Doğum Sonrası Terleme: Neden Olur?

doğum sonrası gece terlemesi yaşayan genç kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Doğum sonrası terleme, birçok kadında görülen doğumdan sonraki haftalarda ortaya çıkan sorunlardan biridir. Yeni anneliğin stresine eklenen yoğun terleme çoğu zaman rahatsız edici olabilir. Doğum sonrası terleme neden olur? merak ediyorsanız, detaylı bilgiye makalemizden erişebilirsiniz.

Doğum Sonrası Terleme Neden Olur ?

Doğum sonrası gece terlemeleri birçok nedenden meydana gelebilmektedir. Uyurken, sıcak ve terli bir şekilde uykudan uyanmak yaz aylarında birçoğumuzda görülür. Ancak yeni annelerde sıklıkla karşılaşılması, bir sorun mu var? düşüncesini akıllara getiriyor.

Öncelikle bu durumun birçok annenin başına geldiğini bilmenizde fayda var. Hamilelik esnasında vücudunuzda biriken su, doğum sonrasında vücudumuzdan bu şekilde atılıyor olabilir. Gözeneklerinden çıkan fazla su, terlemesine ve yatağınızdan ıslak bir şekilde kalkmanıza neden oluyor olabilir. Doğum sonrası ilk hafta değişime uğrayan hormonlar ve stres de terlemede etkili olan faktörler arasında olabilir. Diğer hamilelik sonrası gece terlemeleri nedenleri arasında;

 • ilaç yan etkileri
 • hipertiroidizm
 • uyku apnesi
 • ilaç yan etkisi
 • şeker hastalığı
 • depresyon
 • anksiyete
 • östrojen hormonundaki değişiklik

Doğum sonrası yaşanan değişimler nedeniyle, terlemeler normal olarak görülebilir. Emzirmenin ve metabolik değişimlerin neden olduğu terleme sorunu zaman içerisinde geçerek ortadan kalkabilir. Anneliğin ilk zamanlarında gece terlemeleri, sorun olarak görülmemelidir.

Doğum Sonrası Terleme Belirtileri Ne Kadar Sürecek ?

Doğum sonrası terleme, doğumdan sonraki birkaç hafta ve ilk bir aya kadar devam edebilir. Emziren annelerde östrojen seviyesi daha düşük olacağı için terleme biraz daha uzun sürebilir. Doğum sonrası terlemenin düzelmesi için kesin bir zaman aralığından bahsetmek doğru değildir. Çünkü, hormonlarınız eski düzenine dönmesi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Gece terlemesinin geçmesi için vücudunuzu dinleyin ve düzelmediğini düşündüğünüzde takipli doktorunuza başvurunuz.

Doğum Sonrası Terleme Belirtileri Nelerdir?

Doğum sonrası gece terlemesi, kolayca anlaşılabilecek bir durumdur. Gece uykudan uyanmak ve yatağın ıslak olması en belirgin durumlar olurken farklı belirtileri de takip edebilirsiniz. Ayrıca yaşayabileceğiniz konular arasında;

 • vücut kokusu
 • uykudan sıklıkla uyanmak
 • sırılsıklam hissetmek
 • sinirlilik hali
 • yorgunluk
 • yatılan yerde ve yastıkta ıslaklık
 • saç köklerinde ıslaklık

doğum sonrası terleme belirtileri arasında yer almaktadır. Terleme nedeniyle oluşan su kaybı vücutta halsizlik ve yorgunluğa neden olduğu gibi benzer sorunlara da yol açabilir.

Doğum Sonrası Gece Terlemesi Tedavisi

Geceleri ıslak bir şekilde uyanmak, yeni annelik döneminde oldukça rahatsız edici olabilir. Gece terlemelerinin kendiliğinden geçmesini bekleyebilirsiniz. Bu dönemde sadece beklemek istemiyor ve gece terlemesi tedavisi uygulamak istiyorsanız uygulayabileceğiniz birkaç yöntem var. Bunlar arasında;

 • Bolca su için
 • Islanan kıyafetleri sıklıkla değiştirin
 • Odanızın ısısını düşürün
 • İnce çarşaflar seçin

bunları deneyerek terlemeleriniz biraz daha azaltmayı başarabilirsiniz. Ancak bunun yanında farklı bir semptom görmüyorsanız, hormonlarının kendini düzenlemesini beklemeniz önerilir.

Ne Zaman Doktora Görünmeliyim?

Doğum sonrası gece terlemesi durumu, başka semptomları da beraberinde getiriyorsa doktora gözükmenizde fayda olabilir.Aşağıda bahsettiğimiz durumları görmeniz durumunda dahiliye uzmanına başvurmanız önerilir. Bahsettiğimiz semptomlar arasında;

 • Şiddetli kramplar
 • Baş dönmesi
 • Bayılma
 • Kesi yerlerinde kızarıklık, ağrı
 • Ağrılı ve zor idrara çıkma
 • Nefes almakta zorluk çekme
 • Ateşin 39° derece ve üzeri olması durumunda
 • Kötü kokulu vajinal akıntılar görüldüğünde

durumları görüldüğünde doktorunuza başvurmanız önerilmektedir. Hamilelikte gece terlemesi durumu düzelme göstermiyor ve diğer semptomlarda ortaya çıkıyorsa, farklı bir rahatsızlıktan şüphelenilebilir. Var olan belirtileri anlatarak, doktorunuzla birebir muayene esnasında doğum sonrası olması durum değerlendirmesi yapabilirsiniz.

SONUÇ

Hamilelikte gece terlemeleri, anneliğin en duygusal dönemlerinde zorlayıcı olabiliyor. Vücudunuzun tamamen değiştiği, biriken sulardan kurtulduğu ve hormonların düzenlendiği bu dönemde değişiklikler normaldir. Bebeğinizi emzirdiniz bu dönemde vücudunuza iyi bakmanız önemlidir. Terlemelerin oluşturduğu durumu kendinize stres oluşturmanız, sütünüzü ve dolayısıyla bebeğinizi etkileyebilir.

Anneliğin ilk haftalarında birçok kişinin bu durumu yaşadığını unutmamalısınız. Kendinize ve büyüyen bebeğinize iyi bakmak adına dahiliye doktoruna muayene olarak, aklınızdaki soruların yanıtlarını alabilirsiniz. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı doktorlarımıza randevu alabilir, görüşme sağlayabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Gece terlemeleri doğumdan sonra genellikle ne kadar sürer?

Gece terlemeleri süresi, her bireyde farklılık gösterebilir. Östrojen ve diğer hormonların seviyelerine bağlı olarak birkaç hafta içerisinde düzeltilirken, bu sürte bir aya kadar uzayabilir.

Doğum sonrası terleme normal mi?

Evet. Doğumdan sonra vücudunuzda biriken fazla su, gözenekleriniz yoluyla dışarı atılır. Hormonlarımız ve metabolizmanız düzene girene kadar bu durum devam edebilir.

Hastalıklar gece terlemesine neden olabilir mi?

Ateşli hastalıklar ve enfeksiyonlar gece terlemelerine neden olabilir. Ancak, hastalık durumunda vücudunuzda sadece terleme değil farklı semptomlar görülmesi de beklenecektir. Farklı semptomlar görülmeden yaşanan gece terlemeleri genellikle hamilelik sonrası dönemden kaynaklı zararsız terlemelerdir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp askı uygulaması, orta derecede yüz sarkmalarında, göz düşüklüklerinde kullanılan medikal estetik uygulamasıdır. Fransa da geliştirilen diğer adıyla Fransız ip askısı denilen bu yöntem, yüz

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi, cildi gençleştirme, sıkılaştırma ve yenileme amacıyla uygulanan kozmetik bir prosedürdür. Mezoterapi cilt altındaki kolajen ve elastin gibi yapıları uyarmaktadır. Bu sayede cildin gençleşmesi ve

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣