Distoni Hastalığı Tanısı

Distoni Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kaslara etki eden bir hastalık olarak karşımıza çıkan Distoni, sebebi tam olarak bilinemeyen bir hastalık türüdür. Distoni hastalığı tedavisi farklı şekillerde ortaya çıkar. Söz konusu tedavi sürecinde hastanın sahip olduğu diğer rahatsızlıkların ve tıbbi geçmesinin de etkisi vardır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda Distoni hastalığı tedavisi hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Distoni Nedir? Distoni Tedavisi

Kasların istemsiz olarak kasıldığı Distoni tedavisi bir nevi tekrarlayan hareket bozukluğu olarak tanımlanabilir. Distoni hastalığı, vücudun bir bölümünü, bitişik iki bölümü veya vücudun tüm bölümlerini etkiler. Distoni hastalığı tedavisi sürecinde kas krampları hafif veya şiddetli olabilir. Bu kramplar ağrılı olsa da günlük hayatı olumsuz etkileyebilir.

Distoni hastalığı tedavisi süresince yapılan tüm uygulamalar semptomları iyileştirmeyi amaçlar. Vücudun herhangi bir bölgesini etkileyen Distoni hastalığı, istemsiz kas hareketlerine neden olduğu için ağrıya neden olabilir. Distoni, nöroşirurji hastalığı olarak da anılan bir sendrom türüdür. Genellikle erişkinlerde görülen Distoni bazen çocuklarda ve genç erişkinlerde de görülebilmektedir. Distoni hastalığı sürecinde, duruş bozuklukları ve uzuvlarda titremeye neden olan istemsiz kas kasılmaları ortaya çıkar. Bununla birlikte hastalarda yüz kasları kasılarak anormal göz kırpma ve mimiklere neden olur.

Distoni Hastalığı Tedavisi

Hekimin uygun gördüğü tanı ve görüntüleme uygulamaları ile Distoni tanısı koyulabilir. Tanı süresinde hastanın tıbbi geçmişi ve sahip olduğu diğer rahatlıkların etkisi büyüktür. Genetik faktörler de Distoni rahatlığının hem tanısı hem de tedavi sürecinde etkili bir faktördür. Şikayetin ne kadar süredir devam ettiği, hastalığın başladığı dönem, etkilenen vücut bölgelerini, rahatsızlığın aniden başlayıp zamanla kötüleşip artmadığını sorulması gereken sorular arasındadır. Bu süreçten sonra fiziksel muayene tamamlanır ve nörolojik muayene gerçekleşir. Bazı durumlarda ek laboratuvar ve radyolojik görüntüleme testleri gerekir.

Hafif veya başlangıçtaki Distoni teşhis edilemeyebilir. Ancak belirtiler şiddetli ise kısa sürede tanı konulabilir. Distoni hastalığına neden olan bir odak varlığında hastalığın tedavisi yapılır. Bunun yanı sıra hastanın rahatsızlığını gidermek için kullanılabilecek ilaç grupları da bulunmaktadır. Medikal tedaviye yanıt zayıf ise cerrahi Distoni tedavisi tercih edilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Distoni nedir?

Kasların istemsiz olarak kasıldığı Distoni hastalığı bir nevi tekrarlayan hareket bozukluğu olarak tanımlanabilir.

Distoni tanısında etkili olan faktörler nelerdir?

Tanı süresinde hastanın tıbbi geçmişi ve sahip olduğu diğer rahatlıkların etkisi büyüktür. Genetik faktörler de Distoni rahatlığının hem tanısı hem de tedavi sürecinde etkili bir faktördür.

Distoni tedavisi nasıl yapılır?

Hastanın rahatsızlığını gidermek için kullanılabilecek ilaç grupları da bulunmaktadır. Medikal tedaviye yanıt zayıf ise cerrahi tedavi tercih edilir.

 

Avicenna Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) Doktorlarımız

Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.