Çene Tomografisi: 3D Çene Tomografisi

Çene Tomografisi: 3D Çene Tomografisi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

“Çene tomografisi” genellikle dental ve maksillofasiyal(çene ve yüz) bölgelerindeki anatomik yapılara daha detaylı bir bakış sağlamak amacıyla yapılan tıbbi bir görüntüleme tekniğidir. X ray ışınlarını kullanarak istenilen bölgeyi detaylı ve ayrıntılı bir şekilde tarayarak elde edilen verileri 3 boyutlu şekilde dijital ortama aktaran cihazdır.

[trgebanner]

Çene Tomografisi Nedir(3CDT)

Çene tomografisi, kişinin çene yapısını detaylı bir şekilde görüntülemek için kullanılan tıbbi görüntüleme tekniğidir. Bilgisayarlı tomografi(BT) veya konik ışın bilgisayarlı tomografi(CBCT) olarak da adlandırılır. Bu görüntüleme tekniği vücudun iç yapısını detaylı bir şekilde incelemek ve üç boyutlu görüntü elde etmek için kullanılır. Çene cerrahisi, diş hekimliği, implantoloji gibi alanlarda kullanılır. Bu teknik dişlerin, çene kemiklerinin, sinirlerin, kan damarlarının ve çevre dokuların detaylı bir şekilde incelenmesini sağlar.

Çene Tomografisinin Avantajları Nelerdir?

 • 3D çene tomografisinin en büyük avantajlarından birisi üç boyutlu görüntü sağlıyor olmasıdır.
 • Çene tomografisi, ağız ve çene anatomimizi daha detaylı bir şekilde görüntülememizi sağlar.
 • Çene tomografisinin bir diğer avantajı ise daha yüksek çözünürlükte görüntüler elde etmesidir.
 • Bu işlem genellikle hızlı bir şekilde tamamlanır, ağrısızdır kişiye herhangi bir rahatsızlık vermez .
 • Çene kistleri, çene kırıkları , diş implantları, diş çürükleri ve sinirlerin konumu gibi birçok durumu değerlendirmek için kullanılır.

Çene Tomografisinin Klasik Tomografilerden Farkı Nedir?

Çene tomografisi, geleneksel tomografi yöntemlerinden daha ayrıntılı bilgiler sağlar, klasik çene ve diş tomografilerinde iki boyutlu görüntüler elde edilir bu da incelenen bölgenin kesin ve net aktarılmaması demektir. Görüntülerde diş ve çene yapısının gerçek boyutuna net ve ayrıntılı bir şekilde erişilmez lakin üç boyutlu tomografi incelenmek istenilen bölgenin, çene kemiklerinin, dişlerin, sinüs boşluklarının ve çevre yapıların daha iyi değerlendirilmesine yardımcı olur. Çene tomografisini diğer tomografi yöntemlerinden ayıran bir diğer özellik ise daha az radyasyon yayıyor olmasıdır bu radyasyon kişiye rahatsızlık vermez ve işlem sonrasında vücutta radyasyon kalmaz.

3D Çene Tomografisi Nasıl Çekilir?

Hasta taramaları, KIBT(konik ışınlı bilgisayarlı tomografi) çekimlerinde genellikle hastalar sabit pozisyondayken oturarak yada ayaktayken yapılmaktadır. Bu cihaz hastanın başının etrafında tam tur döner ve taranan tüm hacmin görüntüsünü çeker sonrasında bölgenin üç boyutlu alan dijital hacimsel tomografik görüntüsü alınır böylelikle istenilen bölgenin üç boyutlu detaylı görüntüsü alınmış olur. Çene tomografisi öncesinde hastanın birkaç saat öncesinde yeme içmeyi kesmesi gerekir.

3D Çene Tomografisi Kimler İçin Kullanılır?

Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi(KIBT) çoğu diş ve çene rahatsızlıklarının daha ayrıntılı teşhis edilmesi ve planlanmasında kullanılan çok güvenilir bir yöntemdir. Bu yöntem şu kişiler için kullanılmaktadır.

 • Çenesinde kırık şüphesi olan kişilerde
 • Enfeksiyon çene kemiklerine ve dişlere verdiği zararın tespitinde
 • İmplant boyutlarının tespit edilmesinde
 • Çenesinde ve dişlerinde dinmeyen ağrısı olan kişiler
 • Sert doku boyutlarının ve kalitesinin değerlendirilmesinde
 • Alt 20 yaş dişlerinin cerrahi çekimi öncesi dişlerin sinire yakınlığının tespitinde
 • Diş çekimlerinden önce dişlerin anatomik alanlara yakınlığının tespitinde
 • Sinüs tıkanıklığı olan, çene eklemi sorunu olan kişiler
 • Uyku sorunu olan kişiler, horlayan veya uyku apnesi olan kişiler
 • Çenede görülen kistlerin tedavi planlamasında kullanılır.
 • Operasyon gerektiren vakalarda kullanılır.

3D Çene Tomografisi Fiyatları 2023

Tomografi ve röntgen sistemlerinde değişken bir sistem yer alıyor, özelikle diş ve çene tomografisi fiyatları için uygulanan politika merkezler arası değişiyor. Bu değişim hastanın ağız ve diş yapısına, hangi tekniklerin kullanılacağına da bağlıdır. Çekilecek olan bölgenin genişliğine kullanılan cihazın kalitesi de dahil olmak üzere doktor deneyimi de tomografi fiyatlarında farklılık yaratır.

Avicenna Ataşehir Hastanesi olarak çene ve diş tomografisi fiyat aralığımız 500TL ile 1500TL arasında değişiklik göstermektedir. Kesin ve doğru fiyat bilgilendirmesini merkezimize ulaşarak elde edebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

3D Çene Tomografisi Ne Kadar Sürer?

Tomografi çekimi genel olarak 10 ila 40 saniye arasında sürebilir fakat bu durum hastaya göre değişkenlik gösterebilir.

3D Çene Tomografilerinde Radyasyon Fazla mıdır?

3D tomografi cihazının verdiği radyasyon oranı klasik tomografi cihazlarına nazaran çok daha düşüktür. Bu süre boyunca hasta vücudunda ağrı veya acı hissetmez işlem sonunda hastanın vücudunda radyasyon kalmaz.

3D Çene Tomografi Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

İlaçlı tomografi sonrasında vücutta bulunan kontrast maddenin dışarı atılmasına yardımcı olmak için bol miktarda su tüketilmesi önerilir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yağ Bezesi

Yağ Bezesi Nedir? Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ bezesi, tıbbi adıyla lipom, cilt altında yavaş büyüyen iyi huylu bir tümördür. Genellikle yağ dokusundan oluşarak yumuşak, esnek bir dokuya sahiptir. Çeşitli nedenlerden dolayı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣