Distoni Nedir?

Distoni Nedir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kaslarda istemsiz hareketlere yol açan Distoni rahatsızlığı, bir hareket bozukluğu durumudur. Nöroşirurji hastalıkları arasında yer alan bu rahatsızlığı Parkinson hastalığından sonra en sık karşılaşılan nöroşirurji hastalıkları arasında yer alır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda Distoni nedir sorusunun cevabını bulabilecek, hastalık hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşacaksınız.

 

Beyin Ameliyatları Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Distoni Ne Demek?

Bir hareket bozukluğu türü olan hastalık, anormal bir duruş ve yavaş hareketlerin ortaya çıkmasına neden olur. Nöroşirurji hastalıkları arasında yer alan rahatsızlığın neden olduğu sorunlar şu şekildedir:

· Yavaş hareketler,

· Sıçrama gibi beklenmedik ve ani hareketler,

· Anormal bir duruşun ortaya çıkması

Distoni; kol, bacak, boyun ve göz gibi organlarda etkisini gösterir. Hastalık, istemsiz kas hareketleri nedeniyle vücudun farklı bölgelerinde ağrı ve problemlere yol açan bir rahatsızlık çeşididir.

Distoni Hastalığı Sınıfları Nelerdir?

Çocukluk ya da yetişkinlik döneminde ortaya çıkan hastalık, ilerleyerek bazı sağlık problemlerine neden olan bir hastalık türüdür. Hastalık çoğunlukla vücudun tek bir uzvunda ortaya çıkar ve daha sonra diğer uzuvlarda da etkisini göstermeye başlar. Hastalığın sınıfları su şekildedir:

· Jeneralize : Vücudun tümü

· Fokal: Vücudun belirli bir bölgesi

· Multifokal: Vücudun bir birbirinden bağımsız 2 ya da daha fazla bölgesi

· Segmental: Vücudun birbirine yakın 2 bölgesi

· Hemidistoni: Vücudun aynı bölgesindeki uzuvlar

Söz konusu sınıflandırmaya göre vücudun belirli bölgesinde Distoni rahatsızlığı orta çıkar. Rahatsızlık kimi zaman tek bir uzuvda ortaya çıkarken kimi zaman da aynı bölgedeki 2 veya daha fazla uzuvda ortaya çıkar. Hastalık kimi zamanda tek bir uzuvda ortaya çıkıp ilerledikçe farklı uzuvlara yayılır.

Servikal Distoni Rahatsızlığı Neden Olur?

Hastalığın alt sınıfları arasında yer alan servikal Distoni rahatsızlığı, tıp biliminde tortikolis ya da spazmodik tortikolis olarak bilinir. Bu tür çoğunlukla boyun bölgesinde ortaya çıkan istemsiz hareketlerden oluşur. Hastalık ilerleyen durumlarında omuz ve kafa bölgesinde de sorunlar ortaya çıkar.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Distoni nedir?

Kaslarda istemsiz hareketlere yol açan hastalık bir hareket bozukluğu durumudur.

Distoni hangi organlarda ortaya çıkar?

Hastalık kol, bacak, boyun ve göz gibi organlarda etkisini gösterir.

Servikal Distoni nedir?

Bu hastalık türü çoğunlukla boyun bölgesinde ortaya çıkan istemsiz hareketlerden oluşur.

 

Avicenna Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) Doktorlarımız

Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kimyasal Gebelik

Kimyasal Gebelik

Kimyasal gebelik halk arasında sessiz düşük olarak ta bilinmektedir. Bu gebelik, döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmeden önce, genellikle implantasyon sırasında ortaya

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital gülüş tasarımı halk arasında bilinen ismi ile hollywood gülüş tasarımı, çeşitli nedenlerden dolayı estetiği bozan diş ve diş etindeki

Kron Köprü Tedavisi

Kron Köprü Tedavisi

Kron köprü tedavisi, kron köprü protezi olarak da bilinmektedir. Kron, tek diş kaplamaları için kullanılan bir terimdir. Çeşitli nedenlerden dolayı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣