Diz Protezi Ameliyatı Zararları & Riskleri Nelerdir?

Diz protezi ameliyatı zararları diz ağrısı çeken adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

 • Diz Protezi Ameliyatı Nedir?
 • Diz Protezi Ameliyatı Kimlere Uygulanır?
 • Diz Protezi Ameliyatı Riskleri ve Zararları Nelerdir?
 • Diz Protezi Ameliyatı Faydaları Nelerdir?
 • Sonuç

Günlük hayattaki işleri yapmayı zorlaştıran, merdiven çıkarken bile bizi zorlayan diz eklemi sorunları, artık çözümü olmayan bir rahatsızlık değil. Diz protezi ameliyatı sayesinde birçok diz sorunu çözülebiliyor. Peki, diz protezi ameliyatı riskleri kafanızı kurcalıyor mu? Bana faydadan çok zararı dokunur diye korkuyorsanız, bilmeniz gereken tüm komplikasyonlar yazı içeriğimizde.

Diz Protezi Ameliyatı Nedir?

Diz protez ameliyatı, şiddetli diz eklemi rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan, diz kapağının eski işlevini yerine getirebilmesi için yapılan ameliyattır. Diz kapağındaki hasara uğramış kemiğin, yapay eklemle değiştirilmesiyle tedavi işlemi gerçekleştirilir. Diz kapağı protez ameliyatı olarak da bilinen bu işleme, ortopedi uzmanının yapacağını muayene sonrasında karar verilebilir. Diz protezi cerrahisi, belirli hastalıklara sahip bireylerde tedavi yöntemi olarak seçilebilmektedir.

Diz Protezi Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Diz ağrısı yaşayan birçok kişi dizde uygulanan tedavi yöntemlerini araştırır. Diz bölgesinde fizik tedavi ve yeterli görülmediği durumlarda uygulanan cerrahi yöntem aşağıdaki hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Diz protezinin gerekli görüldüğü durumlar arasında;

 • Romatizmal eklem iltihabı (Osteomyelite)
 • Hemofili ( eklem içi kanamalar)
 • Gut Hastalığı
 • Olağandışı kemik büyümesi
 • Diz yaralanması
 • Diz deformesi
 • Kıkırdak deformeleri
 • Şiddetli diz ağrıları

durumlarının tedavisinde tercih edilebilir. Diz ağrılarının sebep olduğu tüm hastalıklarda diz protezine gerek yoktur ancak özellikle diz kapağı deformeleri ve kemik yapısındaki bozukluklar için protez ameliyatı düşünülebilir. Ameliyat olmadan önce ortopedi doktorunuzla yapacağınız görüşmede ameliyat öncesi ve sonrası yapılabilecekler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Diz Protezi Ameliyatı Riskleri ve Zararları Nelerdir?

Günlük hayattaki işleri yapmayı zorlaştırır hale gelen diz ağrıları için fizik tedavinin yetersiz kaldığı durumlarda diz protezi düşünülmektedir. Diz kapağı protez ameliyatı riskleri de her cerrahi işlemde olduğu kadar riskler taşımakta. Diz protezi ameliyatı zararları arasında;

Enfeksiyon

Kalça protezi ameliyatı zararlarında olduğu gibi, diz protezi ameliyatında da enfeksiyon riski bulunuyor. Protez ameliyatlarından sonra en çok korkulan durumlardan biri olan enfeksiyon, bazen ufak bir açıklıktan veya protez takılırken bulaşan bir bakteriden oluşabiliyor. Ameliyat sırasında önlemler alınsa dahi bazı durumlarda oluşabilecek enfeksiyon riski, erken fark edildiği durumlarda ilaçla tedavi edilebilir bir komplikasyondur.

Kan Pıhtıları

Diz protezi ameliyatlarından sonra sıklıkla görülen sorunlardan biri de kan pıhtılarıdır. Kanın akışını engelleyen ve kan damarlarına zarar verebilen pıhtılar, hayati fonksiyonların durmasına dahi sebep olabilir. Bulunduğu yerden kopup akciğerlere ulaşması durumunda pulmoner emboli durumuna yol açıp, kişinin ölümüne sebep olabiliyor. Bu ciddi durum takip edilerek ameliyat sonrasında hareketlilik sağlanıp, pıhtı önleyici ilaçlar verilmektedir.

Sinir ve Arterlerde Hasar

Ameliyat esnasında yaşanabilecek bu durum, nadir görülse de olabilecek riskler arasında yer alır. Cerrahın, işlem esnasında diz bölgesindeki sinir ve arterlerden birini yanlışlıkla kesmesi, ikinci bir ameliyat olmaya sebep olabilir. Sinir kesilmesi durumunda bölgede his ve hareket kaybı yaşanması muhtemeldir. Bu nedenle ameliyat için alanında uzman ortopedi doktorlarını seçmek oldukça önemlidir.

Diz sertliği

Diz sertliği, ameliyat sonrasında kişinin hareket etmemesi sonucunda oluşabilecek komplikasyonlardan biridir. Diz sertliği olmaması için ameliyat sonrasında önerilen kas hareketlerini düzenli yapmayı ihmal etmemelisiniz. Hareketliliğin sağlanamadığı durumlarda oluşan sertliklerin giderilmesi için ameliyatla parçalama işlemi gerekebilir. Bu da ikinci bir ameliyat olmanıza ve tekrar anestezi almanız anlamına geliyor.

İmplant Hareketliliği

Başarısız diz protezi ameliyatlarının belirtilerinden biri de implantın gevşemesi ve stabilitesini kaybetmesidir. Ameliyat sonrasında protezin hareket etmesi eklemde tekrardan aşınmalara ve yeniden ağrıların başlamasına sebep olabilir. Bu durumun tedavisi ameliyatla tekrardan protezin sabitlenmesi, gerekli durumlarda değiştirilmesinden geçer.

Diz Protezi Ameliyatı Faydaları Nelerdir?

Diz protezi ameliyatı zararları, ameliyat olmayı düşünenlerin en merak ettiği konulardan birini  oluşturuyor. Tabiki, bu ameliyatın riskleri olduğu gibi başarılı bir operasyon sonrasında oluşabilecek faydalar da mevcuttur. Diz protezi ameliyatı faydaları arasında;

 • Rahatsızlık, ağrı hissinden kurtulma
 • Hareket kısıtlamasını ortadan kaldırma
 • Günlük aktiviteleri daha rahat yapabilme
 • 15-20 yıl arasında sorunsuz protez kullanımı
 • Diz çevresindeki şişliklerden kurtulma

benzeri birçok diz sorunun çözümü ameliyatla tedavi sayesinde mümkün olabiliyor. Ağrıya yönelik kısa süreli tedaviler için fizik tedavi yöntemi tercih edilebilir ancak uzun vadede en iyi sonucu alabilmek için diz protez ameliyatı tercih edilmektedir. Ameliyat sonrası olumlu sonuçlar alabilmek için alanında uzman bir ortopedi uzmanı seçmeniz de oldukça önemlidir. Ameliyat öncesi doktor seçiminde dikkat edilmesi gerekenlere Diz Protezi İçin Ortopedi Cerrahı Nasıl Seçilir? yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Sonuç

Belirli yaş aralıklarında daha sık meydana gelen diz problemleri, günlük hayatta yapılan basit aktivitelerin bile kısıtlanmasına sebep olabiliyor. Bu durum kendinizi fiziksel olarak güçsüz, psikolojik olarak da iyi hissetmemenize yol açabilir.

Adım atarken bile güçlük çekmenize neden olacak diz kapağı problemlerinin kendiliğinden geçmesi mümkün olmadığı için tam tedavi yöntemi olarak ameliyatlar sıklıkla tercih edilmektedir. Doktorunuzun yapacağı fiziki ve görüntüleme teknikleriyle muayene sonrasında sizin için en uygun tedavi yöntemini seçeceğine güvenmelisiniz.

Ameliyat işlemine karar verildiği durumlarda, önceden tüm riskler tarafınıza bildirilip, detaylı bilgilenme yapılacaktır. Her şeyden önce tüm ameliyatlar sonrasında oluşabilecek riskler olduğunu unutmayıp, sonrasında olabilecekleri düşünüp sağlığınıza kavuşmayı ertelememelisiniz.  Diz protez ameliyatı hakkında bilgi almak ve muayene olmak için Avicenna Hastanesi Ortopedi Bölümü uzman doktorlarımıza randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Ağrı ve tutukluğu gidermek için ameliyattan başka seçeneğim var mı?

Ortopedik sorunlarda sıklıkla kullanılan diğer yöntem fizik tedavi ve rehabilitasyondur. Ağrının azalması ve hareket kısıtlılığının kalkması konusunda fizik tedaviden yardım alınabilir ancak uzun vadede kesin çözüm seçeneği cerrahi tedavi yöntemidir.

Komplikasyon riskini azaltmak için ne yapabilirim?

Komplikasyon risklerini azaltmak için ameliyattan bir süre önce alkol, sigara gibi alışkanlıklara ara verip, ağır egzersizler yapmamalısınız. Doktorunuza danışmadan ameliyat öncesinde 1 aya kadar yeni bir ilaç kullanmamalısınız.

Bir komplikasyon olduğunun işaretleri nelerdir?

Ameliyatın olduğu bölgede şişlik, morluk, hareket kısıtlaması gibi durumlar ameliyat sonrasında bir sorun oluştuğunun işaretlerindendir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣