İmplant: Diş İmplantı Nedir? Nasıl Yapılır?

İmplant: görseli

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İmplant, bir diş cerrahının bir kişinin çene kemiğine yerleştirdiği yapay diş yapılarıdır. Bir veya daha fazla dişini kaybetmiş kişilerde diş implantı uygulanabilmektedir. İmplant ve implant türleri ile ilgili riskler hakkında daha fazla bilgi için lütfen okumaya devam ediniz.

İmplant Nedir?

İmplantlar, doğal diş köklerinin işlevini kaybetmesi sonrasında, diş köklerinin yerini almaktadır. Uygun şekilde kullanılması durumunda ömür boyu kullanılabilen implanlar, ağız içerisinde sabit olarak bulunabilirler. Dental implant cerrahisi, dişlerin diş köklerine vida ve benzeri metal köklerle bağlanmasını sağlar. Prosedür yaklaşık olarak 8 ila 12 hafta arasında tamamlanmaktadır. Kaybedilen diş görünümünün eski hoş görünümüne kavuşmasında önemlidir. Diş köklerindeki eksikliğin protez ile tamamlanması sayesinde hem estetik görünüm hem de çiğneme bozukluğu ortadan kaldırılabilir.

Diş İmplantları Nelerdir?

Diş implantı, eksik bir dişin yerini alan bir yapıdır. Vida benzeri cihazlarla cerrah, çene kemiğine bir implant yerleştirir ve bu implant, kuron adı verilen yapay diş için bir çapa görevi görür. Abutment adı verilen bir cihaz, yapay dişi diş implantına bağlar.

Kuron kişinin ağzına uyacak ve dişlerinin rengine uyacak şekilde özel olarak yapılır. Kronlar doğal dişler gibi görünür, hissedilir ve işlev görür.

Diş İmplantları Neden Yapılır?

Diş implantları, eksik dişlerin kökleri olarak kullanıldığı için çene kemiğinize cerrahi olarak yerleştirilir. İmplantlardaki titanyum kısım, çene kemiğinizle kaynaştığı için implantlar kaymaz ve konuşurken ses çıkarmazlar. Sabit köprü veya protezlerde olduğu gibi kemik hasarına neden olmaması da implantların yararlı yönlerinden biridir.  Genel olarak, aşağıdaki durumların varlığında diş implantı adaylarından biri olabilirsiniz.

 • Bir veya daha fazla eksik dişiniz olması durumunda
 • Tam büyümeye ulaşmış bir çene kemiğine sahip olmanız durumunda
 • İmplantları sabitlemek için yeterli kemiğe sahip olmanız gerekmektedir
 • Kemik iyileşmesini etkileyecek sağlık durumlarının mevcut olmaması
 • Protez takamıyor veya takmak istemiyor olmanız
 • İmplant süresine ayıracak vaktiniz olması
 • Sağlıklı ağız dokularına sahip olmak
 • Sigara içilmemesi

Diş implantları için planlama süreci; ağız, çene ve yüz koşullarında uzmanlaşmış bir doktor (ağız ve çene cerrahı), tarafından yapılmalıdır. İmplant öncesi, diş etleri ve kemikler gibi dişleri destekleyen yapıların kontrolünü gerektirecektir. Ortodonti alanında uzmanlaşmış bir diş hekimi de dahil olmak üzere yapay dişler tasarlayan ve takan bir diş hekimi (prostodontist) veya bazen bir kulak, burun ve boğaz (KBB) uzmanı tarafından ağız ve çene kontrolünüz sağlanmalıdır. Dental implantlar bir veya daha fazla cerrahi prosedür gerektirdiği için implant sürecini hazırlanmak için aşağıdakileri içeren kapsamlı bir değerlendirmeye girmeniz gerekecektir. Bunlar arasında;

 • Kapsamlı diş muayenesi.
 • Diş röntgeni
 • 3 boyutlu görüntülerin çekilmesi

Ağrıyı kontrol etmek için implant ameliyatı sırasında anestezi seçeneklerinden faydalanacaksınız. Bunlar lokal anestezi, sedasyon veya genel anestezi olmaktadır. Hangi seçeneğin sizin için en iyi olduğunu planlamanız esnasında diş hekiminiz karar verecektir. Sedasyon veya genel anestezi alıyorsanız, ameliyattan sonra birinin sizi eve götürmesi gerekmektedir. Bu nedenle yanınızda birinin olması ve implant uygulaması sonrası size eşlik etmesi önemlidir.

Diş İmplantı Avantajları Nelerdir?

Diş implantı yaptırmayı düşünenler, implant kullanan veya hiç kullanmamış kişilerden yanlış bilgiler duyabilirler. Memnun olanlar kadar, yanlış bilgiye sahip olan kişiler nedeniyle diş implantı yaptırma konusunda tedirgin olabilirsiniz. Aşağıda yer alan diş implantı avantajları yazımızı okuyarak, implant faydaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Diş implantı avantajları arasında;

 • daha doğal ve rahat kullanıma sahip olması
 • daha yüksek bir başarı oranına sahip olması
 • çiğneme işlevini geliştirmek
 • yakındaki dişlerde çürük oluşma riskinin azalmasını sağlar
 • kayıp diş bölgesinde kemiğin daha iyi korunmasına vesile olur.
 • yakındaki dişlerde hassasiyet azalmasını sağlar
 • her gece ağızdan çıkarılıp temizlenmesi gerekmez

Ancak diş implantları herkes için uygun bir tedavi yöntemi değildir. İmplant cihazlarının çene kemiğine tam anlamıyla yapışması gerekmektedir. Bu nedenle bir kişinin kemiklerinin implant ameliyatı geçirmeden önce operasyonu kaldıracak kadar sağlıklı olması gerekmektedir.

İmplant Türleri Nelerdir?

İki tür diş implantı, implant türleri arasında en sık kullanılan uygulamalar arasındadır. Endosteal ve subperiosteal türler, tercih edilen popüler yöntemler arasında yer alıyor. Endosteal implantlar, en yaygın tiptir. Bu yöntemde, doktorunuz implant vidalarını çene kemiğine yerleştirir ve her biri bir veya daha fazla yapay dişi tutabilir.

Subperiosteal implant ise çene kemiğine kadar yüksekliği fazla olmayan kişiler için tercih edilebilir. Siz ve diş uzmanınız; çıkarılabilir, sabit veya her ikisinin bir arada olduğu yapay diş türleri arasında bir tercih yapabilirsiniz.

 • Çıkarılabilir Tür: Bu implant tipi, geleneksel hareketli protezlere benzetilebilir. Kısmı veya komple bir protez olabilen diş implantları istendiğinde çıkartılabiliyor. İmplant abutmente bağlı metal bir çerçeveye monte edilmiştir ve güvenli bir şekilde yerine oturur. Onarım yapılması için veya günlük temizleme için kolayca çıkartılabiliyor.

 • Sabit Tür: Bu implant türünde, yapay bir diş kalıcı olarak vidalanır veya bireysel bir implant abutmente yapıştırılır. Dişi temizlik için veya uyku sırasında çekemezsiniz.

Bütün Dişleri İmplant Yaptırmak Sağlıklı mı?

Hastanın ağzında hiç diş olmadığı durumlarda, tüm ağızda implant uygulaması yapılabilir. Uygulamada için öncelikle ağızdaki kemik dokusunun yeterli ve sağlıklı olup olmadığı kontrol edilecektir. tedaviye engel bir durum olmadığı durumlarda tüm dişlere implant yapılabilir. Dişsizlik sorunu yaşayan hastalara kalıcı implantlar ile diş görünümü sağlanabilir.

 

Sonuç

Ağızdaki diş kayıpları, kimi zaman yaralanma kimi zaman yaşlanmaya bağlı görülebilmektedir. Dişlerdeki eksiklik estetik görünümün bozulmasının yanı sıra çiğneme ve konuşma bozuklukları da meydana getirebilir. Konuşma esnasında ağzı tam açmak istememek, el ile ağzı kapatma isteği veya boşluğun yarattığı dental problemler gün yüzüne çıkmaya başlıyor.

Diş hekiminiz ile yapacağınız görüşme sonrasında diş implantı ve diğer uygun seçenekler hakkında bilgi alabilirsiniz. Yapacağınız ön muayene esnasında ağız ve çene yapınız kontrol edilerek, uygun işleme karar verilecektir. Dilerseniz, Avicenna International Hospital Ağız ve Diş Sağlığı uzmanlarımıza randevu alarak, ön muayene için görüşebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

İmplant süresi ne kadardır?

İmplant uygulamaları, ağız ve diş sağlığı durumuna göre 3 veya 4 aya kadar devam etmektedir. Tedavide dikkat edilmesi gereken kurallara uyarak, uygulamanın planlanan tarihte bitmesini sağlayabilirsiniz.

İmplant fiyatları nedir?

İmplant fiyatları, seçmiş olduğunuz implant türüne ve kaç bölgede işlem yapılacağına göre değişiklik göstermektedir. Diş implantları fiyatları işlem öncesi tedaviyi de kapsayacağı için diş fiyatları hakkında kesin bilgiye muayene sonrasında ulaşabilirsiniz.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣