Diş İmplantından Sonra Beslenme Nasıl Olmalı?

Diş İmplantından Sonra Beslenme Nasıl Olmalı?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Diş implantından sonra beslenme, çiğnemenin zor olması nedeniyle normal şekilde ilerlemeyebilir. Bu nedenle ameliyattan sonra nasıl beslenmeniz gerektiğiyle ilgili ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.

Diş İmplantı Nedir?

Diş implantı, ağızda bir veya birden fazla diş kaybı sonrasında uygulanabilen vida ve metallerle diş ve diş kökünün yapay bir şekilde oluşturulduğu tedavidir. Çene bölgesindeki dokusunun yeterli olduğu durumlarda, vidalar çeneye yerleştirilerek tam bir oturma sağlayan yapay dişler oluşturulmaktadır. İmplant tedavisi uzun süre devam eden bir işlem olmakla beraber çene kemiği ve çene dokusunun yeterince sağlıklı olması durumunda uygulanmaktadır. Sabit veya çıkarılabilir implantlar olarak tercih edilebilen tedavi seçenekleri, en iyi sonucu verecek şekilde planlanır. Yaklaşık 3 ila 6 ay kadar süren implant tedavisi sürecinde yeme içme problemleri oluşması sebebiyle, beslenmenizde değişiklik yapmanız gerekebilir. İmplanttan sonra beslenme hakkında detaylar için bir sonraki başlığımızı inceleyelim.

Diş İmplantından Sonra Beslenme Nasıl Olmalı?

Dental implant ameliyatlarından sonra, çok fazla çiğneme gerektirmeyen her türlü yumuşak gıdanın tercih edilmesi önerilmektedir. İmplant tedavinizden sonra ilk gün, sadece çok yumuşak gıdalar almaya veya sıvı yiyecekler yemeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu durumun nedeni, ameliyatınız sırasında kullanılmış olan uyuşturma maddeleri nedeniyle ağzınızda oluşacak olan uyuşma hissidir. Bu hissin geçmesini beklemeden katı gıdalar yemeye çalışmak, çiğneme sorunu oluşturacaktır. Diş implantı ameliyatından hemen sonra smoothie, yoğurt, dondurma, puding, elma püresi, patates püresi, çorba ve et suyu gibi fazla çiğneme gerektirmeyen gıdalar tüketmeye özen göstermelisiniz. İmplant ameliyatı ardından, yaklaşık bir hafta boyunca makarna ve peynir, krep, pirinç, yumuşak ekmek, pişmiş sebzeler gibi, az çiğneme işlemi ile öğütülebilecek yarı katı gıdalara devam edebilirsiniz.

Diş implantından 1-2 hafta sonra, et ve lifli, çiğ sebzeler gibi sert ve çiğnenebilir yiyecekleri diyetinize geri eklemeye başlayabilirsiniz. Ancak katı yiyecekleri yemeye başlamanız, ne kadar çabuk iyileştiğine bağlıdır. Ayrıca en az 2 hafta boyunca implant ile yemek yerken dikkat etmenizde fayda vardır. Yiyecekleri yavaş yemeye ve sert gıdalar tüketmekten kaçınmanız operasyon sonucu için önemlidir.

Sonuç

İmplant diş tedavisi, belirli bir yaş sonrasında diş dökülmelerinin kesin ve kalıcı çözümü olarak görülmektedir. Tekli diş kayıplarında veya estetik görünümün yeniden oluşturulmasında diş implantından faydalanabiliyor. Diş implantından sonra beslenme, hastaların ameliyat sonrası nasıl bir plana sahip olacağını belirtiyor. Ameliyat sırasında çeneye ve dokulara yapılan baskı sebebiyle belirli bir süre ağrı hissedebilirsiniz. Ameliyatta kullanılan anestezi nedeniyle operasyon sonra yemek yemeniz zorlanacaktır. Ancak bahsedilen durum geçici bir süreç olup, operasyondan sonraki 2 haftalık dönemde eski yeme düzeninize tekrar kavuşabilirsiniz. Dilerseniz, diş implantları fiyatları ve daha fazla bilgi için Avicenna Sağlık Grubu Ağız ve Diş Sağlığı doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

İmplantı diş tekli yapılabilir mi?

İmplant uygulamaları her zaman tüm diş kayıplarında gerçekleşmez. Tek diş implantı uygulamaları ,ağızdaki estetik görünümün sağlanması için kalıcı bir çözümdür.

İmplant tedavisi süresine kadardır?

İmplant uygulamaları, ağız ve diş sağlığı durumuna göre 3 veya 4 aya kadar devam etmektedir. Tedavide dikkat edilmesi gereken kurallara uyarak, uygulamanın planlanan tarihte bitmesini sağlayabilirsiniz.

İmplant fiyatları nedir?

İmplant fiyatları, seçmiş olduğunuz implant türüne ve kaç bölgede işlem yapılacağına göre değişiklik göstermektedir. Diş implantları fiyatları işlem öncesi tedaviyi de kapsayacağı için diş fiyatları hakkında kesin bilgiye muayene sonrasında ulaşabilirsiniz.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣