Dış Mekanda Koronavirüs Riski

Dış Mekanda Koronavirüs Riski

Dış mekanda koronavirüs riski olup, olmadığını anlayabilmek için şu soruların yanıtını bulmamız gerekir: Açık alanlarda koronavirüs var mı? Koronavirüs “Havada” asılı kalır mı?

Covid-19

Koronavirüs hakkında yapılan çalışmalarda, virüsün havada asılı kalma süreleriyle ilgili çeşitli bilgiler ortaya atıldı ve halen bu bilgiler tartışılıyor. Halk sağlığı uzmanları, havaya bırakılan vücut sıvılarından büyük olanlara “damlacık”, küçük olanlara ise “aerosol” demeyi seviyor. Aerosol, damlacıklara göre daha fazla havada kalır fakat, çok daha hızlı buharlaşır. Damlacık ise, kolay kolay buharlaşmasa da, daha hızlı yere düşer. Bir süredir ülkemizde yapılan bilgilendirmelerde, öksürme ve aksırma gibi sebeplerle etrafa yayılan “Damlacıklar” ile Covid-19 virüsünün bulaştığını hemen hemen herkes öğrendi. Peki ya “Aerosoller” ile virüs bulaşıyor mu?

Dış Mekanda Koronavirüs Riski ve Maske

Uzmanlara göre normal bir öksürme ya da neredeyse 5 metreye kadar damlacık ve aerosol göndermektedir. Hapşırma ise daha da vahim denebilecek 8 metre mesafesine kadar damlacık ve aerosol gönderir. Peki, ne yapmalıyız? İnsanlardan 8 metre uzak mı duracağız? Uzmanlara göre, maske kullanımı bu damlacıkların çevreye yayılmasına engel oluyor. Fakat aerosoller, öksürme ve hapşırmaya bağlı olmadan, örneğin spor amaçlı koşan birinin arkasında ya da bisiklet süren birisinin arkasında kalabiliyor. Yürüyen, koşan ya da bisiklet süren insanlardan uzak mı durmaya çalışacağız? Tabii ki, sosyal mesafemizi korusak da, insanlardan düşmanmış gibi kaçamayız. Burada üzerinde durmamız gereken soru şu: Açık havada corona virüs bulaşır mı? Corona virüsü aerosol formundayken ne kadar dayanıklıdır? Aerosol formundaki bir virüs, nemli tabakası kuruyana ve buharlaşana kadar havada ne kadar kalır? Dış mekanda koronavirüs riski ne kadardır?

İç Mekanlarda Corona Virüsü

ABD’nin Washington eyaletinde, bir gurup Covid-19 vakası için yapılan filyasyon çalışmaları sonucunda, hastaların opera gösterisine gittiği ve buradaki yüksek perdeden söylenen şarkıların ve birbirlerine yakın oturan izleyicilerin tümünün testlerinin pozitif olduğu aktarıldı. Opera gösterisinde ortaya çıkan yayılım, kapalı alanlarda koronavirüs riskinin, açık alanlara göre çok daha fazla olduğunu ortaya koymuştur. İç mekanlarda corona virüsü, birkaç saat boyunca havada asılı kalabilen aerosoller ile çok daha hızlı yayılmaktadır. Eğer bir iç mekanda kalmak durumdaysanız, mutlaka mesafenizi koruyun, virüse maruz kalma sürenizi azaltın ve çevrenizdeki havanın iyileştirilmesini sağlayın. Fakat, evde kalırsanız bunların hiçbiri ile uğraşmak zorunda olmazsınız!

Açık Havada Corona Virüs Bulaşır Mı?

Açık alanlarda koronavirüs bulaşma riski, iç mekana göre oldukça düşüktür. Bunun nedeni, dışarıda güneşin, ışığın, rüzgarın, yağmurun, ortam sıcaklığının ve nemin olmasıdır. Tüm bunlar virüsün bulaşabilirliğini ve aerosol olarak hayatta kalma süresini etkilemektedir. Riskin hiç olmadığını söylemek asla mümkün olmasa da, protesto ya da konser gibi büyük bir kalabalığın içerisinde olmadığınız sürece, virüsün bulaşma ihtimali oldukça düşüktür.

Açık Alanlarda Koronavirüs Nasıl Bulaşır?

Dış mekanda koronavirüs riski, bir dizi olağanüstü olayların yaşanması ile mümkün olabilir. Önce içerisinde virüsün olduğu damlacıkların, sizin geçeceğiniz noktaya önceden püskürtülmüş olması gerekmektedir. Daha sonra güneş ışığı, nem, rüzgar ve diğer etkenlere rağmen dağılmamalı, yere düşmemeli, buharlaşmamalı ve havada asılı kalmalı. Daha sonra da Covid-19’un varsa maskenizi geçerek ağzınıza, burnunuza ya da gözlerinize, kulaklarınıza veya buralara götürmeniz için elinize gelmesi gerekir. Virüs bunu da başardığı zaman sırada, kendisiyle mücadele edecek olan bağışıklık sistemi kalır. Korona virüs bağışıklık sisteminizi de yener ve geçerse, enfekte olabilirsiniz.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.