Periferik Sinir Tümörleri

Periferik Sinir Tümörleri- periferik sinir tümörü

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Periferik sinirler, beyin ve omuriliği vücuda bağlayan sinirlerdir. Omurilikten vücuda uzanan sinirlerin astarında meydana gelen tümörlere, kötü huylu periferik sinir kılıfı tümörleri denilmektedir. Bu hastalık nadir bir kanser türüdür.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Periferik Sinir Tümörleri” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Beyin Ameliyatları Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Periferik Sinir Nedir?

Periferik sinirler, beyin ve omuriliği vücuda bağlayan sinirlerdir. Söz konusu sinirler duyu, hareket ve koordinasyon fonksiyonlarını kontrol etmektedir. Diğer taraftan periferik sinirler iç organlara, salgı bezlerine, kan damarlarına dal vermektedir.

Periferik sinir sistemi başlıca iki tip işleve sahiptir. İlki, somatik sinir sistemini oluşturan liflere istemli kas kasılması ve duyu sinyallerini taşıyan işlevdir. Diğeri ise otonomik sinir sistemini oluşturan liflerde bilinçli, kontrol olmadan gerçekleşen kalp atışı, tansiyon, terleme, sindirim gibi fonksiyonlarla görevlidir.

Periferik sinir lifleri hassas yapılardır. Ayrıca çok çeşitli sebeplerde zedelenebilirler. Zedelenme sebepleri ise şunlardır:

 • Travma,

 • Sinirlerin aşırı kullanımı,

 • Şeker hastalığı,

 • Vitamin eksikliği

 • İlaç yan etkileri,

Periferik Sinir Kılıfı Tümörleri Nedir?

Kötü huylu periferik sinir kılıfı tümörleri, omurilikten vücuda uzanan sinirlerin astarında meydana gelirler. Ayrıca nadir bir kanser türü olarak bilinirler. Diğer taraftan Malign periferik sinir kılıfı tümörleri çok eskiden nörofibrosarkomlar olarak adlandırılan bir tümördür. Malign periferik sinir kılıfı tümörleri özellikle vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilen tümörlerdir fakat en sık  kol, bacak ve gövdenin derin dokusunda meydana gelirler.

Malign Periferik Sinir Kılıfı Tümörleri

Kol, bacak ve gövdenin derin dokusunda çıkan bu tümör etkilenen bölgede ağrıya ve güçsüzlüğe neden olur. İlerleyen evrelerde tümör, büyüyen bir yumru haline gelir, kitleye neden olur. Diğer taraftan, tümörün tedavisi radyasyon, kemoterapi ve cerrahi yollarla yapılabilir.

Kötü Huylu Periferik Sinir Kılıfı Tümörü Neden Olur?

Bu tümörün neden oluştuğuna dair henüz net bir sonuca varılamamıştır. Tümörle ilgili olarak bilinen şey; bir sinirin etrafındaki koruyucu astarda yer alan bir başka hücrenin DNA’sında mutasyon gelişmesi ile başladığıdır.

Hücre DNA’ sında gelişen mutasyon hücrenin hatalı şekilde hızla çoğalmasına ve diğer hücreler ölürken bile yaşamaya devam etmesine neden olmaktadır. Böylelikle bu hücreler gittikçe çoğalır ve büyür. Bununla birlikte yakınlarında yer alan dokuları istila eder. Ayrıca vücudun diğer bölgelerine de yayılabilen tümörleri meydana getirirler.

Kötü Huylu Periferik Sinir Kılıfı Tümörü Belirtileri

 • Kol, bacak ve gövdenin derin dokularında ağrı

 • Etkilenen bölgelerde hareket kısıtlığı

 • Deri altında kitle oluşumu

 • Etkilenen bölgelerde büyüyen yumrular

 • Hareket ederken zorlanma

 • Etkilenen bölgelerde güçsüzlük

Periferik Sinir Tümörlerinin Risk Faktörleri

 • Nörofibroma gibi iyi huylu sinir tümörlerine bağlı olarak gelişme riski vardır.

 • Özellikle nörofibromatozisli kişilerde daha sık görülmektedir.

 • Daha önce kanser hastası olan ve radyasyon tedavisi görmüş kişilerde tedaviden 15-20 yıl sonrasında radyasyonun uygulandığı bölgede bu tümör gelişebilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Sinir kılıfı tümörü?

Yüz, denge ve duyma sinirlerinde oluşan sinir demetinden kaynaklanan iyi huylu tümörler olarak bilinen tümörlerdir. Halk arasında yüz ve duyma siniri tümörü olarak bilinirler.

Periferik sinir sistemi?

Periferik sinir sistemi, merkezi sinir sisteminin dışında kalan tüm sinirleri içeren sinir sistemidir. Beyinden ve omurilikten vücudun diğer kısımlarına yayılan bütün sinirleri içermektedir.

Periferik sinir nedir? 

Periferik sinirler beyin ve omuriliği vücuda bağlar. Bu sinirler duyu, hareket ve koordinasyon gibi fonksiyonları kontrol etmektedir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣