Valf Değiştirme Ameliyatı: Nedir? Nasıl Yapılır?

Valf değiştirme ameliyatı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Valvüler kalp hastalığı, kalbin dört valfinden biri ya da daha fazlasının düzgün çalışmaması halinde meydana gelen bir kalp hastalığı şeklidir. Eğer kalbin kapakçıkları çok kırılgan, yaralı ya da tamir edilemeyecek bir şekilde hasar görmüşse, valf değiştirme ameliyatı yani kapak değiştirme ameliyatı yapılır. Valf değiştirme ameliyatı ile ilgili tüm detayları bu makalemizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

[trgebanner]

Valf Değiştirme Nedenleri

Kalp kapakçıkları, besin bakımından zengin kanın, kalbin odalarından akmasına izin verir. Vanalar kan akışını başlatır ve başlattıktan sonra tamamen kapanır. Eğer hastalıklı bir kalp kapakçığı söz konusu ise, gereken iş yapılmayabilir. Stenoz ya da kan damarlarının daralmasından dolayı, kalbe normalden daha az sayıda kan akar. Bu durum da kas daha fazla çalışır. Üstelik sızdıran vanalar da soruna yol açar. Sıkıca kapanmazlar ve bir valf hafif bir şekilde açık kalarak kanın geriye doğru akmasına neden olur. Bu duruma yetersizlik denir.

Öte yandan yorgunluk, baş dönmesi, sersemlik, nefes darlığı, siyanoz, göğüs ağrısı, sıvı tutulması gibi semptomlar kalp kapak hastalığı belirtileri arasındadır. Kalp kapak ameliyatı ise, kalp kapak hastalığı için gerekli bir çözüm yoludur. Bazı kişilerde hasar oldukça ileri düzeydedir ve etkilenen valfin tamamen değişmesi gerekmektedir.

Yedek Vana Çeşitleri

Hatalı valflerin yerine mekanik ve biyolojik valfler kullanılır. Yapay bileşenler olan mekanik valfler, doğal kalp valfi ile aynı amaca sahiptir. Karbon ve polyester malzemelerden üretilen mekanik valfler, 10 – 20 yıl sürebilir. Bunun yanı sıra mekanik valfler kan pıhtı riski yaratabilir. Eğer mekanik bir kalp kapakçığı uygulanırsa, inme riskini en aza indirmek adına kişinin hayatı boyunca kan inceltici alması gerekebilir.

Biyolojik kapaklar, bir diğer adıyla da bilinen biyoprotez kapaklar, insan ya da hayvan dokusundan meydana gelir ve üç tip biyolojik kalp kapağı vardır.

 • Allogreft ya da homogreft, bir insan donörün kalbinden alınan doku ile yapılır.
 • Domuz dokusundan bir domuz valfi elde edilir ve bu valf, stent ile bir çerçeveye implante edilir.
 • İnek dokusundan bir sığır vanası yapılır ve kalbe silikon kauçuk ile bağlanır.

Biyolojik kapaklar, mekanik valfler gibi kan pıhtısı geliştirme riskini artırmaz. Böylelikle de kişinin hayatı boyunca pıhtılaşma önleyici ilaç almasına gerek kalmaz. Öte yandan biyoprotez, mekanik valf kadar uzun süre dayanıklı değildir ve ilerleyen zamanlarda değiştirilmesi gerekebilir.

Doktorunuz hangi tip kalp kapakçığının gerekli olup olmadığını

 • Yaşınız
 • Genel sağlığınız
 • Antikoagülan ilaçlar alma yeteneğiniz
 • Hastalığın kapsamı gibi ilkelere dayanarak tavsiye edecektir.

Valf Değiştirme Ameliyat Tipleri

Aort Valfinin Değiştirilmesi

Kalbin sol tarafından bulunan aort kapağı, bir çıkış valfi olarak görev görür. Kanın kalbin ana pompalama odası olan sol ventrikülü terk etmesine izin vermesi ve geri sızmaması için kapanması görevlerinden biridir. Stenoza ya da yetersizliğe yol açan konjenital bir kusur veya hastalığınız varsa, aort kapağınızda ameliyat uygulamak gerekebilir.

Mitral Valf Değişimi

Kalbin sol tarafından yer alan mitral kapak, bir giriş valfi görevini üstlenir. Sol atriyumdan kanın sol ventriküle akmasına izin vermesi görevlerinden biridir. Valf tamamen açılmadığı ya da kapanmadığı takdirde ameliyat gerekebilir. Eğer valf çok dar olursa, kanın girmesi zorlaşır ve akciğerlerde basınca neden olur ve böylece yedeklenmeye yol açar. Eğer valf düzgün kapanmazsa, kan akciğerlere geri akar ve bu durum enfeksiyon ya da dejeneratif bir hastalıktan meydana gelir.

Çift Valf Değişimi

Bu yöntem ile mitral ve aort kapağının ya da kalbin sol tarafının tamamı değiştirilir. Bu ameliyat diğerleri kadar yaygın değildir.

Pulmoner Valf Değişimi

Kanı oksidasyon için akciğerlere taşıyan pulmoner arteri ve sağ ventrikülü ayıran pulmoner kapak, pulmoner arter yolu ile kanın kalpten akciğerlere akmasını sağlar. Bu yönteme, kan akışını kısıtlayan stenozdan dolayı ihtiyaç duyulur. Stenoz ise, konjenital bir kusur, enfeksiyon ya da karsinoid sendromdan dolayı ortaya çıkar.

Valf Değiştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu yöntem genel anestezi altında konvansiyonel ya da minimal invaziv teknikler ile uygulanır. İlk olarak boynunuzdan göbeğinize kadar büyük bir kesi atılır. Eğer invaziv cerrahi daha az gerekliyse, kesi uzunluğu daha da kısa olabilir ve bu şekilde enfeksiyon riskiniz azalabilir. Hastalıklı valfin başarıyla çıkarılması ve yenisi ile değiştirilmesi gerektiği için kalbin hareketsiz olması gerekmektedir. Ameliyat esnasında vücuda ve akciğerlere kan dolaşımını sürdüren bir bypass makinesi yerleştirilir. Uzman cerrahlar, aorta insizyonlar yapacak ve içinden valfleri çıkararak değiştirecek.

Valf Değiştirme Ameliyatı Sonrası

Valf değiştirme ameliyatı sonrası hastaların çoğu yaklaşık olarak 5 – 7 gün hastanede kalır. Eğer ameliyat minimal invaziv olarak gerçekleştiyse, daha da erken eve gidilebilir. Hastanede kalındığı süre zarfı boyunca gerektiği takdirde ağrı kesici ilaçlar verilir ve kalp kapağı değişiminden sonraki ilk birkaç gün kan basıncı, nefes ve kalp fonksiyonları takip edilir. Tam iyileşme, kişinin iyileşme hızına ve yapılan ameliyat türüne göre değişmektedir. Ya birkaç hafta ya da birkaç ay sürebilir. Enfeksiyon ameliyattan hemen sonra büyük risklerden biridir ve bu yüzden kesileri steril tutmak çok önemlidir. Eğer aşağıda belirtiğimiz semptomlar yaşanırsa, vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekmektedir.

 • Ateş
 • Titreme
 • İnsizyon bölgesinde hassasiyet ya da şişme
 • İnsizyon bölgesinden artan drenaj

Bunların yanı sıra takip randevuları oldukça önemlidir. Günlük aktivitelerinize ne zaman geri döneceğinizi doktoronuz söyledikten sonra devam edebilirsiniz. Aynı zamanda bu süreçte ailenizden ya da arkadaşlarınızdan size yardımcı olmalarını isteyin.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kalp kapak ameliyatı nedir?

Kalp kapakçıklarının bozulduğu ve deformasyona uğradığı kişilere uygulanan işlemdir.

Kalp kapak ameliyatı kimlere uygulanır?

Kalp kapakları bozulan ve deformasyon yaşayanlara uygulanan bir ameliyattır.

Kalp kapakçığı değişimi kaç yıl dayanır?

Genellikle 10 – 15 sene içerisinde bozulmalar ortaya çıkabilir.

Valf değiştirme ameliyatı zor mu?

Dünyada hem zor hem de nadir ameliyatlar arasında yer almaktadır.

Valf değiştirme ameliyatı kaç saat sürer?

Yaklaşık olarak 1,5 – 2 saat sürer.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣