Göz seğirmesi yaşayan adam

Göz Seğirmesi (Miyokimi): Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Göz seğirmesi, tek başına bir hastalık olarak tanımlanmaz ancak çeşitli hastalıklara bağlı olarak meydana gelebilir. Sıklıkla ortaya çıkan göz seğirmesi, tıbbi adıyla da bilinen miyokimi, istemsiz bir göz kapağı hareketidir ve bu vakaların çoğu dışarıdan belli olmaz. Peki göz seğirmesi nedir? Göz seğirmesi neden olur? ve Göz seğirmesi nasıl geçer? gibi soruların yanıtına Özel Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleden ulaşabilirsiniz.

Göz Seğirmesi Nedir?

Göz kapağında ortaya çıkan kontrol dışı bir spazm olan miyokimi, bir diğer adıyla da bilinen seğirme hareketi, pek çok farklı sebepten dolayı meydana gelebilir. Çoğu vakanın ortaya çıkması, hayat tarzı, çalışma koşulları ve yorgunluk gibi dış faktörlerden kaynaklanır ve kişinin hayat tarzında en ufak bir değişiklik yapması bile göz seğirmesini geçirebilir. Bu seğirmelerin çoğu kısa sürebilir ve 1 – 2 dakika içerisinde kendiliğinden geçebilir. Eğer altta yatan problem düzeltilip iyileştirilmezse, bu vaka daha da uzun sürebilir.

Göz Seğirmesi Neden Olur?

Göz seğirmesi nedenleri kişinin kolaylıkla belirleyeceği bir durum değildir. Başlıca nedenleri arasında ise şunlar yer alır;

 • Uykusuzluk
 • Yorgunluk
 • Alkol, tütün ya da kafein kullanımı
 • Stres
 • Alerjik tepkime
 • Göz etrafında enfeksiyonlar
 • Fiziksel efor
 • Güneş, parlak ışık, rüzgar ya da toz gibi çevresel faktörler
 • Kornea çizikleri
 • Göz kapağının zorlanması, çarpma
 • Göz tahrişi ve göz kuruluğu
 • Kullanılan ilaçların yan etkisi
 • Sürekli ve ara vermeden filtresiz bilgisayar ekranı kullanmak
 • Sigara içmek
 • Magnezyum dengesizliği
 • B12 ya da D vitamini eksikliği

Sürekli göz seğirmesi olduğunda ‘’iyi huylu blefarospazm’’ adını alır. Kronik ve kontrol edilemeyen göz kırpma durumu her iki gözü de etkiler. Orta yaş ve sonrasında daha sık ortaya çıkan iyi huylu blefarospazm, kadınlarda erkeklere oranla daha yaygın olarak görülür. Bunun tam olarak nedeni bilinmiyor ancak aşağıdaki belirtilerin kasılmalara neden olabileceği düşünülüyor.

 • Stres
 • Yorgunluk
 • Kuru gözler
 • Aşırı alkol ve kafein tüketimi
 • Blefarit (göz kapağında iltihap)
 • Çevresel faktörler
 • Işık hassasiyeti
 • Her türlü tütün tüketimi
 • Konjonktivit (göz yangısı)

İyi huylu blefarospazm, göz seğirmesine nazaran tedavi edilmediği sürece daha da ağırlaşır ve görme problemlerine neden olur. Örneğin, bulanık görme, ışığa karşı duyarlılık ve yüzde spam görülür. Öte yandan miyokimi dışında kırmızılık, şişlik ve alışılmadık bir akıntı varsa, üst göz kapağı sarkıyorsa, her seğirme sonrası göz kapakları tamamen kapanıyorsa, yüzün diğer bölgelerini de etkiliyorsa ya da birkaç hafta devam etmişse bir doktora görünme zamanı gelmiş demektir. Aynı zamanda henüz tanısı konulmamış kornea çizikleri de bu hastalığa yol açabilir. Bunun için kornea çizikleri ya da herhangi bir göz yaralanması durumlarında en kısa sürede doktora gitmenizde fayda var.

Göz Seğirmesi Komplikasyonları

Bu hastalık yukarıda belirttiğimiz faktörlerden kaynaklanabileceği gibi, altta yatan başka hastalıklardan da kaynaklı olarak meydana gelebilir. Göz seğirmesi ile ilişkili hastalıklar nelerdir diye merak edenler için hemen örnek verelim. Yüz felci (hemifasiyal paralizi), kasılma bozuklukları (distoni), MS hastalığı (multipl skleroz), parkinson hastalığı ve tourette sendromu gibi kas hastalıklar, seğirmeye yol açabilir.

Bu tür rahatsızlıklar, sinir ve kas sistemlerinde dejenerasyona sebep olur ve farklı belirtiler ile kendilerini gösterir. Bunun için tekrar eden veya geçmeyen vakalarda ya da seğirmenin yanı sıra yüzün bir kısmında sarkma, vücudun farklı kısımlarında kasılmalar, boyunda kasılma, yorgunluk ve bilişsel fonksiyonlarda bozukluk gibi durumlarda bu rahatsızlık fazlasıyla ciddiye alınmalıdır.

Göz Seğirmesi İçin Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Göz seğirmesi kendiliğinden geçebilir ancak bazı vakalarda doktora görünmek şarttır. Örneğin gözde kızarıklık, akıntı, şişkinlik, göz kapağında düşme, gözün tamamen kapanması, seğirmelerin yüzün veya vücudun başka bölümlerini etkilemesi halinde doktora gidilmesi gerekmektedir.

Göz Seğirmesi Teşhisi

Doktor ilk olarak hastanın öyküsünü dinler ve ardından detaylı bir göz muayenesi yapar. Göz seğirmesi için tanı, diğer hastalıklara göre çok daha kolay bir şekilde konulabilir. Eğer doktor ihtiyaç duyarsa, BT taraması ve MR görüntüleme tekniklerine de başvurulabilir. Bu yöntemler sayesinde göz seğirmesine neden olan diğer hastalıkların tespit edilmesi sağlanır.

Göz Seğirmesi Tedavisi

Göz seğirmesinin tedavisi, altta yatan probleme ve seğirmenin nedenine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Peki göz seğirmesi nasıl geçer? Daha detaylı bahsetmek gerekirse; yorgunluk, aşırı stres ve göz yorgunluğuna bağlı olarak seğirme meydana gelmişse, kişinin yaşam tarzında ufak değişikler yapması yeterli olacaktır. Örneğin, stresten mümkün olduğunca uzak durması, dinlenmesi ve egzersiz yapması, bilgisayar, televizyon ve telefon ekranlarından uzak durması, yoga ve nefes egzersizleri gibi aktiviteler yapması ve düzenli uykuya geçmesi gerekmektedir. Bunların dışında alkol ve kafein tüketimini azaltmak, gözyaşı damlaları ve ılık kompres uygulamalarını kullanmakta gözleri rahatlatabilir.

Geçmeyen ve altta yatan başka herhangi bir problem bulunmayan durumlarda ise, botoks yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemleri arasındadır. Özellikle bu yönteme iyi huylu blefarospazm vakalarında sıklıkla başvurulabilir. Blefarospazm, gözde bulunan bazı kasların istemsiz kasılmasından dolayı göz kapaklarının aralıklı ya da sürekli olarak kapanması ile meydana gelir. Ancak botoks işlemi zamanla etkisini yitirdiği için, bu işlemin birkaç defa uygulanması gerekmektedir. Son olarak daha ciddi vakalarda göz kapağı ameliyatı tavsiye edilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Sol göz seğirmesi neden olur?

Sol göz seğirmesi, stres, bilgisayara uzun süre bakmak ve kitap okumak gibi göz yorgunluğu durumlarda meydana gelir.

Sağ göz seğirmesi neden olur?

Kısa süreli meydana gelen göz seğirmeleri, çoğunlukla stres, sigara, alkol ve kafein tüketmek, uykusuzluk, yorgunluk, dengesiz beslenme ve bazı ilaçların yan etkilerine bağlı olarak meydana gelir.

 

Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.