Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Riskleri & Zararları Nelerdir?

Ön çapraz bağ ameliyatı zararları dizinde ön çapraz bağ ağrısı olan erkek

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Diz eklemi içerisinde çapraz şekilde uzanan ön çapraz bağlar, yaralanmalar sonucunda ciddi sorunlar meydana getirebilir. Tedavi için cerrahi operasyon seçeneğini düşünüyorsanız  ‘’ Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Riskleri & Zararları ‘’ yazımızdan merak edilen soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.

[trgebanner]

İçindekiler;

 • Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Nedir?
 • Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Hangi Durumlarda Gereklidir?
 • Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Zararları
 • Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Faydaları
 • Sonuç

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Nedir?

Ön çapraz bağ ameliyatı, dizdeki en büyük ve önemli bağlardan biri olan çapraz bağların değiştirilmesi işlemidir. Ön çapraz bağ yaralanmaları genellikle spor aktiviteleriyle ilgilenen kişilerde, spor esnasında meydana gelen yaralanmalar sonucunda oluşur. Futbol, basketbol gibi ani hareketlerin ve bacak hareketlerinin yoğun olduğu sporlarda bağ yırtılması riski daha fazladır.

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Hangi Durumlarda Gereklidir?

Kemikleri birbirine bağlayan bağ dokularımız vücudumuzda bant görevi görüyor denebilir. Tedavisi önemli olan ön çapraz bağlar, aşağıdaki durumlarda artroskopik cerrahi gerektirebilir;

 • Yırtık menisküs durumunda
 • Günlük aktiviteleri yapmayı engelleyen yaralanmalar,
 • Birden fazla bağ dokusunda meydana gelen hasarlar
 • Aktif yaptığınız sporu, mesleğinizi engelliyorsa,
 • Fizik tedavi uygulamaları sonrasında düzelme gözlemlenmedi ise,
 • Bacakta stabilizasyon bozukluğu varsa.

kapalı cerrahi yöntemiyle tedaviyi düşünebilirsiniz. Ortopedi uzmanı doktorunuzla yapacağınız görüşmede tam tanı konulması adına detaylı tetkik istenecektir. Fiziksel muayeneye ek olarak görüntüleme sonuçlarına göre en uygun tedavi yöntemi seçilebilir.

Ön çapraz bağ kopması ameliyatı sonrası asıl önemli olan fizik tedavi sürecine devam edebilmek de oldukça önemlidir. Ön çapraz bağ ameliyatı zararları ve riskleri hakkında endişeleriniz varsa, ameliyat sonrası olabilecekler için bir sonraki maddemizi inceleyebilirsiniz.

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Zararları Nelerdir?

Ön çapraz bağ ameliyatı riskleri, çapraz bağ kopması yaşayanlar için oldukça tedirgin edici bir durumdur. Ön çapraz bağ ameliyatı zararları arasında;

Ameliyat Kaynaklı Sorunlar

Artroskopik (kapalı) cerrahi veya açık cerrahi tedavisinde olabilecek muhtemel sorunlardan dolayı sıkıntılarınız devam edebilir. Bunlar arasında;

 • Anestezi riskleri
 • Bacakta oluşan kan pıhtıları
 • Enfeksiyon riski
 • Kan damarlarındaki hasarlar

ön çapraz bağ ameliyatı sonrası görülebilecek sorunlar arasında yer almaktadır.

Greft Tendonu Sorunları

Ön çapraz bağ ameliyatı zararları arasında dikkat edilmesi gereken sorunlardan biri greft tendonu sorunlarıdır. Ameliyat sonrası meydana gelen gevşeme ve gelişmeler tekrar ameliyat olmaya sebep olabilir.

Hareket Sınırlaması

Ön çapraz bağ ameliyatı sonrası beklenen, kişinin zaman içerisinde eski hareketliliğini geri kullanabilmesidir. Örneğin, bacağını tekrardan düz hale getirebilme veya rahatça bükme hareketi yapabilmek beklenen başarılı sonuçlar arasındadır.

Ancak bazen ameliyat sonrasında hareket sınırlaması ortadan kalmıyor ve tam bükme hareketi veya bacak bacak üstüne atma hareketini yapamayabilirsin. Ayrıca ön çapraz bağ ameliyatı sonrası diz bükememe sık sık karşılaşılan ciddi sorunların başında gelmektedir. Ameliyat sonrası rehabilitasyon döneminde bacak hareketliliği sınırlaması için çalışmalar yaparak bu sorun 8 – 12 aylık uzun bir tedavi süreci ile düzeltilebilir.

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Faydaları

Ön çapraz bağlarda yaşanan büyük yırtıkların tedavisi için cerrahi yöntem tercih edilmesi, zararları gibi yararları da bulunan cerrahi yöntemlerden biridir. Her ameliyatta olduğu kadar risklerinden bahsedilen çapraz bağ yırtılmaları sonrası, en başarılı tedavi yöntemi bağ ameliyatları olmaktadır. Artroskopik cerrahi yöntemi ve genel cerrahi yöntemiyle tedavi edilebilen bağ yaralanmaları, uzun vadede tekrar sorun olmaması adına öncesi ve sonrası araştırılarak, tercih edilebilir. Ön çapraz bağ ameliyatı yararları arasında;

 • Kişinin eski hareketliliğine geri dönebilmesi,
 • Ameliyattan bir süre sonra iki bacakta aynı oranda işlevsel hareketlilik,
 • Dizdeki stabilitenin sağlanması
 • Günlük aktivitelere geri dönme
 • rahat spor yapabilme
 • Ağrı ve şişliklerin sona ermesi

durumlarında bağ yaralanmaları ameliyatı sayesinde çözümler bulunabilir. Ağrının azalması, günlük hareketlerinizi tekrar yapabilmek hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Sonuç

Her ameliyatta olduğu gibi ön çapraz bağ ameliyatı zararları ve riskleri de bulunmaktadır. Yazımızda bahsettiğimiz gibi yaşanabilecek riskler olduğu gibi ameliyat sonrası bir komplikasyon geliştirmeyip, sorunsuz ve mutlu şekilde günlük hayatınıza devam da edebilirsiniz. Komplikasyonların oluşmaması için doktorunuz tarafından tavsiye edilenlere uyarak, gerekli hareketleri yapmaya özen gösterebilirsiniz. Ayrıca ameliyatı başarı oranını, alanında uzman bir ortopedi cerrah ile çalışmanızda etkileyecektir. Bu nedenle Avicenna Hastanesi Ortopedi Bölümü uzman kadromuzu inceleyebilir, muayene olmak için randevu alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Ön çapraz bağ ameliyatı sonrası tam tedavi ne zaman gerçekleşir?

Ön çapraz bağ ameliyatı sonrası fizik tedavi işlemiyle birlikte yaklaşık 8 – 12 ay sürmektedir. Bu durum spor geçmişi olan kişilerde daha kısa sürebilir.

Tedavi edilen ön çapraz bağ yırtığı tekrar olabilir mi?

Evet, dikkat edilmediği durumlarda ön çapraz bağlarınız tekrar kopabilir.

Ön çapraz bağ yırtıkları kendiliğinden düzelir mi ?

Bağlarda meydana gelen hafif düzeyli yırtıklar fizik tedavi işlemiyle veya kendiliğinden düzelme eğilimi gösterebilirler. Ancak derin yırtıklar şiddetli ağrıya sebep olur ve cerrahi yöntemle tedavi edilmesi gerekmektedir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣