Mide yanması sorunu yaşayan kadın

Mide Yanması Neden Olur? Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Halk arasında mide ekşimesi olarak da anılan mide yanması, oldukça sık gözlemlenen bir problemdir. Genellikle, yemek sonrasında midede ve yemek borusu bölgesinde yanma belirtileri ile ortaya çıkar. Bu problemin sık tekrar etmesi, bir hastalığın belirtisi olabileceğini göstermektedir. Mide yanması genellikle evde yapılan birkaç çözüm yöntemi ile bir süreliğine durdurulabilir. Fakat, yanmaya sebep olan bir hastalık var ise, kısa süre sonra yanmalar tekrar başlayacak ve giderek artış gösterecektir. Mide yanmasının 2 gün boyunca devam ettiği durumlarda bir doktora görünmek faydalı olacaktır.

Mide Yanması Nedir?

Mide yanması, mide ve yemek borusu bölgelerinde ortaya çıkan yanma hissiyatıdır. Yanmalar genellikle, akşam saatlerinde, yemek sonrasında, eğilip, doğrulunca ve koltuğa uzanıldığı zamanlarda artış göstermektedir.

Mide Yanması Neden Olur?

Mide yanmasının nedenleri çok sayıdadır ve kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Mide yanması sebepleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Gastroözofageal reflü: Mide asidinin, yemek borusuna gitmesi ve burada yanma oluşturmasına reflü adı verilmektedir. Reflü sadece bir mide ekşimesi değil, göğüste ağrı ve yanma, yutkunmakta zorlanma, öksürük ve daha farklı problemlere de yol açabilmektedir. Genellikle yoğun kafein tüketimi, çikolata, limon, baharatlar, yağlı ve kızartılmış yiyecek tüketimi, sarımsak, soğan ve domates tüketimindeki artış gibi sebeplerle reflü görülebilmektedir.
  • Gıda hassasiyeti: Örneğin; laktoz intoleransı olan kişiler süt ve süt ürünleri tükettikleri zaman ya da çölyak hastaları glüten içeren yiyecekler tükettikleri zaman mide ekşimesi ile karşı karşıya kalabilirler.
  • Gastrit: Midenin iç yüzeyinde yer alan dokunun enfekte olduğu durumlarda ortaya çıkmaktadır. Gastrit sadece mide ekşimesi değil aynı zamanda mide bulantısı ve şişkinlik hissiyatı da yaratabilmektedir. Tedavisinin yapılmadığı durumlarda ülser hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Ülser hastalığı, mide kanseri için bir risk faktörüdür.
  • İlaç Tüketimi: Bir takım ağrı kesiciler mide ekşimesi problemi yaratabilir. İçerisinde steroid bulunmayan ağrı kesiciler bunlara örnek olarak gösterilebilir.
  • Helicobacter Pylori Enfeksiyonu: Bu enfeksiyon türündeki bakteri, midenin asit ortamında yaşayabilmesiyle bilinir. Bu bakteriler uzun süreler hiçbir belirti göstermeden, kişilerin midelerinde yaşayabilirler. Mide yanması belirtileri, mide bulantısı, kilo verme ve iştah azalması şeklinde ortaya çıkar. Tüm dünyada çok sık görülen bir bakteri türüdür.

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide yanması problemi ile karşı karşıya kalan insanlar, genellikle mide yanmasına ne iyi gelir, mide yanmasına iyi gelen şeyler, mide yanmasına en iyi gelen şey gibi araştırmalar yapmaktadır. Mide ekşimesine iyi gelen tavsiyeler şu şekilde sıralanabilir:

  • Karbonat ve su karışımı, mide asitlerini nötralize ederek yanması azaltabilir.
  • Zencefil tüketimi, mide yanmasına iyi geldiği gibi, mide bulantısını da geçirici özelliğe sahiptir. Yüzlerce yıldır çok sayıda toplum tarafından bilinen ve kullanılan zencefil, yemeklerin içerisine koyulabileceği gibi, çayı yapılarak da tüketilebilir.
  • Elma sirkesi, kimi kişilerde mide ekşimesine iyi gelebilmektedir. Elma sirkesini su ile yumuşatarak yavaş yavaş tüketmek, mide ekşimesi için alınabilecek bir önlemdir.
  • Bir rivayete göre sakız çiğnemek, tükürük üretimini arttırarak, mide içerisinde yanmaya sebep olan asidi seyreltmektedir. Bu rivayet, 2014 yılında yapılan bir araştırmanın sonucu olarak ortaya çıkmıştır.
  • Son olarak toplum tarafından iyi bilinen, doğal bir mide ekşimesi ilacı olan meyan kökü için açıklama yapalım. Meyan kökünün, yemek borusu duvarında bulunan mukoza yapısını güçlendirdiğine ve yemek borusuna gelen reflü asidinin yemek borusunu yakamayacağına inanılmaktadır.

Hamilelerde Midenin Yanması Neden Olur?

Hamilelikte mide yanması, oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Kalp ile bir alakası olmasa da, zaman zaman kalp ağrısı sanılabilmektedir. Gebelikte mide yanması, genellikle mide ve yemek borusu arasında bulunan kapağın görevini tam olarak yerine getirememesi sonucu oluşmaktadır. Bu kapak mideden gelen asidin, yemek borusuna ilerlemesine engel olmakla görevli olsa da, bu görevini başarı ile yerine getiremediği zamanlarda, mide problemleri ile karşı karşıya kalınmaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Mide yanması ne zaman tehlikeli?

Uzun süre geçmeyen mide yanması şikayeti yaşayanların, mide ya da özofagus kanseri riski taşıyabilirler.

Mide yanması nereye vurur?

Dalak, pankreas ve diyaframa etki eden mide yanması, sırt bölgesi ve göğüs bölgesini de ağrı şeklinde etkileyebilir.

Aşırı mide yanması neyin belirtisi?

Gastroözofageal reflü adındaki bir hastalığın belirtisidir.

 

Avicenna Hastanesi İç Hastalıkları – Dahiliye Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.