diş sıkma (bruksizm) ve diş gıcırdatma aparatı

Diş Sıkma (Bruksizm): Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Uykuda diş sıkma veya gıcırdatmak bir çoğumuzun farkında olmadan yaptığı bir durumdur. Zaman içerisinde artan sıkmalar diş ve ağız sağlığı için riskler oluşturabilmektedir. Diş gıcırdatmak (Bruksizm) yazımızda tüm detaylarıyla tanı ve tedavileri inceleyebilirsiniz.

 • Diş Sıkma Nedir?
 • Diş Sıkması Neden Olur?
 • Diş Sıkma Belirtileri Nelerdir?
 • Diş Sıkması Tanısı
 • Diş Sıkmanın Zararları
 • Diş Sıkma Tedavisi

Diş Sıkma Nedir?

Diş sıkması, tıp alanındaki adıyla Bruksizm, uyku halinde veya günlük hayatında farkında olmadan ısırma kuvvetini kullanmasıdır. Genellikle uykuda diş sıkma sorunu yaşanmasıyla beraber, günlük hayatta da diş sıkma ve gıcırdatma durumlarıyla karşılaşılabilir. Farkında olmadan yaptığımız diş gıcırdatma eyleminde çene eklemine fazlasıyla yüklenir ve dişlerde aşınmalar meydana gelebilir.

Diş Gıcırdatması Neden Olur?

Diş sıkmasını meydana getiren birden fazla faktörden söz etmek mümkün. Oldukça yaygın görülen diş gıcırdatmasının bilinen en yaygın nedeni strestir. Yaygın kaygı bozukluğu ve stres yaşayan kişilerde günlük hayatta ve uykuda diş sıkma durumuna sıklıkla rastlanabilir. Ayrıca depresyon rahatsızlığına sahip kişilerde de diş gıcırdatma durumları, diğer kişilere oranla daha fazla olmakta.

Bazı kişilerde bruksizm, uyku anında ortaya çıkıyor. Diş gıcırdatmasına neler neden olur diye merak ediyor, ancak bu belirtileri yaşamıyorsanız diş gıcırdatmanın genetik olduğunu bilmenizde fayda var. Bu soruna sahip kişilerin genellikle yakın aile bireylerinde de benzer durumlar görülmektedir. Yukarıda belirttiğimiz nedenleri taşımıyorsanız bile, genetik sebebiyle diş gıcırdatma rahatsızlığına sahip olabilirsiniz.

Diş Sıkma Belirtileri Nelerdir?

Uyku bruksizminin farkedilmesi sağlayan bazı belirtiler vardır. Uyurken diş sıkma belirtileri arasında;

 • Yüz ağrısı
 • Çene ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Kulak ağrısı
 • Çene ekleminde sertlik
 • Aşınmış dişler
 • Diş apsesi
 • Dolgu düşmesi , diş kaybı

Benzeri durumlar yaşadığınız takdirde gece diş gıcırdatması durumundan bahsedilebilir. Ancak doğru teşhisin konulabilmesi adına diş ve ağız sağlığı uzman doktorlarına muayene olmanız gerekmektedir.

Diş Gıcırdatma Tanısı

Aşınan dişler ve ağrılar günden güne artıyorsa, en kısa sürede doktora görünmeniz gerekir. Ağız ve diş sağlığı uzmanı tarafından yapılacak olan muayenesinde, dişlerinizdeki hasar, apse ve dolgu kırıklarına bakılacaktır. Çenedeki ağrı başka bir nedene bağlı mı araştırılması için görüntüleme testleri yapıldıktan sonra doktorunuz teşhis koyup, tedavi işlemleri hakkında bilgilendirme yapacaktır.

Diş Sıkma Zararları Nelerdir?

Diş gıcırdatması sorunuyla karşı karşıya kaldığınızda zamanla ağız içerisinde sorunlar başlayacaktır. Diş sıkma zararları arasında en önemlisi dişlerde meydana gelen kırıklardır. Farkında olmadan dişleri sıkmak hareketi sebebiyle diş aşınmalarının yanı sıra zamanla çene ekleminde kıkırdak ezilmeleri meydana gelebilir. Durumun daha kötüleşmesi sonrasında kayıp dişler için implant veya kısmi protezler kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Önemsiz gözüken gece diş gıcırdatma hareketinin tedavisi, tüm bu zararların önüne geçebilir.

Diş Sıkma Tedavi Yöntemleri

Uyurken diş sıkma tedavisi sayesinde, gece diş gıcırdatma problemini en aza indirir ve  dişlerinize verecek hasarı engelleyebilirsiniz. Diş gıcırdatma tedavisi için yapılabilecekler;

İlaçlar

Diş gıcırdatma tedavisi esnasında kas hareketlerini sınırlandırmak ve rahatlatmak amacıyla kas gevşeticiler kullanılabilir. Diş sıkması için kas gevşetici ilaçları, doktorunuzun önerdiği dozda ve önerdiği süre aralıklarında kullanmanız önemlidir. Çünkü bazı ilaçlar yan etkilerini gösterebilir ve ilerleyen dönemlerde fayda etmeyebilir.

Ağızlıklar

Diş gıcırdatma aparatı, bruksizm de kullanılan en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Tüm dişleri kaplayan şeffaf plaklar sayesinde dişlerinizi birbirine çarpıp zarar görmesini engelleye bilirsiniz. Diş hekimine başvurduğunuzda diş kalıbınız alınarak, size özel ağızlık yaptırabilirsiniz. Ürünler reçeteli satılmadığı için dilerseniz kendiniz de temin edebilirsiniz.

Ağızlıklar, gece diş gıcırdatma tedavisi konusundan çare arayanlara uygulanan en etkili çözümdür. Düzenli kullanım sonrasında uyandığınızda baş ve çene ağrısında azalma olması muhtemel olacaktır.

Masseter Botox

Diş ağrısı sorunu kendini belli etmeye başlamadan, diş gıcırdatmasına çözüm olarak masseter botox yaptırabilirsiniz. Çenenin hareket etmesini sağlayan masseter kasına yapılan enjekteyle birlikte, gece diş sıkma sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Kalıcılığı 2-4 ay arasında olan diş sıkması için botox işlemini düzenli aralıklarla tekrarlatarak, büyük ölçüde rahatlama sağlamanız mümkün olacaktır.

Diş sıkma tedavi yöntemlerinin yanı sıra günlük hayatınızda değişikliklere giderek, kendinize iyi geleni bulabilirsiniz. Sert yiyecekler tüketmek , sert cisimler ısırmaktan kaçınmak çene ve diş kaslarınıza yapılacak baskıyı azaltacaktır. Bununla beraber sigara tüketimini azaltıp, stresten uzak yaşamanız da gece diş gıcırdatması tedavisi üzerinde etkili olacaktır.

Gece diş gıcırdatmasından rahatsızsanız, tanı ve tedavi yöntemleri hakkında daha detaylı bilgi almak için uzman hekimlerimizle görüşmelisiniz. Aşağıda bulunan Avicenna Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı uzman doktorlarımızdan hemen randevu alabilir, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Diş gıcırdatma sebepleri nelerdir?

Diş gıcırdatma sebeplerinin en önemli kaynağı strestir. Kaygı bozuklukları, depresyon, genetik gibi faktörler de diş gıcırdatma rahatsızlığını tetikleyebilir.

Diş gıcırdatma ne demek?

Diş gıcırdatmak, istemsiz bir şekilde farkında olmadan çiğneme hareketimizi yapıp dişlerimizi bastırmıştır. Dişlerin birbirine değdiği andaki ses sebebiyle diş gıcırdaması olarak adlandırılmıştır.

Bruksizm ne demek?

Bruksizm, halk arasında diş gıcırdatma yada diş sıkma olarak bilinen hastalığın tıptaki adıdır.

 

Avicenna Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Uzman Doktorlarımız


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.