Diyabet Hastaları Ne Kadar Karbonhidrat Tüketmeli? 

Diyabet Hastaları Ne Kadar Karbonhidrat Tüketmeli?  - insülini düzelmiş kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Özellikle Tip 1 ve Tip 2 diyabet hastaları için beslenme son derece önemlidir. Bilinmelidir ki diyabet (şeker hastalığı),  günümüzün en tehlikeli hastalıklarından biridir. Kandaki şeker seviyesi ile ilişkili olan bu hastalığa sahip olan kişiler karbonhidrat tüketimine dikkat etmelidir.

Diyabet (Şeker Hastalığı) Nedir?

Dünya genelinde en sık karşılaşılan hastalıklardan biri olan diyabet, kandaki glukoz seviyesinin olması gerekenden yükseğe çıkması anlamına gelmektedir. Diyabet (şeker) hastalarında sıklıkla ağzın kuruması, kilo verme, bol su içme ve sürekli açlık hissiyatı gibi belirtiler görülür. Diyabet hastalığı 5 farklı çeşitte karşımıza çıkmaktadır. Bu çeşitlerden en sık görüleni Tip 2 diyabet olup, diğerleri ise şunlardır:

Tip 1: Pankreasın insülin üretimini çok az yapması ya da hiç yapmaması durumudur.

Tip 2: Hücrelerin insüline duyarsızlığı ya da hücrenin çevresinin hormon duvarlarıyla çevrelenmesine bağlı olarak insülinin hücreye ulaşamaması durumudur.

Latent Autoimmune Diabetes in Adults: Bu tip genellikle yaşlılarda görülmektedir ve bağışıklık sistemi bozukluğuna bağlı olarak insüline bağımlı hale gelmek olarak tanımlanabilmektedir.

Maturity Onset Diabetes: Gençlik yıllarında sık görülebilen ve tip 2’ye benzerliğiyle bilinen türdür.

Gestasyonel: Hamilelik sürecinde annelerde görülen türdür.

Diyabet Hastası İçin Karbonhidratın Önemi

Şeker hastası bir kişinin tüketmesi gereken karbonhidrat oranı son derece önemlidir. Uzmanların çoğu diyabetli kişilerin daha az karbonhidrat tüketmesini tavsiye etmektedir. Diğer taraftan üç ana karbonhidrat türü bulunmaktadır. Bunlar:

1. Şekerler:

Basit karbonhidratlardır. Basit karbonhidratlar bir şeker molekülüne (monosakkaritler) veya iki şeker molekülüne (disakkaritler) sahiptir. Şeker, bütün meyve, meyve suyu, süt ürünleri ve bal gibi yiyecek ve içeceklerde doğal olarak bulunmaktadır. İşlenmiş gıdalara mutlaka eklenirler.

2.Nişastalar:

Nişasta ve lifler her karmaşık karbonhidratlardır. Bu karbonhidratlar en az üç şeker molekülüne sahiptir. Vücudun nişastaları sindirmesi veya parçalaması şekerden daha fazla zaman alır. Lifi ise sindirmekte oldukça zorlanır. Nişasta olarak sayılabilen besinler; patates, mısır, baklagiller ve tam tahıllı ekmekler ve makarnalardır.

3.Lifler:

Meyveler, sebzeler, baklagiller, fındık ve tam tahıllar gibi gıdalarda bulunurlar. Şekerler ve nişastaların aksine, doğal olarak oluşan lif kan şekeri seviyenizi yükseltmez. Aksine yükselmesini yavaşlatır.

Yiyecekler kan şekerini nasıl etkiler?

Kan şekeri üzerinde 3 makro besinin büyük etkileri vardır. Bu besinler karbonhidrat, protein ve yağlardır. Karbonhidratlar kan dolaşımına girdiğinde şekere dönüşmektedir. Bu sebeple fazla karbonhidrat kanda fazla şeker anlamına gelir ve bu diyabet hastaları için tehlikelidir.

Rafine ve işlenmiş gıdalar, cipsler, kurabiyeler, meyve ve sebzelerin bazıları, paketli abur cubur gıdalar, yüksek karbonhidrat, ayrıca şeker içermektedir.

Özellikle Tip 1 ve Tip 2 hastalığında kan şekeri, karbonhidrat alımına bağlı olarak yükselir. Bu hastalar kan şekeri seviyelerini yönetmek için yüksek dozda insülin ve diyabet ilaçları tüketmelidir. Diğer taraftan bu ilaçları yüksek dozda kullanmamak için tüketilen karbonhidrat seviyesine dikkat edilebilir. Daha az karbonhidrat yemek, insülin dozlarını önemli ölçüde azaltmaktadır.

Diyabetli Kişiler Ne Kadar Karbonhidrat Tüketmelidir?

Çeşitli araştırmalar sonucunda, birçok farklı seviyede karbonhidrat alımının kan şekerini yönetmeye yardımcı olabileceğini ve optimal karbonhidrat miktarının kişiden kişiye değiştiğini ortaya koymuştur. Amerikan Diyabet Derneği (ADA), diyabet hastalarının kalorilerinin yaklaşık %45’ini karbonhidratlardan almasını tavsiye etmiştir. Ayrıca bununla birlikte, ADA şeker hastaları için ideal karbonhidrat alımının diyet tercihlerinin ve metabolik hedeflerin hesaba katıldığı bireysel yaklaşımları desteklemektedir.

Şeker (diyabet) hastaları karbonhidrat tüketirken: 

Diyabet hastaları günde 50 gramdan daha az karbonhidrat alımı yaptığı takdirde insülin veya diyabet ilacı ihtiyacını azalır hatta ortadan kalkar. Bu, 2.000-2.200 kalorilik bir diyette günlük kalorinin %9-10’unu temsil etmektedir.

Ayrıca diyabet hastaları, günlük kalorilerinin %26  kadarının karbonhidratlardan gelmesine izin veren diyetlerden de yararlanabilir. Yani günde 2.000-2.200 kalori tüketen insanlar, 130-143 gram karbonhidrat tüketmelidir.

Uzak Durulması Gereken Karbonhidratlar

Şeker hastaları aşağıda yer alan karbonhidratlardan mümkün olduğunca uzak durmalıdır.

 • Ekmek,

 • Kek,

 • Simit,

 • Makarna,

 • Pirinç,

 • Mısır ve diğer tahıllar,

 • Patates,

 • Tatlı patates,

 • Süt ve şekerli yoğurt,

 • Çoğu meyve ( çilek hariç),

 • Kurabiyeler,

 • Turtalar,

 • Dondurmalar ve diğer tatlılar,

 • Cips ve patlamış mısır gibi atıştırmalık yiyecekler,

 • Meyve suyu,

 • Soda,

 • Tatlandırılmış buzlu çay ve diğer şekerle tatlandırılmış içecekler,

 • Bira, şarap ve alkollü içkiler.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Diyabet 1 ve 2 nedir?

Tip 1 diyabette insülin üretimi olmazken Tip 2 diyabette insülin üretimi vardır. Fakat üretilen insülin kullanılmaz ve bu sebeple kan şekeri oldukça yükselir. Yükselen kan şekeri önce damarlara ardından organlara hasar verir.

Diyabet ne yapar?

Şeker hastalığı yani diyabet; kardiyovasküler hastalıklar (kalp damar hastalıkları), böbrek yetmezliği, körlük, sinir hasarı ve diyabetik ayak gibi çeşitli sorunlara yol açar.

Diyabet tedavi edilebilir mi?

Kronik bir hastalık olan diyabetin kesin bir tedavisi yoktur. Bu hastalar gerekli beslenme alışkanlıklarını kazanarak kan şekerini normal sınırlarda tutmaya çalışırlar.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik inflamatuar hastalık, kadın üreme organlarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pelvik enfeksiyonu, genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlar,

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣