tıkanmış gözyaşı kanalı yüzünden göz ağrısı yaşayan kadın

Tıkalı Gözyaşı Kanalı: Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Tıkalı gözyaşı kanalı, gözyaşlarının normal şekilde akmasını engelleyen bir durumdur. Bebeklerde yaygın olarak görülen durum, yetişkinlerde de görülebilmektedir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı belirtileri, tanı ve tedavi yöntemleri hakkında detaylara makalemizden ulaşabilirsiniz.

Tıkalı Gözyaşı Kanalı Nedir?

Gözyaşı kanallarında tıkanıklık, gözyaşının normal şekilde akmamasına neden olur. Sulanmış ve tahriş olmuş gözlere neden olan durum, yenidoğan bebeklerde sıklıkla görülmektedir. Yetişkinlerde de görülebilen bu durum genellikle yaralanma veya bir enfeksiyon sonucunda meydana gelebilir. Hastalık bazen kendiliğinden geçebilirken, bazen tedavi gerektirebilir. Tedavi edilebilir bir hastalık olan tıkalı gözyaşı kanallarında uygulanacak yöntem kişinin yaşına bağlı olarak değişmektedir.

Tıkalı Gözyaşı Kanalı Belirtileri Nelerdir?

Tıkalı gözyaşı kanalının belirtileri birden fazla olabilir. Dikkat edilebilecek durumlar arasında;

 • Göz akıntısı
 • Bulanık görme
 • Gözün beyaz kısımlarında kızarıklık
 • Tekrarlayan göz enfeksiyonları
 • Pembe göz enfeksiyonu
 • Göz kapağında kabuk oluşumu
 • Gözün iç kısmında ağrı ve şişlik oluşumu

semptomları tıkanmış gözyaşı kanallarının belirtileri arasında sayılmaktadır. Belirtilerin ortaya çıkma sebebi tümör,enfeksiyon veya yaralanma gibi sorunlardan kaynaklı olup, farklı ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Bu yüzden yukarıda bahsettiğimiz semptomları hissettiğinizde doktora görünmeniz tavsiye edilir.

Tıkalı Gözyaşı Kanalı Nedenleri

Gözyaşı kanallarında meydana gelen tıkanıklıklar birçok farklı nedene bağlı olabilir. Nedenleri arasında;

1. Doğuştan Tıkanıklık

Yenidoğanlar, doğuştan tıkanık gözyaşı kanallarıyla dünyaya gelebilirler. Gözyaşı drenaj sistemlerinde anormallikler veya tam gelişmemiş olması nedeniyle tıkanıklıklar meydana gelebilir.

2. Yaşa Bağlı Oluşumlar

Gözyaşı kanalları yaşa bağlı olarak tıkanabilir. Yaşlandıkça gözyaşlarının boşaltılmasını sağlayan açıklıklarda daralmalar meydana gelebilir. Bu nedenle tıkanmalar oluşabilir.

3. Enfeksiyonlar

Gözlerde meydana gelen iltihaplanma ve enfeksiyonlar, kanalların tıkanmasında etkili olabilir.

4. Yaralanma ve Travma

Yüz ve göz bölgesine alınan yaralanmalar, kanallarda akış bozukluğuna neden olabilir.

5. Tümör

Tümörlerin varlığı, gözyaşı kanallarında tıkanıklığa ve drenaj sisteminde bozukluklar meydana getirebilir. Tümörlerin varlığı tıkanıklığın yanı sıra tedavi edilmesi gereken durumlar arasındadır.

6. Kanser Tedavileri

Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar ve kemoterapi uygulaması, göz kanallarında tıkanıklığa neden olabilmektedir.

Gözyaşı Kanalında Tıkanıklık Tanısı

Tıkanmış göz kanallarında tıkanıklığın tespit edilebilmesi için öncelikle göz sağlığı uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Belirtileriniz dinlendikten sonra fiziki muayenede ve tanı testlerinden faydalanılabilir. Uygulanabilecek tanı testleri arasında;

 • Gözyaşı Drenaj Testi: Gözyaşının aktığı kanallarda meydana gelen tıkanıklıkların kontrolü için bir damla boya damlatılarak kontrol sağlanır. Boya, gözünüzden akmadığı takdirde kanallarda tıkanıklık tespit edilebilir.
 • Göz Görüntüleme: BT taraması ve MR görüntülemesinde gözyaşı kanallarının rahatlıkla görülebilmesi göze bir koya damlatılır. Damlatılan boya ile birlikte taramalardan geçerek, gözde tıkanıklığın nerede olduğu görüntülenebilir.
 • Sulama İşlemi: Sulama, gözyaşı kanallarını temizlemek için kullanılan sıvılardan biridir. Engelin nerde olduğunu bulmak amacıyla damlatıp kontrol sağlayabilir.

Tanı yöntemleri uygulanarak, alınan sonuçlara göre tıkanıklığı derecesi ve nedeni tespit edilebilir. Göz damarlarındaki tıkanıklığın tespiti sonrasında tıkanıklığın ortadan kaldırılabilmesi için en uygun tedavi yöntemi tercih edilecektir.

Yetişkinlerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Tedavisi

Yetişkinlere görülen gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi için evde tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Hastalığın tedavisi için doktorunuza başvurarak, tanı sonrası uygulanacak uygun tedavi yöntemlerini muayenede öğrenebilirsiniz. Yetişkinlerde uygulanan gözyaşı kanalı tedavi yöntemleri arasında;

 • Genişletme ve Yıkama İşlemi: Göz sağlığı uzmanınız, gözünüzün kenar kısmından bir sonda kullanarak göz kanallarına sıvı enjekte eder. Yıkama işlemi olarak adlandırılan bu işlem sayesinde gözyaşı kanallarında tıkanıklık, geçici süreyle ortadan kaldırılmış olur.
 • Stentleme: İçi boş bir tüp (stent) gözyaşı kanallarına yerleştirilerek, gözyaşının doğru şekilde akması sağlanabilir. Tüpler geçici bir tedavi yöntemidir ve gözde sadece 3 ay kadar kalabilir.
 • Balon Kateter Dilatasyonu: Göz sağlığı uzmanı tarafından yapılacak olan bu işlemde, ince bir kateter burundan içeri sokularak gözyaşı kanallarına ulaştırılır. Tıkanıklığın giderilmesi için yapılacak olan işlemde genel anestezi uygulanması gerekebilir.
 • Ameliyat: Gözyaşı kanalı tıkanıklığında ameliyat, son işlem olarak tercih edilmektedir. Dakriyosistorinostomi adı verilen işlemde, gözyaşı kesesine yapılan müdahale ile tıkanıklık giderilerek tedavi sağlanabilir. İşlemde iz bırakmaması adına özel endoskopik aletler tercih edilir.

Bebeklerde Gözyaşı Tıkanıklığı Tedavisi

Yenidoğanlarda sıklıkla görülen tıkanmış gözyaşı kanalları, tedavi edilmesine gerek kalmadan düzelme gösterebilir. Tıkanıklığın üzerinden birkaç ay geçmiş ve sorun devam ediyorsa, tıkanıklığın çözülmesi için evde uygulanabilecek yöntemler vardır.

Evde bebeklerde gözyaşı tıkanıklığı tedavisi için masaj işlemleri uygulanabilir. Bebeklerin burnunda gözyaşı akışını engelleyen ufak bir doku parçası bulunmaktadır. Göz sağlığı uzmanlarına başvurduğunuzda, bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi için masaj teknikleri gösterilecektir.

Yapılan masajlar, gözyaşı kanallarındaki tıkanıklığı tedavi etmezse, yetişkinlerde uygulanan tedavi yöntemleri bebeklere de uygulanabilir. Son aşama olarak bebeklerde gözyaşı kanal tıkanıklığı ameliyatı tercih edilerek kalıcı çözüm sağlanabilir.

Tıkalı Gözyaşı Kanalı Nasıl Önlenir?

Gözyaşı kanallarında tıkanıklık ve diğer göz sağlığı problemlerine karşı önlem almak istiyorsanız, bazı durumlara dikkat edebilirsiniz. Sakınmanız gereken hareketler arasında;

 • Gözlerinizi ovalamayın.
 • Ellerinizi sık sık yıkayın.
 • Gözlerinize sıklıkla dokunmayın.
 • Göz doktoruna düzenli muayene olun.
 • Kontakt lensleri düzenli temizleyin.
 • Ellerinizi yıkamadan gözlerinize dokunmaktan kaçının.
 • Maskara, göz kalemi gibi kişisel bakım ürünlerini başkalarıyla paylaşmayın.

SONUÇ

Tıkalı gözyaşı kanalları, doğuştan meydana gelebileceği gibi enfeksiyon ve yaralanmalar sonucu sonradan da meydana gelebilen bir rahatsızlıktır. Bebeklerde tıkalı gözyaşı sıklıkla görülen bir durum olmakla beraber, aileleri tedirgin edebilir. Hem yetişkinler de hem de bebeklerde aynı tedavi yöntemleri uygulanıp, tedavilerden %90 oranında başarı sağlanmaktadır.

Her yaş grubunda tedavisi sağlanabilen bu rahatsızlıkla ilgili göz hastalıkları uzmanına başvurmanız yeterlidir. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları uzman doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bebeklerde tıkanmış gözyaşı kanalları nasıl açılır?

Bebeklerde gözyaşı kanalı açmak için masaj tekniklerine başvurulabilir. Göz sağlığı uzmanlarının göstereceği şekilde göz kapaklarına yapılan masajlar sayesinde tıkalı damarların açılması sağlanabilir.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi var mıdır?

Yetişkinlerde ve bebeklerde görülebilen gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi için farklı yöntemler kullanılabilir. Tedaviler sonrası tıkanıklığın geçme ihtimali %90 civarında olup, çoğunlukla başarılı sonuçlanmaktadır.

 

Avicenna Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Doktorlarımız

Göz Sağlığı ve Hastalıkları bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.