Endouroloji ameliyatı işlemi

Endoüroloji Nedir? Endoürolojik İşlem Nasıl Yapılır?

Endoüroloji Nedir?

Endoüroloji, ürolojide idrar yolunu görmek ve ameliyat yapmak için endoskopik ve laparoskopik yöntemlerin kullanıldığı belli bir uzmanlık alanını ifade eder. Böbrek taşları, üretra, mesane ve üreter gibi alanlarda küçük endoskopik işlemlerin yapılması durumudur. Ayrıca böbrek taşlarını çıkarmanın dışında bu alandaki cerrahlar, böbrek taşların neyin sebep olduğunu belirler ve daha fazlasını önlenmeye çalışırlar. Peki endoüroloji nedir? Endoürolojik işlemler nasıl yapılır? Hepsi ve daha fazlası için Özel Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Avicenna Endoskopi ve Kolonoskopi Merkezi

 

Endoüroloji Ameliyatı Nedir? Endoürolojik İşlem Nasıl Yapılır?

Hiç kesi yapmadan ya da yaklaşık 1 cm’lik kesilerden vücuda girilerek yapılan ameliyatlara endoürolojik ameliyatlar denir. Günümüzde modern teknoloji ile birlikte kullanılan çok ince ve kameralı cihazlarla bu işlemler yapılır. Çoğunlukla idrar yollarındaki taş, darlık ve tümörlerin tanı ve tedavilerinde uygulanır. Aynı zamanda prostat büyümesinin ideal tedavi yöntemlerinden biridir.

Endoürolojik Ameliyat Çeşitleri

  • Üretroskopi: Cerrahın üretrayı ya da mesaneyi detaylı bir şekilde incelemesini ve problemi netleştirmek adına her iki bölgenin astarından doku örneği almasını konu alır. Üretra tıkanıklıklarının darlıklarını tedavi etme amacıyla da tercih edilir.
  • Sistoskopi: Sistoskopi adındaki ince bir kamera yardımı ile mesanenin içine bakılır. İdrar yoluna yerleştirilen bu kamera, doktorun mesanenin içini görmesini sağlar. Mesane sorunlarını ortadan kaldırmak için küçük aletler sistoskoptan geçirilir.
  • Üreteroskopi: Doktorun idrar yolunu net bir şekilde görmesi, taşları çıkarması ya da parçalaması ve şüpheli görünen dokuyu çıkarması adına uygulanır. Böbrek ile mesane arasındaki kanal içine girilerek tedavi işlemi gerçekleştirilir.
  • Nefroskopi: Cerrahi işlem olmadan böbreklerin içini incelemenin en etkili yoludur. Böbrek taşlarını, böbrek astarındaki tümörleri ve üst idrar yollarındaki diğer durumları tedavi etmek amacıyla uygulanır. Bu işlem ile nefroskop adındaki küçük bir alet yardımıyla ince tüp kısmı deriye yerleştirilir.

Sonuç;

Bir kişinin endoüroloji ameliyatı için uygun olup olmadığı, endoürolog ya da laparoskopist tarafından yapılan değerlendirmelerin sonucunda anlaşılır. Burada hastanın tıbbi geçmişine ve hastalığın doğasına dikkat edilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Endoüroloji ne demek?

İdrar yolunu görmek ve ameliyat yapmak için endoskopik ve laparoskopik yöntemlerin kullanıldığı alana denir.

Üroloji bölümünün alt dalları nelerdir?

Androloji, Pediatrik üroloji, kadın ürolojisi, nöroüroloji, endoüroloji ve üroonkoloji gibi alt dalları vardır.

 

Avicenna Hastanesi Üroloji Doktorları

Üroloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.