Distoni Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Distoni Belirtileri

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Nöroşirurji birçok hastalığı yer aldığı bir alandır. Beyin ve sinir cerrahisinde hastalıkların tümü farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıksa da genel anlamda hastanın tıbbi geçmişi ve genetik faktörlerin etkisi hastalık oluşumunda rol oynar. Distoni hastalığı da bu hastalılar arasında yer alır.

Avicenna hastanesi olarak kalem aldığımız hu yazıda Distoni nedir sorunun cevabını bulabilir, Distoni hastalığı hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Beyin Ameliyatları Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Distoni Nedir? Distoni Hastalığı

Kasların istemsiz kasıldığı bir hareket zorluğu olan Distoni, Parkinson’dan sonra en sık görülen nöroşirurji, hastalığıdır. Distoni vücudun bir bölümünü, iki bitişik bölümü veya vücudun tüm bölümlerini etkileyebilir. Kas spazmları hafif veya şiddetli olabilir. Bu spazmlar ağrılıdır ancak günlük hayatı olumsuz etkileyebilir. Distoni için bir tedavi süreci semptomları iyileştirmeyi amaçlar. Vücudun herhangi bir bölgesini etkileyen Distoni, istemsiz kas hareketlerine neden olduğu için ağrıya neden olabilir.

Distoni nörolojik bir sendromdur. Genellikle erişkinlerde görülen Distoni çocuklarda ve ergenlerde de görülebilir. Distoni istemsiz kasılmalara neden olduğu için duruş problemlerine, konuşma zorluğu ve ses teli titremelerine de neden olabilir. Bazı hastalarda anormal göz kırpma ve yüz ifadelerine neden olan yüz kas kasılmaları görülür. Sebebe göre primer ve sekonder distoniler olarak iki farklı grupta incelenebilen Distoni istemsiz kasılmalar veya spazmlar ile karakterize durumlardır. Distoni türleri şu şekildedir:

· Primer Distoni: Distonin en fazla görülen çeşididir Parkinson hastalığında sonra en sık görülen 2 nöroşirurji hastalık türüdür. Temeli hareket bozukluğuna dayanır.

· Sekonder Distoni: Genellikle doğumdan sonra oluşan bu Distoni türü farklı sebeplerle de ortaya çıkar. Bu sebeplerin arasında ilaçların ya etkisi, beyin hasarları ve enfeksiyon gibi durumlar yer alır.

Distoni Hastalığı Belirtileri

Hastalığın aşamalarına göre farklılık gösterebilen Distoni hastalığı belirtiler şu şejkildedğir:

· İstemsiz ve durmayan göz kırpma durumu,

· Boyun bölgesinde sıkışma hissi,

· Konuşmada zorluk yaşanması,

· Ses titremesi

Söz konusu belirtileri Distoni hastalığının ilerleyen dönemlerinde kötüleşebilir Distoni hastalığı belirtisi taşıyan kişilerin gecikmeden bir hekime başvurması gereklidir. İlgili testler ve fiziksel muayene sonrasında hekimin uygun gördüğü tedaviye başlanır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Distoni nedir?

Kasların istemsiz kasıldığı bir hareket zorluğu olan Distoni, Parkinson’dan sonra en sık görülen nöroşirurji, hastalığıdır.

Primer distoni nedir?

Distonin en fazla görülen çeşididir Parkinson hastalığında sonra en sık görülen 2 nöroşirurji hastalık türüdür.

Sekonder distoni nedir?

Genellikle doğumdan sonra oluşan bu Distoni türü farklı sebeplerle de ortaya çıkar.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle Vajina Daraltma Kalıcı Mı?

Lazerle Vajina daraltma işlemi diğer adıyla vajina yenileme işlemi olarak da bilinmektedir. Bu işlem Vajinanın çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesi sonucunda uygulanan bir işlemdir. Vajinanın eski

Kemik Yoğunluğu

Kemik Yoğunluğu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kemik yapısının içerdiği fosfor, kalsiyum gibi minerallerin yoğunluğunun ölçülmesine kemik yoğunluğu ölçümü denir. Bu ölçüme kemik tarama veya kemik dansitometri denilmektedir. Tanı sonrasında uygulanan tedavinin

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣