stres yüzünden diş sıkma ve diş gıcırdatma gibi olaylar da yaşanabilir ve diş etleri zarar görebilir. Diş eti çekilmesi belirtisi gösteren hastaların birçoğunun dişlerini sıktıkları gözlemlenmiştir.

Diş eti hastalıkları kötü beslenmeye ve obeziteye bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. İnsan bedeninin bağışıklık sistemine duyduğu ihtiyaç burada da kendisini gösterir. Kötü beslenme alışkanlıkları ve fazla kilolar sonucunda enfeksiyonların oluşması çok daha kolay hale gelir. Kötü beslenme beraberinde vitamin eksikliğini de getirebilir. Özellikle K, C, B12 vitaminleri, folik asit ve niyasin eksiklikleri, diş eti kanaması nedenleri arasında yer almaktadır. Her diş eti kanaması elbette vitamin eksikliğine bağlanamaz. Zira, dişlerin aşırı sert fırçalanması da diş eti kanamalarına neden olabilmektedir. Özellikle hamilelik döneminde diş eti kanaması yaşayan anne adaylarının bu konuda daha da dikkatli olması gerekir. Gebelik döneminde anne adaylarının diş etleri şişebilir ve çok daha kolay kanar hale gelebilir. Öte yandan, kalitesiz ve yanlış yapılan diş protezleri de diş etlerine baskı yapar ve diş eti kanaması, diş eti iltihabı gibi problemlere neden olabilir.

Lösemi, iskorbüt ve diyabet gibi hastalıklar da diş eti problemleri nedenleri arasında yer alır. Bu hastalıklar diş etlerinin kanamasına ve buna bağlı olarak da enfeksiyonların artış göstermesine neden olabilirler. Bu tip hastalıkları olan insanların diş doktorlarına sık sık muayene olması gerekir. Yine hasta insanların düzenli olarak kullandıkları ilaçlar da, diş eti hastalıklarına sebep olabilmektedir. Kan inceltici, antidepresan, kalp ilacı ve doğum kontrol hapı gibi ilaçları kullanan insanların ağız sağlıklarına 2 kat önem vermesi gerekir. Bu ilaçların diş etlerine zarar verdiği örnekler var olmaktadır.

Diş Eti Problemleri Belirtileri

  • Diş eti problemleri belirtileri listesinin başında diş eti kanaması yer alır. Sağlıklı bir diş eti, oldukça sert bir diş fırçalama deneyimi yaşanmadıkça kanama göstermez.
  • Diş eti kızarması veya diş eti şişmesi
  • Diş etlerinin çekilmesi ve köklerin açığa çıkması gibi durumlarda belirtiler arasında yer alır.
  • Diş kenarlarında oluşan diş taşları ve bunlara bağlı siyahlıklar, diş eti hastalığı belirtisi olarak sayılabilir.
  • Dişler arasında ya da diş etlerinde iltihap oluşması durumunda diş eti problemi gündeme gelmelidir.
  • Dişler sallanıyorsa, gereğinden fazla uzamış görünüyorsa ya da dişlerin aralarında bir açılma söz konusuysa, diş eti rahatsızlığı yaşanıyor olabilir.
  • Kötü ağız kokusu, ağızda kötü tatlar oluşması gibi durumlar da, diş eti iltihabı belirtisi, diş eti çekilmesi belirtisi ya da diş eti hastalığı belirtisi olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Avicenna Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.