Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Ağrı: Ne Kadar Sürer & Ne Zaman Geçer?

Diz protezi ameliyatı sonrası ağrı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Diz protezi ameliyatı sonrası meydana gelen ağrı, hasta memnuniyeti açısından oldukça önemli bir faktördür. Diz protezi ile diz ekleminin eski kabiliyetine kavuşması planlanırken, aynı zamanda kireçlenmeye bağlı olarak oluşan ağrıların geçmesi hedeflenir. Bunun dışında ameliyat sonrası ilk gün ve gece genelde hastalar şiddetli ağrılar yaşarlar. Daha sonrasında ise bu ağrılar hafifler ancak erken dönemde bu ağrıları hafifletmek ve gidermek için farklı uygulamalara başvurulabilir. Peki diz protezi ameliyatı sonrası ağrı ne kadar sürer? Diz protezi ameliyatı sonrası ağrı ne zaman geçer? Daha detaylı bilgi için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Ağrıyı Azaltacak Uygulamalar

Diz protezi ameliyatından sonra ilk günlerin rahat geçmesi adına ağrıyı kontrol altına almak gerekmektedir. Bu ameliyat büyük bir kemik operasyonu olduğundan dolayı, ameliyat sonrasında ağrıların oluşması normaldir. Ancak farklı uygulamalar ile şiddetli ağrılar azaltılabileceği gibi ağrı kontrolü de sağlanır. Peki diz protezi ameliyatı sonrası şiddetli ağrı için hangi uygulamalar yapılır?

Bele Kateter Yerleştirilmesi

Diz protezi ameliyatı öncesi spinal anestezi esnasında epidural kateter takılarak bele kateter yerleştirilme işlemi yapılır. Ameliyattan sonra ise bu kateterden belirli aralıklar ile ağrı kesiciler verilir ve böylece ağrıların azaltılması amaçlanır.

Ameliyat Bölgesine Uzun ve Etkili Ağrı Kesicilerin Uygulanması

Ameliyat sonrası şiddetli ağrıyı önlemek için ameliyat bölgesine uzun ve etkili ağrı kesiciler enjekte edilir.

Karışım Analjezik Uygulamaları

Ağrıyı önlemek için karışım analjezik (ağrı kesici) uygulamaları yapılır. Bu karışım analjezik hem ameliyat öncesi hem de ameliyat sonrası devam eden bir uygulamadır. Ameliyat öncesi başlayan aneljezik uygulaması, ameliyat sırasında da ameliyat bölgesine uygulanır. Ameliyat sırasında veya ameliyatın hemen ardından diz bölgesinin duyusunu sağlayan sinire, sinir blokajı uygulanır. Tüm bu yapılanlara rağmen hala ağrı geçmemişse, düşük dozda narkotikler kullanılabilir.

Ağrı Siniri Blokajı

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi diz bölgesinin duyusunu sağlayan sinir, hem ameliyat sırasında hem de ameliyattan sonra bloke edilir ve sinir blokajı uygulanarak ağrı önlenmeye çalışılır. Bu uygulamada blok belirli bir süre devam eder ve ardından duyu hissi tekrar geri döner. Bu süre zarfı boyunca hasta için ağrısız bir süre sağlanmış olunur. Genellikle diz protezi ameliyatından sonra ağrı ilk gün ve ilk gece çok fazla olur ancak bu uygulama ile ameliyat daha ağrısız ve daha rahat geçmektedir. Kimyasal ilaçlarla yapılan blokaj uygulaması, fiziksel olarak kriyo ile  de yapılabilir.

Ağrı Pompaları

Cihaza bağlı bir buton hastaya verilir ve bu cihazın haznesinde belli bir miktar serum içinde ağrı kesici bulunur. Elektronik pompa olan bir cihaz her kullanımda belli bir seviyedeki ilacı hastaya verecek şekilde ayarlanır. Hastaların, ağrıları arttığı zaman butuna basmaları gerekir. Bu sayede hasta ilacın otomatik verilmesini sağlar ve kendi ağrısını kontrol etmiş olur. Ayrıca cihaz, gereğinden fazla ilacı vermemek üzere ayarlanmıştır.

Diz Protezi Sonrası Ağrı Ne Zaman Geçer?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi diz protezi ameliyatı sonrası oluşan ağrılar genelde ilk gün ve gece meydana gelir. Bu süreçte ise ağrının kontrole alınması gerekmektedir. Yapılan uygulamalar ile ilk günün mümkün olduğunca rahat geçmesi planlanır. Sonrasında da ağrı günden güne azalır ve 3 – 4 günün ardından hafif bir şekilde seyreder. Bu sürecin sonunda ise ağrı tamamen kaybolmaktadır. Öte yandan ameliyat sonrasında hastaların istemsiz bir şekilde yaptıkları bazı hatalar, daha fazla ağrı yaşamalarına sebebiyet verebilir.

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

  • Belli bir süre ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmaya devam edilmeli.
  • Egzersizler ve bazı hareketler düzenli olarak yapılmalı.
  • Söylenilen bu iki olaya dikkat edildiği sürece, enfeksiyon oluşumu ve damar içi pıhtılaşmaya bağlı kan dolaşım bozuklukları gibi riskler önlenmiş olunur.
  • İlk haftalarda koltuğa ve sandalyeye oturma şekli, merdiven inip çıkma ve tuvalet kullanma gibi özel ihtiyaçların nasıl yapılması gerektiği doktorlar tarafından anlatılır.
  • Fizik tedavi ve egzersiz ile dizin hareket açıklığına kavuşması, ağrı, şişlik ve diğer yakınmalar giderilir.
  • Baston ve yürüteç gibi yürümeye yardımcı olan cihazlar kullanılmalı.
  • Düşme ve kazalara karşı önlemler alınmalı.
  • Ameliyattan sonra dize çok fazla yük bindirecek hareketlerden kaçınılmalıdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Diz protezi ameliyatı sonrası ağrı ne kadar sürer? 

Ameliyattan sonra ilk 24 saat diz ağrısı yaşanır. Sonraki günlerde ağrı azalır ve 2 – 3 hafta sonra dikişlerin alınmasının ardından ağrısız döneme giriş yapılır.

Diz protezi ameliyatı sonrası ne zaman iyileşir?

Hastalar maksimum 6 hafta içerisinde iyileşir.

Diz protez ameliyatı sonrası enfeksiyon belirtileri nelerdir?

Eklemde ağrı, şişlik, kızarıklık, bölgesel ısı artışı ve yara yerinden gelen akıntı gibi etkenler erken dönem belirtileri arasındadır. Geç dönem belirtiler arasında ise, protezde enfeksiyona bağlı olarak gevşeme ve aşınma, eklem üstüne yük verememe, basamama ve yürüme zorluğu gibi belirtiler görülür.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣