Diyabete İyi Gelen Diyet Türleri 

Diyabete İyi Gelen Diyet Türleri - diyet afişi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Diyabet (şeker) hastaları için beslenme son derece önemli bir konudur. Çeşitli araştırmalar, karbonhidrat alımı düzeyinin kan şekerini yönetmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Optimal karbonhidrat miktarları kişiden kişiye değişmektedir. Amerikan Diyabet Derneği (ADA), diyabet hastalarının kalorilerinin yaklaşık %45’ini karbonhidratlardan almasını tavsiye etmiştir. Ayrıca bununla birlikte, ADA şeker hastaları için ideal karbonhidrat alımının diyet tercihlerinin ve metabolik hedeflerin hesaba katıldığı bireysel yaklaşımları desteklemektedir.

Özellikle Tip 2 hastalarında kan şekeri, karbonhidrat alımına bağlı olarak yükselmektedir. Bu hastalar kan şekeri seviyelerini yönetmek için yüksek dozda insülin ve diyabet ilaçları tüketmelidir. Veya bu ilaçları yüksek dozda kullanmamak için tüketilen karbonhidrat seviyesine dikkat edilebilir. Daha az karbonhidrat yemek, insülin dozlarını önemli ölçüde azaltmaktadır.

Yazının devamında yer alan karbonhidrat kısıtlaması içeren diyabet için uygun diyetler, kan şekeri düzeylerini etkili bir şekilde düşürmektedir. Bu sayede diyabet (şeker) hastalığı kontrol altına alınmaktadır.

Çok Düşük Karbonhidratlı Ketojenik Diyetler

Çok düşük karbonhidratlı diyetler için ketojenik diyet tercih edilmektedir. Bu diyette vücut, ana enerji kaynağı olarak şeker yerine ketonları ve yağı kullanmaktadır. Ketoz genellikle günlük 50 gramdan az toplam karbonhidrat alımında ortaya çıkmaktadır.

Ketojenik diyette karbonhidrat alımı minimum düzeyde tutulmaktadır. Karbonhidrat alımının günde 20-50 gramla sınırlamak kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde azaltır. Ayrıca bu diyet kilo kaybına sebep olur ve diyabetli kişiler için kardiyovasküler sağlığı iyileştirir.

Bilinmelidir ki ketojenik diyetler sürekli olarak uygulanamaz. 3 ay ketojenik diyet uyguladıktan sonra bir süre bu diyete ara vermek gerekir.

Düşük Karbonhidratlı Diyetler

Düşük karbonhidratlı diyetler, karbonhidratı günde 50-100 gram veya kalorinin yaklaşık %10-20’si ile sınırlamaktadır. Tip 1 diyabetli kişiler için en büyük endişelerden biri, hipoglisemi veya tehlikeli derecede düşük seviyelere düşen kan şekeridir. 2005 yılında yapılan 12 aylık küçük bir çalışmada, günlük karbonhidrat alımını 90 gramın altında sınırlayan tip 1 diyabetli yetişkinler, diyete başlamadan öncesine göre %82 daha az kan şekeri düşüşü yaşamıştır. (healthline)

2012 yılında yapılan bir çalışmada, karbonhidratı günde 70 gramla sınırlayan tip 1 diyabetli kişilerde ise, HbA1c lerinin ortalama %7,7’den %6,4’e düştüğü görülmüştür. HbA1c’ deki %1,3’lük azalma, özellikle tip 1 diyabetlilerde birkaç yıl boyunca sürdürülmesi gereken önemli bir değişikliktir. (healthline)

Orta Karbonhidratlı Diyetler

Bu tarz diyabet diyetlerde ise günde 130-220 gram karbonhidrat veya 2.000 kalorilik bir diyette kalorinin %26-44’ü tavsiye edilmektedir. Bu diyet de diyabet üzerinde başarılı sonuçlar vermektedir. Akdeniz diyeti bu tarz bir diyet için uygulanabilecek en faydalı diyet türüdür.

Daha Az Karbonhidrat İyileşmeyi Sağlar!

Karbonhidrat alımının azaltılması yalnızca daha iyi kan şekeri kontrolüne değil, aynı zamanda kilo kaybına ve diğer sağlık sorunlarının iyileşmesine de katkıda bulunmaktadır.

Bu sebeple kişilerin sağlık için karbonhidrat alımını azaltması tavsiye edilmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Diyabet 1 ve 2 nedir?

Tip 1 diyabette insülin üretimi olmazken Tip 2 diyabette insülin üretimi vardır. Fakat üretilen insülin kullanılmaz ve bu sebeple kan şekeri oldukça yükselir. Yükselen kan şekeri önce damarlara ardından organlara hasar verir.

Kan şekerini dengeleyen besinler?

Tarçın, brokoli, balık, yoğurt, yeşil yapraklı sebzeler, yaban mersini, keten tohumu ve avokado kan şekerini dengeler.

Sirkeli su şekeri düşürür mü?

Elma sirkesi de kan şekerini düşürmede güçlü bir etkiye sahiptir fakat kontrollü tüketilmelidir. Sirkenin özellikle kan şekeri ve insülin seviyeleri için çok sayıda faydası bulunmaktadır.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit protez tedavisi, diş hekimliğinde, doğal dişler ve protez dişlerin bir arada kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, tam protezler, parsiyel protezler veya implantlar gibi

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣