Distoni Belirtileri

Distoni Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Nöroşirurji birçok hastalığı yer aldığı bir alandır. Beyin ve sinir cerrahisinde hastalıkların tümü farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıksa da genel anlamda hastanın tıbbi geçmişi ve genetik faktörlerin etkisi hastalık oluşumunda rol oynar. Distoni hastalığı da bu hastalılar arasında yer alır.

Avicenna hastanesi olarak kalem aldığımız hu yazıda Distoni nedir sorunun cevabını bulabilir, Distoni hastalığı hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Distoni Nedir? Distoni Hastalığı

Kasların istemsiz kasıldığı bir hareket zorluğu olan Distoni, Parkinson’dan sonra en sık görülen nöroşirurji, hastalığıdır. Distoni vücudun bir bölümünü, iki bitişik bölümü veya vücudun tüm bölümlerini etkileyebilir. Kas spazmları hafif veya şiddetli olabilir. Bu spazmlar ağrılıdır ancak günlük hayatı olumsuz etkileyebilir. Distoni için bir tedavi süreci semptomları iyileştirmeyi amaçlar. Vücudun herhangi bir bölgesini etkileyen Distoni, istemsiz kas hareketlerine neden olduğu için ağrıya neden olabilir.

Distoni nörolojik bir sendromdur. Genellikle erişkinlerde görülen Distoni çocuklarda ve ergenlerde de görülebilir. Distoni istemsiz kasılmalara neden olduğu için duruş problemlerine, konuşma zorluğu ve ses teli titremelerine de neden olabilir. Bazı hastalarda anormal göz kırpma ve yüz ifadelerine neden olan yüz kas kasılmaları görülür. Sebebe göre primer ve sekonder distoniler olarak iki farklı grupta incelenebilen Distoni istemsiz kasılmalar veya spazmlar ile karakterize durumlardır. Distoni türleri şu şekildedir:

· Primer Distoni: Distonin en fazla görülen çeşididir Parkinson hastalığında sonra en sık görülen 2 nöroşirurji hastalık türüdür. Temeli hareket bozukluğuna dayanır.

· Sekonder Distoni: Genellikle doğumdan sonra oluşan bu Distoni türü farklı sebeplerle de ortaya çıkar. Bu sebeplerin arasında ilaçların ya etkisi, beyin hasarları ve enfeksiyon gibi durumlar yer alır.

Distoni Hastalığı Belirtileri

Hastalığın aşamalarına göre farklılık gösterebilen Distoni hastalığı belirtiler şu şejkildedğir:

· İstemsiz ve durmayan göz kırpma durumu,

· Boyun bölgesinde sıkışma hissi,

· Konuşmada zorluk yaşanması,

· Ses titremesi

Söz konusu belirtileri Distoni hastalığının ilerleyen dönemlerinde kötüleşebilir Distoni hastalığı belirtisi taşıyan kişilerin gecikmeden bir hekime başvurması gereklidir. İlgili testler ve fiziksel muayene sonrasında hekimin uygun gördüğü tedaviye başlanır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Distoni nedir?

Kasların istemsiz kasıldığı bir hareket zorluğu olan Distoni, Parkinson’dan sonra en sık görülen nöroşirurji, hastalığıdır.

Primer distoni nedir?

Distonin en fazla görülen çeşididir Parkinson hastalığında sonra en sık görülen 2 nöroşirurji hastalık türüdür.

Sekonder distoni nedir?

Genellikle doğumdan sonra oluşan bu Distoni türü farklı sebeplerle de ortaya çıkar.

 

Avicenna Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) Doktorlarımız

Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.