Endoüroloji Nedir? Endoürolojik İşlem Nasıl Yapılır?

Endouroloji ameliyatı işlemi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Endoüroloji Nedir?

Endoüroloji, ürolojide idrar yolunu görmek ve ameliyat yapmak için endoskopik ve laparoskopik yöntemlerin kullanıldığı belli bir uzmanlık alanını ifade eder. Böbrek taşları, üretra, mesane ve üreter gibi alanlarda küçük endoskopik işlemlerin yapılması durumudur. Ayrıca böbrek taşlarını çıkarmanın dışında bu alandaki cerrahlar, böbrek taşların neyin sebep olduğunu belirler ve daha fazlasını önlenmeye çalışırlar. Peki endoüroloji nedir? Endoürolojik işlemler nasıl yapılır? Hepsi ve daha fazlası için Özel Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

[trurbanner]

 

 

Endoüroloji Ameliyatı Nedir? Endoürolojik İşlem Nasıl Yapılır?

Hiç kesi yapmadan ya da yaklaşık 1 cm’lik kesilerden vücuda girilerek yapılan ameliyatlara endoürolojik ameliyatlar denir. Günümüzde modern teknoloji ile birlikte kullanılan çok ince ve kameralı cihazlarla bu işlemler yapılır. Çoğunlukla idrar yollarındaki taş, darlık ve tümörlerin tanı ve tedavilerinde uygulanır. Aynı zamanda prostat büyümesinin ideal tedavi yöntemlerinden biridir.

Endoürolojik Ameliyat Çeşitleri

  • Üretroskopi: Cerrahın üretrayı ya da mesaneyi detaylı bir şekilde incelemesini ve problemi netleştirmek adına her iki bölgenin astarından doku örneği almasını konu alır. Üretra tıkanıklıklarının darlıklarını tedavi etme amacıyla da tercih edilir.
  • Sistoskopi: Sistoskopi adındaki ince bir kamera yardımı ile mesanenin içine bakılır. İdrar yoluna yerleştirilen bu kamera, doktorun mesanenin içini görmesini sağlar. Mesane sorunlarını ortadan kaldırmak için küçük aletler sistoskoptan geçirilir.
  • Üreteroskopi: Doktorun idrar yolunu net bir şekilde görmesi, taşları çıkarması ya da parçalaması ve şüpheli görünen dokuyu çıkarması adına uygulanır. Böbrek ile mesane arasındaki kanal içine girilerek tedavi işlemi gerçekleştirilir.
  • Nefroskopi: Cerrahi işlem olmadan böbreklerin içini incelemenin en etkili yoludur. Böbrek taşlarını, böbrek astarındaki tümörleri ve üst idrar yollarındaki diğer durumları tedavi etmek amacıyla uygulanır. Bu işlem ile nefroskop adındaki küçük bir alet yardımıyla ince tüp kısmı deriye yerleştirilir.

Sonuç;

Bir kişinin endoüroloji ameliyatı için uygun olup olmadığı, endoürolog ya da laparoskopist tarafından yapılan değerlendirmelerin sonucunda anlaşılır. Burada hastanın tıbbi geçmişine ve hastalığın doğasına dikkat edilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Endoüroloji ne demek?

İdrar yolunu görmek ve ameliyat yapmak için endoskopik ve laparoskopik yöntemlerin kullanıldığı alana denir.

Üroloji bölümünün alt dalları nelerdir?

Androloji, Pediatrik üroloji, kadın ürolojisi, nöroüroloji, endoüroloji ve üroonkoloji gibi alt dalları vardır.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣