boyun düzleşmesi görüntüsü

Boyun Düzleşmesi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

İnsan boyun bölgesinde 7 adet omur yer almaktadır. Bunlar normal şartlar altında “C” şeklinde bir görüntüye sahiptir. Fakat boyun, bir takım nedenlerle “I” şeklinde bir görünüm veya şekil alabilir. Hatta kimi hastalarda tersine “C” şeklinin oluştuğu bile görülmüştür. Tıp dilinde servikal lordoz olarak bilinir. Ataşehir Avicenna Hastanesi uzman hekimleri, boyun düzleşmesi tedavisi yapmaktadır.

Boyun Düzleşmesi Nedir?

Servikal lordoz kısaca, boyun bölgesinin eğiminin kaybolması ve kemik yapısının düz bir hal alması olarak açıklanabilmektedir. Boyun ağrısı ilk ve en büyük belirtisidir. Bu hastalık genellikle beraberinde sırt, omuz ve hatta bel ağrılarını da getirebilmektedir. Kimi hastalarda yoğun olarak baş ağrısı da oluşmaktadır. Kola doğru gelmekte olan ağrılar, uyuşmalar, karıncalanmalar, güç kayıpları gibi belirtiler de gösterebilmektedir. Düzleşme kimi zaman boyun fıtığı gibi problemlere de neden olur. Diğer boyun düzleşmesi belirtileri ise baş dönmesi, denge problemleri ve mide bulantısı gibi belirtilerdir.

Boyun Düzleşmesi Neden Olur?

Boyun düzleşmesinin birçok nedenleri vardır ve genellikle bu nedenlerden en az birkaçının bir araya gelmiş olması gerekmektedir. Fiziksel hareketliliğin az olması, uzun süre bilgisayar ya da telefon kullanma durumu, masa başı bir işte uzun saatler çalışma, yanlış oturma ve duruş pozisyonları ve uzun süreler ekran başında oturma gibi alışkanlıklar ve zorunluluklar boyun düzleşmesi nedenleri arasında yer almaktadır.

Hastalığa Neden Olan Diğer Hastalıklar

Boyun düzleşmesine neden olan hastalıklar ise genellikle şunlardır:

 • Kireçlenme
 • Farklı hastalıklara bağlı geçirilen ameliyatlar
 • Doğuştan gelen hastalıklar
 • Geçirilen travmalar
 • Tümörler
 • Enfeksiyonlar

Tanı ve Teşhis

Boyun düzleşmesi teşhisinde genellikle röntgen, manyetik rezonans görüntüleme yani MR ve bilgisayarlı tomografi yeterli olmaktadır. Röntgen çekimi, kemik yapısı hakkında oldukça doğru bilgiler gösterir. Fakat yumuşak doku değerlendirmesinde yetersiz kalabilir. MR ise, yumuşak dokuları da içerisine alarak daha detaylı bir görünüm sunar. Bilgisayarlı tomografi ile de servikal lordoz teşhisi koyulabilmektedir. Bilgisayarlı tomografi, çeşitli açılardan verilen X ışınlarır ile, insan bedenindeki bütün doku ve organların 3 boyutlu şeklini oluşturabilmektedir.

Boyun Düzleşmesi Tedavisi

Hastalığın tedavisinde, hastaların bilgilendirilmesi ve daha da önemlisi bilinçlendirilmesi büyük önem taşır. Hastaların hareketsiz yaşama bir son vermeleri gerektiği için, mümkünse egzersiz yapma alışkanlığı kazandırılmaya çalışılır. Servikal lordoz tedavisinde kullanılan tedavi yöntemleri genel olarak şunlardır:

 • Sıcak uygulamaları
 • Gevşeme egzersizleri
 • Elektroterapi
 • İlaçlı masajlar
 • Nöral tedaviler
 • Akupunktur
 • Ozon tedavileri
 • Mezoterapi
 • Elektromanyetik tedaviler

Bilindiği üzere bu hastalığın tedavisinde spor da büyük önem taşır. Yoga, pilates ve yüzme gibi boyun düzleşmesi egzersizleri ile bütün vücut kasları gevşetilebilir ve hem önleyicilik hem de tedavi sağlanmış olur.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.