kasık ağrısı çeken kadın

Kasık Ağrısı: Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Hem kadınlarda hem de erkeklerde dönem dönem görülen kasık ağrısı, geçici olabildiği gibi daha büyük bir sorunun habercisi de olabiliyor. Kasık ağrısının tüm detayları ve merak edilenler yazımızın devamında sizlerle.

Kasık Ağrısı Nedir?

Bacağın pelvisle birleştiği, alt karın bölgesinde olan ağrı kasık ağrısı olarak adlandırılmaktadır. Yetişkin, çocuk, kadın veya erkek fark etmeden her yaş grubunda herkeste görülebilen kasıklarda ağrının yaygın nedeni, kaslarda oluşan gerginlikler. Masum gözüken kasık ağrısı kendiliğinden geçebildiği gibi başka hastalıkların erken belirtilerinden biri de olabilir.

Kasın Ağrısı Neden Olur?

Kasık ağrısının yaygın ve az görülen bazı alt nedenleri olabilir. Bazı durumlarda kasık ağrısını oluşturan neden kendiliğinden ortadan kalkabilirken, bazı durumda cerrahi işlem gerekebiliyor. Ağrıya sebep olabilecek alt nedenler arasında;

Kas Ağrısının Yaygın Nedenleri

Yaygın nedenler kas sıkışmaları sonucunda olan, kendiliğinden geçebilen semptomlar olarak düşünülmektedir. Ters hareketleri, yaralanmalar veya ilaçla tedavi edilebilir hastalıklardan dolayı olması muhtemel alt hastalıklara bağlı gelişebilir.

 • Kas Gerginliği

Kalça ekleminde farklı bir hareket, iç uyluktaki kasların gerilmesine neden olabilir. Kas gerginliği genellikle sporla uğraşan kişilerde rastlanan bir durumdur. Ayrıca çekilmiş kasık olarak da bilinmektedir. Keskin ve aniden başlayan bir ağrıyla fark edilen çekilmiş kasık, kendiliğinden düzelebilir.

 • Kasık Fıtığı

Kasık ağrısı dendiğinde akla gelen ilk rahatsızlıklardan biri kasık fıtığıdır. Kasık bölgesinde çekilme hissi, öksürürken veya hareket ederken rahatsızlık hissetme belirtiler arasında yer alır. Bazen kasık fıtığı gözle görülür bir şekilde dışarıdan fark edilebilir bir şişlik meydana getirebilir yada hiçbir belirtisi olmayabilir. Kasık fıtıkları kendiliğinden geçmez, tedavi gerektirir.

 • Böbrek taşı

Böbrek taşı olanlar, taş düşürme veya kum dökme esnasında kasık ağrıları yaşayabilirler. İdrar yolundan geçerken ağrı yapabilirken, aynı zamanda idrarda kan gibi farklı belirtiler de olabilir.

 • Kalça Osteoartriti (kireçlenme)

Kalça ekleminde yaşanan kireçlenme sebebiyle, kasıklarda ağrı olabilir. Kalça eklemi, pelvis ve uyluk arasında olduğu için yaşanan ağrı kasık bölgesinde hissedilebilir. Kalça ekleminin hareketleri esnasında keskin bir acı yaşandığı için hareket etme ve aktivite sırasında kasıklarda ağrı daha fazla hissedilebilir.

 • Kalça Kırığı

Uyluk kemiğinin üst kısmında olan kalça kemiklerinde meydana gelen yaralanma, zedelenme gibi durumlar kasıklardan hissedilebilir. Özellikle kalça kemiğinde kırık olduğunda ağrı net olarak kasıklara yansır ve hareket ettirdikçe artar.

Nadir Görülen Nedenleri

Kasık ağrısının nedenleri arasında, aşağıdaki nedenler az yaygın olarak gözükmektedir.

 • Sinir Sıkışması

Kasık bölgesindeki karıncalanmayla birlikte hissedilen sinir sıkışması, bıçak saplanması gibi bir his yaratabilir. Aynı zamanda uyuşma hissi de sinir sıkışmasının belirtileri olarak görülebilir.

 • Tümör

Kasık ağrısının altında yatan nedenlerden biri de nadir olarak tümördür. Uyluk kaslarının olduğu yerde meydana gelen tümörler, ciddi nedenler arasındadır. Tedavisi için cerrahi tedavi gerektiren tümörlerin teşhisi için genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gerekmektedir.

 • Yumurtalık Kistleri

Kadınlarda kasık ağrısı nedenlerinin başında gelen durum genellikle yumurtalık kistleridir. Yumurtalık kistleri zamanla büyüme gösterebilir ve bu süreçte ağrı artabilir. Bu nedenle ağrı hissinin yanı sıra, adet düzensizliği gibi durumlar da oluyorsa muayene olmakta büyük fayda bulunuyor.

Kasık Ağrısı Belirtileri

Kas ağrısının belirtisi, isminden anlaşıldığı üzere net bir belirti vermektedir. Ancak bazı durumlarda ağrıyla birlikte başka semptomlarda gözükebilir. Kas ağrısı belirtileri arasında;

 • Karında şişlik
 • Sık idrara çıkma
 • İdrarda kan görülmesi
 • Hareket ettikçe artan ağrı
 • Mide bulantısı
 • Ateş
 • Titreme

gibi belirtiler görmenizle birlikte genel cerrahi uzmanına gözükmeniz önerilir. Bu belirtileri yaşamanız kasık ağrısının altıda ciddi bir neden olabileceğinin göstergesi sayılabilir.

Kasık Ağrısı Tanısı

Kasık bölgesinde ağrı hissedilmesinin yukarıda bahsettiğimiz gibi farklı nedenleri olabilmektedir. Ağrının kaynağının tespit edilmesi ve doğru teşhis konularak tedavi edilebilmesi adına gerekli görüntüleme ve laboratuvar tetkiklerini yapılması gerekebilir.

Doktor görüşmenizde öncelikle tıbbi geçmişimizi öğrenmek için sorular sorulacak, sonrasında fiziki muayeneye geçilecektir. Fiziki muayene esnasında doktor karın bölgesinden başlayarak, erkeklerde testis kadınlarda kasık muayenesi yapılır. En son olarak kalça bölgesinde yapılan kontrolle fiziki muayeneniz sonra erecektir.

Fiziki muayenenin sonrasında tam teşhis için görüntüleme tetkikleri istenebilir. Kasın ağrılarının tam teşhisi için kullanılan görüntüleme tetkikleri arasında;

yöntemleri kullanılabilir. Vücudun iç yapısını, damarları ve kemiklerin detaylı çekimini yapan görüntüleme tetkikleriyle teşhisin konulması sağlanacaktır.

Kasık Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Yapılan muayeneler ve görüntüleme sonuçlarına göre tedavi için işleme başlanabilir. Burada seçilecek tedavi yöntemi, hastalığın altındaki nedene bağlı olarak seçilmektedir. Kullanabilecek tedavi yöntemleri arasında;

İlaçlı Tedavi

Kas gerginliği, sıkışıklığı gibi yaygın görülen durumlarda ağrı tedavisi için doktorunuzun yazacağı ilaçlar kullanılabilir. Ağrıyı hafifleten, semptomları geriletecek olan ilaçlar, ciddi bir nedene bağlı olamayan ağrılarınızı azaltacaktır.

Fizik Tedavi

Kasık ağrısının nedenlerinden biri olan kalça eklemi sorunları, genellikle fizik tedavi yöntemiyle iyileştirilir. Kalçada kireçlenme, kalça protezi gibi ağrısı kasığa vurabilecek durumlarda, ağrının hafifletilmesi için fizik tedaviye başvurulur. Yürürken artan ağrılara yardımcı olması adına koltuk değneği gibi yürümeye yardımcı aparatlarda kullanılabilir.

Ameliyat

Kasık ağrısında bazı durumlar, ameliyat gerektirecek büyüklükte olabilir. Ameliyat olmanızı gerektiren kasık ağrısı nedenleri arasında;

 • Kalça artriti
 • Kalça protezi
 • Labral yırtıklar

gibi durumlarla karşılaşıldığında, ağrının giderilmesi için altındaki nedenin iyileştirilmesi gerekir. Bu nedenle kasık ağrıları ciddiye alınmalı, gerekli tedavi işlemleri zamanında yapılmalıdır.

Kasık Ağrısı Nasıl Önlenebilir?

Yaşam tarzınızda yapacağınız ufak değişikliklerle birlikte kasık ağrısı yaşama riskini düşürebilirsiniz.

 • Sol kasık ağrısının bacağa vurması veya bele vuran kasık ağrısına kısa yürüyüşler ve egzersizler iyi gelebilir.
 • Antrenman yapmadan önce ısınarak, kas gerilmelerini engelleyebilirsiniz.
 • Kaslarınızı aşırı zorlayacak antrenmanlardan kaçınabilir, gerginlik hissettiğinizde antrenmanı sonlandırmanız faydalı olacaktır.

Görüldüğü üzere kasıklarda ağrı rahatsızlığı, tedavi edilebilen, nadir ameliyat gerektiren durumlardan biridir. Kasık ağrısı belirtilerin sizde olduğunu düşünüyorsanız, Özel Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi uzmanlarımıza randevu alabilir, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kasık ağrısı neyin belirtisidir?

Kasık ağrılarının sebebi; kasık fıtığı, miyomlar, enfeksiyon, kistler gibi pek çok farklı sebepten dolayı olabilir. Detaylı muayene yaptırarak, ağrı sebebi öğrenilebilir.

Erkeklerde kasık ağrısı neden olur?

Kas gerilmesi, böbrek taşı, kas sıkışması ve testis iltihaplanması durumları erkeklerde kasık ağrısı sebebi olabilir.

Gebelikte kasık ağrısı önemli midir?

Gebelikte kasık ağrısı, hamileliğin 6. ve 8. haftalarında rahim büyümesine bağlı olarak görülebilir. Uzun süre geçmeyen ağrılarda doktora görünmenizde fayda bulunuyor.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Uzman Doktorlarımız


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.