Diz İçi Enjeksiyonu: Nedir? Nasıl Uygulanır?

diz içi enjeksiyonu yapılan hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Diz içi enjeksiyonu, ağrıyı gidermek için doğrudan eklem  içine uygulanan bir yöntemdir. Lokal anestezikler, hyaluronik asit ve botoks işlemi, bu tedavi için eklemlere enjekte edilen en yaygın maddeler olmaktadır. Eklem içi enjeksiyonu hakkında tüm merak edilenler içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Diz İçi Enjeksiyonu Nedir?

Diz eklem içi enjeksiyonu, fizik tedavi veya ilaçlarla düzelmeyen ağrıların tedavisinde tercih edilebilmektedir. Doktorunuzun uygun görmesi durumunda diz içi enjeksiyonu uygulanabilir. Eklem ağrılarının azaltılmasında ve fonksiyonun arttırılmasında yardımcı bir tedavi tekniğidir. Sağlıklı eklemlerde doğal olarak yer alan sinoviyal sıvı, kemiklerin birbiri üzerinden kaymasına yardımcı olmaktadır. Diz kireçlenmesi (gonartroz) oluşumu sonrası bu sıvının düzgün salgılanmasında sorunlar yaşanır. Kemiklerdeki sürtünmeyle beraber artan ağrı ve fonksiyon sorunları nedeniyle diz eklemlerinde tutukluk görülür. Diz içi eklem sıvısı sayesinde, eklemlerde kaybolan sıvı yerine konulabilir ve ağrı yönetilebilir.

Diz İçi Eklem Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Eklemlerdeki kaygan sıvının kaybolması ile beraber, dışarıdan müdahale edilerek bu sıvının yerine konması gerekmektedir. Hareketlerde azalma olmasından dolayı günlük işleri yaparken bir zorlanmalar meydana gelebilir. Bu ve benzeri durumların yol açtığı sorunların tedavisinde, doktorunuz diz içi enjeksiyonu önerebilir. Diz içi enjeksiyonu iğnesi nasıl uygulanır? diye merak ediyorsanız, adımları aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Diz Eklem Enjeksiyonu Adımları;

  • Hasta ya dizi düz olacak şekilde yada sırt üstü yatması gerekmektedir.

  • Diz, alkol veya iyot gibi bir dezenfektanla silinir.
  • Hastadan bacak kaslarını gevşetmesi istenir. Bu sayede enjeksiyon iğnesinin daha kolay girmesi sağlanır.
  • Doktor bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezi uygulayabilir.
  • Diz aşırı sıvı ile şişmişse, doktor bu sıvıyı bir iğne ve şırınga yardımı ile çıkarabilir.
  • Diz kapağına sıvı enjekte edilmesi, yalnızca hyaluronik asit doğrudan diz eklemine iletildiğinde etkilidir. Daha iyi doğruluk için, bazı doktorlar enjeksiyon yaparken ultrason kullanmayı tercih eder.
  • Enjeksiyon yapıldıktan sonra enjeksiyon bölgesi temizlenecek ve bandajlanacaktır.
  • Malzemenin diz eklemi boyunca yayılmasına yardımcı olmak için hastaya dizini birkaç kez düzeltmesi ve bükmesi söylenecektir.

Eklem sıvısı iğnesi yapıldıktan sonra, hyaluronik asidi diz eklem kapsülüne iletebilen eğitimli bir tıp uzmanının uzmanlığını gerekmektedir. Malzeme dizin başka bir bölgesine enjekte edilirse işlemin etkinliği ve güvenliği azalabilir. Doğru yapılmayan eklem sıvısı iğnesi istenilen sonucu vermeyecek ve ağrıda bir azalma olmayacaktır. Dizlere sıvı enjekte etmek uzman doktorlar tarafından yapılması gereken, önemli bir işlemdir. Uzman doktorunuzla yapacağınız görüşme sonrasında eklem içi enjeksiyon çeşitleri hakkında bilgi alabilir ve hangi yöntemin uygulanacağını öğrenebilirsiniz.

Diz Eklem İçi Enjeksiyonu Sonrası

Doktorlar, diz sıvısı iğnesinden hemen sonra 12 ila 24 saatlik bir dinlenme süresi vermektedirler. Enjeksiyondan sonra dinlenmek, enjeksiyon ağrısını azaltmaya yardımcı olacaktır. Aynı zamanda hyaluronik asidin eklem kapsülünden dışarı atılma şansını azaltır e daha etkili olmasını sağlar.

Bu dinlenme döneminde hastalar yavaş, kısa yürüyüşler gibi kendilerini yormayacak ancak etkili aktiviteler yapabilirler. Bu süre zarfında koşmak, ağır yük taşımak ve diğer yüksek etkili faaliyetler yapılmamalıdır. Diz içi enjeksiyonunun ağrı giderici etkileri genellikle enjeksiyondan sonraki dördüncü hafta civarında ortaya çıkmaktadır. Hemen etkisi görülmeyen dize sıvı enjekte edilmesi ile beraber bir süre sabırlı olunmalı ve en etkili sonucu görmek için doktor tavsiyelerine uyulmalıdır.

Diz İçi Sıvı Enjeksiyonu Sonrası Fizik Tedavi

Fizik tedavi ve evde tek bacak çarpıntısı gibi diz egzersizlerini içeren bir takip programı genellikle tavsiye edilir. Bu uygulamalar diz eklemi çevresinde kas kuvveti oluşturmaya ve korumaya yardımcı olur. Eklem içi enjeksiyonundan bir süre sonra diz için fizik tedavi uygulamaları ile diz kasları güçlendirilebilir. Diz bölgesindeki hareketliliğin arttırılması ile beraber kısıtlanan fonksiyonlar geri kazanılabilir. Bu sayede zaman içerisinde ağrılar azalırken, daha güçlü dizlere sahip olabilirsiniz. Ortopedi doktorunuz ile yapacağınız görüşme sonrası, gerekli görülmesi durumunda fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı doktorlara yönlendirme yapılabilir. Yönlendirme doğrultusunda kişiye özel egzersiz programı ile fizik tedavi alınabilmektedir. Evde fizik tedavi veya yatarak fizik tedavi seçenekleri değerlendirilerek, diz eklemleriniz için en faydalı sağlık koşullarında tedavi olabilirsiniz.

Sonuç

Diz eklemlerinin içerisinde, kemiklerin hareket esnasında sürtmemesi ve kaymasını sağlayan doğal bir madde bulunmaktadır. Kireçlenme, zedelenme veya yaşa bağlı unsurlarla bu doğal maddenin zaman içerisinde azaldığı görülebilir. Kemiklerin birbirine sürtmesi veya hareketleri yaparken tutukluk hissi kişileri rahatsız etmektedir. Farklı yaş gruplarında karşımıza çıkabilen bu durum çoğunlukla orta yaş üzeri kişilerde görülmektedir. Hastalığın etkili çözümü için gerekli görüldüğü durumlarda dizlere sıvı enjekte edilebilir. Diz içi enjeksiyon ilaçları fiyatları nedeniyle, bütçenizin uygun olması durumunda tedaviyi karşılayabilir ve yaptırabilirsiniz. Bu durum uzman ve deneyimli doktorlar tarafından yapılması gereken önemli bir işlemdir. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı doktorlarımıza randevu alarak, uygulama öncesi ön muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Diz içi enjeksiyonu acılı bir işlem midir?

Uygulama yapılırken, diz sıvısı iğnesi batırıldığı bölgede hafif bir yanma ve ağrı hissedilebilir. Doktorunuz, uygulama öncesinde anestezi ile bölgeyi uyuşturarak en az acı ile işlemin tamamlanmasını sağlayabilir.

Dizde sıvı kaybı tedavisi mümkün mü?

Diz kapağında sıvı kaybı durumunda eksik olan hyaluronik asit, diz içi enjeksiyon ilaçları ve iğnesi ile tedavi edilebilir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣