Boyun Düzleşmesi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

boyun düzleşmesi görüntüsü

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İnsan boyun bölgesinde 7 adet omur yer almaktadır. Bunlar normal şartlar altında “C” şeklinde bir görüntüye sahiptir. Fakat boyun, bir takım nedenlerle “I” şeklinde bir görünüm veya şekil alabilir. Hatta kimi hastalarda tersine “C” şeklinin oluştuğu bile görülmüştür. Tıp dilinde servikal lordoz olarak bilinir. Ataşehir Avicenna Hastanesi uzman hekimleri, boyun düzleşmesi tedavisi yapmaktadır.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Boyun Düzleşmesi Nedir?

Servikal lordoz kısaca, boyun bölgesinin eğiminin kaybolması ve kemik yapısının düz bir hal alması olarak açıklanabilmektedir. Boyun ağrısı ilk ve en büyük belirtisidir. Bu hastalık genellikle beraberinde sırt, omuz ve hatta bel ağrılarını da getirebilmektedir. Kimi hastalarda yoğun olarak baş ağrısı da oluşmaktadır. Kola doğru gelmekte olan ağrılar, uyuşmalar, karıncalanmalar, güç kayıpları gibi belirtiler de gösterebilmektedir. Düzleşme kimi zaman boyun fıtığı gibi problemlere de neden olur. Diğer boyun düzleşmesi belirtileri ise baş dönmesi, denge problemleri ve mide bulantısı gibi belirtilerdir.

Boyun Düzleşmesi Neden Olur?

Boyun düzleşmesinin birçok nedenleri vardır ve genellikle bu nedenlerden en az birkaçının bir araya gelmiş olması gerekmektedir. Fiziksel hareketliliğin az olması, uzun süre bilgisayar ya da telefon kullanma durumu, masa başı bir işte uzun saatler çalışma, yanlış oturma ve duruş pozisyonları ve uzun süreler ekran başında oturma gibi alışkanlıklar ve zorunluluklar boyun düzleşmesi nedenleri arasında yer almaktadır.

Hastalığa Neden Olan Diğer Hastalıklar

Boyun düzleşmesine neden olan hastalıklar ise genellikle şunlardır:

 • Kireçlenme
 • Farklı hastalıklara bağlı geçirilen ameliyatlar
 • Doğuştan gelen hastalıklar
 • Geçirilen travmalar
 • Tümörler
 • Enfeksiyonlar

Tanı ve Teşhis

Boyun düzleşmesi teşhisinde genellikle röntgen, manyetik rezonans görüntüleme yani MR ve bilgisayarlı tomografi yeterli olmaktadır. Röntgen çekimi, kemik yapısı hakkında oldukça doğru bilgiler gösterir. Fakat yumuşak doku değerlendirmesinde yetersiz kalabilir. MR ise, yumuşak dokuları da içerisine alarak daha detaylı bir görünüm sunar. Bilgisayarlı tomografi ile de servikal lordoz teşhisi koyulabilmektedir. Bilgisayarlı tomografi, çeşitli açılardan verilen X ışınlarır ile, insan bedenindeki bütün doku ve organların 3 boyutlu şeklini oluşturabilmektedir.

Boyun Düzleşmesi Tedavisi

Hastalığın tedavisinde, hastaların bilgilendirilmesi ve daha da önemlisi bilinçlendirilmesi büyük önem taşır. Hastaların hareketsiz yaşama bir son vermeleri gerektiği için, mümkünse egzersiz yapma alışkanlığı kazandırılmaya çalışılır. Servikal lordoz tedavisinde kullanılan tedavi yöntemleri genel olarak şunlardır:

 • Sıcak uygulamaları
 • Gevşeme egzersizleri
 • Elektroterapi
 • İlaçlı masajlar
 • Nöral tedaviler
 • Akupunktur
 • Ozon tedavileri
 • Mezoterapi
 • Elektromanyetik tedaviler

Bilindiği üzere bu hastalığın tedavisinde spor da büyük önem taşır. Yoga, pilates ve yüzme gibi boyun düzleşmesi egzersizleri ile bütün vücut kasları gevşetilebilir ve hem önleyicilik hem de tedavi sağlanmış olur.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣