Diz ve Kalça Protezleri

Diz ve kalça protezleri

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Diz protezi ameliyatı, diz ekleminin ileri seviyede hasara uğradığı hastalıklarda kullanılan bir açık cerrahi tedavi yöntemidir. Hastanın artık kullanılamaz hale gelen diz eklemi yerine, hastaya özel olarak hazırlanan yapay diz protezi yerleştirilir. Hastanın eklem yapısında meydana gelen hasarın seviyesine ve hasara uğrayan bölgenin anatomik yapısına bağlı olarak kimi zaman ünikondiler, kimi zaman da total protez uygulaması yapılabilmektedir.

Kalça protezi ameliyatı, hastanın kalça eklemindeki kireçlenmeye, artroza, ekleme zarar veren romatizmaya ya da kırıklara bağlı olarak meydana gelen bozulmalara karşı yapılmaktadır. Hastanın eklemini oluşturan kıkırdak ve kemik yapının, hastaya özel olarak üretilen protezle değiştirilmesi temel prosedürdür.

[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]

İletişim Formu

Detaylı bilgi için, telefon numaranızı girin biz sizi arayalım.


  Kimlere Protez Operasyonu Yapılır?

  Protez ameliyatları, eklem içerisindeki zararın son seviyeye ulaşması halinde, artık kullanılamaz hale gelen eklemin hastadan alınması ve aynı görevi yerine getirebilecek protezin yerleştirilmesi operasyonlarıdır. Bu operasyonlar, genellikle halk arasında kireçlenme, kıkırdak erimesi ve eklem sıvısının bitmesi gibi durumlarda tercih edilmektedir. Diz ve kalça protezleri genellikle 55 ile 75 yaş aralığındaki hastalara uygulanır. Genel olarak protez cerrahisi için aday olan kişilerde, aşağıda yer alan şikayetlerin olması beklenmektedir:

  • Geceleri uykudan uyandıran eklem ağrıları
  • Her gün düzenli olarak ağrı kesici kullanma ihtiyacı
  • Günlük yaşamın gerektirdiği basit hareketleri yapabilmekte zorlanma
  • Hareket kabiliyetindeki ciddi azalma

  Operasyon Ne Kadar Sürer?

  Diz ve kalça protezleri için kesin bir süre vermek zor olsa da, ortalama sürelerden bahsedilebilir. Diz protezleri için bu süre 45 dakika ile 1 saat aralığında değişirken, kalça protezleri için 2 ile 4 saat aralığında operasyon süresi verilebilir.

  Protezin Kullanım Süresi Ne Kadardır?

  Günümüzde giderek gelişen protez teknolojileriyle beraber, sürtünme gibi aşındırıcı etkenlerin önüne geçilebilmiş ve protezlerin kullanım süreleri 20 yılın üzerine çıkartılabilmiştir. Protezlerin kullanım sürelerini etkileyen faktörler aşağıdakilerden oluşmaktadır:

  • Hastanın genel sağlık durumu
  • Yaşı
  • Cinsiyeti
  • Ağırlığı
  • Hareket edebilme kabiliyetleri

  Örneğin 65 yaşını geçmiş ve 70 kilonun altında ağırlığı bulunan hastalarda, genel hareketlilik de azsa, ömrün sonuna kadar protezin sağlam kalması mümkündür. Burada önemli olan bir diğer nokta, ameliyatı gerçekleştiren doktorun tecrübesi ve yeteneğidir. Avicenna International Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji bölümü uzman cerrahları, her türlü diz ve kalça protezi ameliyatlarını başarıyla gerçekleştirmektedir. Gerek yerli, gerekse yurt dışı hastalardan ameliyat sonrası gelen geri bildirimler, operasyonların yüksek başarı oranıyla gerçekleştirildiğini göstermektedir.

  Hastanede Ne Kadar Kalınır?

  Protez ameliyatlarından sonra hastanede kalma süresi ortalaması 4 ile 7 gün arasında değişiklik göstermektedir. Hastalar, hiçbir yardım almadan yatıp kalkabilecekleri ve tuvalete gidebilecekleri seviyeye gelmeden taburcu edilmemelidir. Bu da nadiren de olsa yatma süresinin uzamasına neden olabilmektedir. Hastaların dikişleri ortalama 2 hafta sonra alınır. Dikişler alındıktan sonra rahatça banyo yapmak mümkündür. Öte yandan ameliyat sonrasında cerrrahlar, hastanın dikkat etmesi gerekenler konusunda bilgilendirmeleri yaparlar.

  Diz, Kalça Protez Revizyon Cerrahisi

  Diz ve kalça protezleri operasyonlarından sonra hastaların, günlük yaşamlarında büyük bir konfor artışı yaşanır. Hastaları ağrısız, sancısız ve hareket kabiliyetinin yüksek olduğu bir ömür beklemektedir. Elbette her zaman protez cerrahisi için değil, zaman zaman da revizyon cerrahisi için gelen hastalar olmaktadır. Özellikle protez ameliyatı olmuş olan ancak istediği sonuçları alamayan hastalar için revizyon cerrahileri öne çıkmaktadır. Ağrılı protezler, genellikle basit revizyon cerrahileri ile tedavi edilebilmektedir. Avicenna Hastanesi Ortopedi cerrahları, yalnızca ilk protez ameliyatlarıyla değil, daha önce protez ameliyatı olmuş ancak sonuçtan memnun kalmamış hastalara da şifa sunmaktadır.

  Sıkça Sorulan Sorular

  Kalça protezi kaç ayda iyileşir?

  Kalça protezi ameliyatı iyileşme süreci yaklaşık olarak 3 – 4 haftadır.

  Diz kapağı protezi kaç yıl dayanır?

  Uygun cerrahi teknik ve modern tasarımlar kullanıldığı takdirde diz protezlerinin ömrü 15 – 20 yıla kadar uzanır.

  Diz protezinin ömrü ne kadardır?

  Bahsedildiği gibi modern teknikler kullanılarak, iyi ellerde ve iyi protezlerle 20 – 25 yıl ağrısız ve diz fonksiyonlarının tam olduğu bir yaşam elde edilir.

  Paylaş:

  ⚠️ Yasal Uyarı

  “Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

  Yorum Yap

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Ücretsiz Danışmanlık Alın

  İçindekiler

  Avicenna MAG

  İlgili İçerikler

  🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣