Distoni Belirtileri Nelerdir?

Distoni Belirtileri

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Beynin ürettiği ve gönderdiği sinyallerin yanlış gönderilmesi Distoni rahatsızlığının temel nedenidir. Distoni belirtileri söz konusu olduğunda bu durumun sonucu olarak istemsiz kas hareketleri ve vücudun kontörlünü yitirme gibi sorunlar ortaya çıkar.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda Distoni belirtileri hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

[trnebanner]

 

 

Distoni Nedir?

Vücudun farklı bölgelerinde ve farklı uzuvlarda ortaya çıkan Distoni rahatsızlığının birden fazla çeşidi vardır. Distoni rahatsızlığı genel anlamda kol, boyun, göz ve eller gibi uzuvlarda karşımıza çıkar. İstemsiz kas hareketlerinin ve kasılmaların nedeni olarak bu organlarda yavaş hareketler ve kontrolsüz urumlar oryaya çıkar. Fiziksel sorunların yanında Distoni belirtileri arasında ruhsal sonuçlarda söz konusudur. Distoni hastaları uykusuzluk, stres gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirler.

Distoni Belirtileri

Genel anlamda yetişkinlerde ortaya çıkan Distoni rahatsızlığı, çocuklarda da görülebilen bir hastalık türüdür. Nöroşirurji rahatsızlıkları arasında Parkinson’dan sonra en sık rastlanan hastalık olan Distoni, çocukluk dönemindeki hastalarda vücudun birden fazla yetişkin hastalarda ise genellikle bir bölgesinde ortaya çıkar. Distoni belirtileri şu şekildedir:

· İstemsiz ve kontrol edilemeyen göz refleksleri,

· Boyun bölgesinde sıkışma ve istemsiz kas hareketleri,

· Konuşmada yavaşlama ve zorluk

· Ses titremesi,

· Stres ve yorgunluk gibi ruhsal açıdan olumsuz hissettiren durumlar,

Söz konusu belirtiler yavaş tempoda başlayıp daha sonra ilerler. Distoni hastalığının ilk dönemlerinde yalnızca bir uzuvda sorunlar ortaya çıkarken ilerleyen dönemlerde hastalığın türüne bağlı olarak aynı bölgede veya farklı bölgelerde problemler görülebilir. Bunun yanında kramp ve kas sıkışması gibi durumlarda Distoni belirtileri sebebiyle rotaya çıkan sorunlar arasında yer alır.

Distoni Neden Olur?

Sebebi tam olarak belli olmamakla beraber, Distoni rahatsızlığı genel anlamda beyin kaslarındaki bir problemle ortaya çıkar. Bununla birlikte felç gibi sorunlar da Distoni hastalığına sebep olan nedenler arasındadır. Distoni hastalığına neden olan durumların yanında Distoni belirtisi olarak karşımıza çıkan sorunlarda ilerledikçe farklı problemlere ve hastalıklara yol açar. Bu sebeple Distoni belirtisi gösteren hastaların kısa zamanda tedaviye başlaması gerekir. Erken tedavi yöntemiyle birçok nöroşirurji hastalığında olduğu gibi Distoni rahatsızlığında da iyileşme görebilir. Bu yöntemlerinden birisi de beyin pili yöntemedir. Beytin pili yöntemi ile Distoni rahatsızlığı sonucunda ortaya çıkan birçok sorunu kontrolü sağlanabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Distoni neden olur?

Beynin ürettiği ve gönderdiği sinyallerin yanlış gönderilmesi Distoni rahatsızlığının temel nedenidir.

Distoni belirtileri nasıl ortaya çıkar?

Belirtiler yavaş tempoda başlayıp daha sonra ilerler. Distoni hastalığının ilk dönemlerinde yalnızca bir uzuvda sorunlar ortaya çıkarken ilerleyen dönemlerde hastalığın türüne bağlı olarak aynı bölgede veya farklı bölgelerde problemler görülebilir.

Distoni çocuklarda görülür mü?

Genel anlamda yetişkinlerde ortaya çıkan Distoni rahatsızlığı, çocuklarda da görülebilen bir hastalık türüdür.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣