Diz Protezi İçin Ortopedi Cerrahı Nasıl Seçilir?

Ortopedi cerrahi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Ortopedi cerrahı, kas ve iskelet sisteminde oluşan tüm hastalıkların medikal ve cerrahi tanı tedavi süreçleri ile ilgilenen hekimdir. Genel olarak ortopedistlerin özel veya devlet hastanelerinde çalışma imkanı bulunmaktadır. Bununla birlikte kendi muayenehanelerini açma imkanları da vardır. Ancak hastaların tedavi süreçleri her halükarda tam teşekküllü bir sağlık merkezinde gerçekleşmektedir.

Ortopedi Cerrahı Nedir?

El cerrahisi, omuz ve dirsek cerrahisi vb. gibi tüm ortopedik cerrahi uygulamaları gerçekleştiren uzmanlık alanına sahip hekimler ortopedi cerrahı olarak adlandırılmaktadır. Spor yaralanmaları, eklem kireçlenmesi, kırılma, çatlama ve burkulma vb. gibi tüm ortopedik rahatsızlıklar ortopedi hekimlerinin başlıca ilgi alanları içinde yer almaktadır. Bununla birlikte ortopedi cerrahisi hekimleri istedikleri özel bir alanda uzmanlaşarak, o alana özel daha detaylı tedavi teknikleri ile ilgilenebilirler.

 

 

Avicenna Hastanesi Ortopedi Doktorları

Avicenna Hastanesi Ortopedi doktoru kadrosu, üniversitelerin altı yıllık tıp fakültesinden mezun olan, alanında uzmanlaşmış deneyimli hekimlerden oluşmaktadır. Ortopedi ve Travmatoloji biriminde hizmet vermekte olan hekimlerin tedavi ettiği hastalıklar içinde şunlar yer almaktadır:

Bunlarla birlikte artroskopik eklem cerrahisi, spor yaralanmaları, osteoartroz cerrahisi, vertebra cerrahisi, diz kapağı ağrıları, el cerrahisi ve lizarov cerrahisi alanlarında uzmanlaşmış olan Avicenna Hastaneler Grubu ortopedi doktorları, hastalıkların tüm tetkik ve tedavi süreçlerini multidisipliner bir yaklaşımla sürdürmektedirler. İhtiyaç duyulması halinde ikinci bir görüş almak veya tetkikler için diğer birimlerle koordineli bir şekilde çalışmak gerekebilmektedir. Bu durumda ortopedi doktorları, tüm basamakları kontrollü bir şekilde organize ederek sürecin sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır.

Avicenna Cerrahi ve Ortopedi Merkezi

Ortopedik rahatsızlıklar geçiren hastaların bir çoğu genellikle SGK anlaşması olan sağlık merkezi veya ortopedi cerrahi hastanesi arayışı içine girmektedir. Bu konuda bazı hastaneler ihtiyacı karşılarken, bazıları yalnızca özel sigorta anlaşmalı hekimlerle çalışmaktadır. Avicenna Hastanesi Cerrahi ve Ortopedi Merkezi’nde SGK Anlaşmalı Ortopedi Cerrahı bulunmaktadır. Tüm hekimlerimizin muayeneleri SGK tarafından karşılanmakta olup, ortopedi ameliyatı gereken durumlarda yine SGK’dan yararlanılabilmektedir.

Diz Protezi Ameliyatları

Avicenna International Hospital Ortopedi ve Travmatoloji biriminde diz protezi ameliyatları alanında uzman cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Bu alanda özel olarak uzmanlaşmış ortopedi cerrahı tarafından yapılan operasyonlar yüksek oranda başarı sağlamaktadır. Diz protezi ameliyatı, farklı nedenlerle meydana gelen kireçlenme sorununun bir tedavisi olarak uygulanmaktadır. Genel olarak hastanın ağrısını azaltmak ve yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla yapılan bu operasyon başarılı bir şekilde sonuçlanmaktadır.

Uzmanlık ve Eğitim

Ortopedi doktorları bütün kas, kemik ve eklemleri kapsayan hastalıkları izleyen hekimlerdir. Aynı zamanda detaylı fizik muayene yaparak, hastalıkların teşhis ve tedavi süreçlerini yürütmektedirler. Ortopedi hekimi olabilmek için üniversitelerin 6 yıllık tıp fakültelerinden mezun olmak gerekir. Ardından uzmanlık alabilmek için 5 yıl boyunca ortopedinin belirli bir alanında uzmanlık eğitimi alınmaktadır. Bu eğitimlerin ardından Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı olarak sağlık merkezlerinde hasta kabulüne başlanabilir. Ortopedi uzmanları daha sonra yine kendi belirledikleri alanlarda uzmanlaşmaya devam ederek doçent ve profesör unvanlarını alabilmektedirler.

Ortopedi Cerrahı Tarafından Yapılan Ameliyatlar

Genel olarak ortopedi ameliyatları, bu alanda uzmanlaşmış hekimler tarafından gerçekleştirilebilen ameliyatlardır. Genel olarak şunları kapsamaktadır:

 • Artroskopik ve açık diz cerrahisi,
 • Artroskopik omuz cerrahisi,
 • Kalça artroskopisi,
 • Erişkin rekonstrüktif cerrahi,
 • Artroskopik ayak bileği cerrahisi,
 • Omurga cerrahisi,
 • Ortopedik travma cerrahisi,
 • Çocuk ortopedisi,
 • Ayak cerrahisi,
 • El cerrahisi,
 • Ortopedik Onkoloji.

Tavsiye İsteyin

Diz protezi ameliyatı yaptırmak için alanında uzman bir cerrah arayışına girmeniz halinde yakın çevreniz veya aile hekiminizden tavsiye almak faydalı olabilir. ‘Hangi hekime muayene olsam?’ veya ‘hangi cerrah ameliyatımı daha başarılı bir şekilde gerçekleştirir?’ gibi sorularınıza yanıt ararken güvendiğiniz kaynaklara başvurmanız büyük önem taşımaktadır.

Doktorunuza Sorun

Bu konuda bilgi alabileceğiniz güvenilir kaynaklardan biri, aile hekiminizdir. Dizlerinizde kireçlenmeye bağlı olarak gelişen şikayetleriniz için hangi doktora görünmeniz konusunda kararsızlık yaşamanız halinde bu konuda tavsiye almak en iyi tercih olmaktadır. Bu tavsiyeyi genel alternatifler için en doğru şekilde alabileceğiniz kaynak aile hekimlikleridir.

Yakın Çevrenizden Tavsiye Alın

Daha önce diz protezi ameliyatı geçirmiş veya bir uzman ortopedi cerrahına muayene olmuş tanıdıklarınızdan da tavsiye almanız faydalı olabilir. Bu gibi durumlarda başarısı deneyimlenmiş bir hekime muayene olmak içinizin daha rahat olmasını sağlar. Arkadaşlarınız veya ailenizin önereceği bir hekime başvurmanız sürece olan güveninizi artırır.

Sigorta Sağlayıcınıza Danışın

Genellikle sigorta sağlayıcıları hastanelerde hizmet vermekte olan hekimler hakkında geniş bir bilgiye sahip olmaktadır. Bu nedenle ortopedik şikayetler yaşamanız halinde sigorta sağlayıcınızla iletişime geçmeniz faydalı olur. Kendisinin önerdiği bir uzmana muayene olmanız, daha güvenli bir teşhis ve tedavi süreci geçirmenizi sağlar.

Araştırın

Etrafınızda sağlıklı öneriler verebilecek kimse bulunmuyorsa bu durumlara internetten detaylı bir araştırma yapıp, merak ettiğiniz doktorlar için yapılan yorumları okuyabilirsiniz. Bununla birlikte arama motorlarında ismine denk geldiğiniz doktorlar hakkında özel olarak hizmet verdikleri hastaneleri arayıp detaylı bilgi almanız faydalı olur.

Cerrahınız ile Yüz Yüze Görüşme

Ortopedik şikayetler yaşayan hastaların uzman hekim ile yüz yüze görüşmesi önerilmektedir. Uzaktan (online) görüşmeler ile yapılacak olan sağlık muayenesi yeterli olmayabilir. Doktorun detaylı bir fizik muayene yaparak hemen ardından klinik tetkiklerin uygulanması gerekmektedir. Bu nedenle özellikle ortopedik cerrahi vakalarında cerrah ile yüz yüze görüşme büyük önem taşımaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Ortopedi ameliyatını kim yapar?

Bu bölümle ilgili hastalıkların tedavisinde cerrahi müdahaleler alanında uzmanlaşmış ortopedi cerrahları tarafından yapılmaktadır. El cerrahisi, mikrocerrahi ve omuz dirsek cerrahisi gibi farklı alanlarda uzmanlaşmış hekimler, kendi alanları ile ilgili olan ameliyatları gerçekleştirmektedirler.

Ortopedi cerrahı neye bakar?

Kas ve iskelet sistemi ile ilgili tüm hastalıklar ortopedi hekimlerinin ilgi alanına girmektedir. Bu alanı kapsayan hastalıklar genel olarak eklem kireçlenmesi, kırılma, çatlama, burkulma, spor yaralanmaları ve diğer tüm ortopedik rahatsızlıkları kapsamaktadır.

Ortopedi bölümüne niçin gidilir?

Travmatik bir kas eklem yaralanmaları, kırık çıkık veya vücudun işlevini olumsuz etkileyen diğer tüm ortopedik rahatsızlıklar şikayetlerinde bu bölüme başvurmanız gerekmektedir. Bir ortopedi uzmanına şikayetlerinizi anlattıktan sonra hekim tarafından detaylı bir fizik muayene gerçekleştirilerek, ardından kapsamlı klinik testler yapılmaktadır. Tüm testler ve muayenenin sonucunda uzman hekim tarafında teşhis konularak uygun tedavi planlanır.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣