erken boşalma yaşayan adam

Erken Boşalma Neden Olur? Tedavisi Nedir?

Erken boşalma, penetrasyon (giriş) başlamadan önce veya hemen sonrasında gerçekleşen istemsiz boşalmaya verilen isimdir. Bu durum erkeklerde bir takım sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Araştırma sonuçları arasında belli başlı ayrılıklar görülse de, ortalama olarak her üç erkekten birinin hayatı boyunca bu sorunla en az bir dönem karşılaştığı belirtilmektedir. Hızlı boşalmak, tıp dilinde prematür ejakülasyon olarak tanımlanır. Prematür ejakülasyon, devamlı yaşanan bir durum haline gelmemişse, endişe edilmemesi gerekir. Eğer bir erkekte aşağıda yer alan özellikler bulunuyorsa, hızlı boşalma sorunu teşhisi konulabilir:

 • Bütün cinsel ilişkilerde ya da cinsel ilişkilerin büyük bir bölümünde penetrasyondan 1 dakika gibi kısa bir süre sonra gerçekleşiyorsa
 • Boşalma penetrasyondan önce (aşırı derecede erken boşalma) ya da penetrasyon anında hemen gerçekleşiyorsa
 • Bütün bu süreçten kaynaklı olarak stres ve kaygı duyarak cinsel ilişkilerden kaçmaya başlama

Prematür Ejakülasyon Nedir?

Prematür ejakülasyon, hem biyolojik hem de fizyolojik faktörlere bağlı olarak gerçekleşen bir sorundur. Bu problem, erkeklerin utanmasına ve bu konuyu konuşamamalarına neden olabilmektedir. Oysa bu durum, çok rastlanan bir hastalık olarak görülebilmelidir. Çünkü tedavisi mümkündür. Kimi zamanlarda erkekler, bu problemi partnerlerine hissettirmemeye çalışırlar. Ancak bu sefer de, çift arasında cinsel gerilim yaşanmaya başlar. Çift arasında yaşanan cinsel gerilim, bir süre sonra kadında cinsel isteksizliğe, orgazm problemlerine ve uyarılma sorunlarına neden olabilmektedir. Kadınların erkeklerde hızlı boşalma sorunlarına karşı yapıcı bir tutum sergilemeleri ve erkeği tedaviye yönlendirmeyi denemeleri oldukça faydalı olmaktadır.

Erken Boşalmanın Türleri

Prematür ejakülasyon kendi içerisinde dörde ayrılmaktadır.

 • Hayat boyunca erken boşalma: Bu tarz erken boşalmalar, kişinin ilk cinsel birlikteliği esnasında başlar ve tüm yaşamı boyunca olmaya devam eder. Erken boşalan insanlar arasında en az görülen türdür.
 • Sonradan kazanılan erken boşalma: Yaşam boyu devam eden türe göre daha fazla görülmektedir. Kişinin hayatının bir döneminde yaşadığı fiziksel ya da psikolojik bir değişim sonrasında ortaya çıkar.
 • Değişken prematür ejakülasyon: hızlı boşalmanın en çok görüldüğü türdür. Bu türde erkekler, zaman zaman normal bir cinsel birleşme yaşarken, zaman zaman da hızlı boşalmayla karşı karşıya kalırlar.
 • Subjektif prematür ejakülasyon: Bu türde hastalar özünde herhangi bir çabuk boşalma sorunu ile karşı karşıya olmasa da, içinde büyüdüğü kültüre, psikolojik durumuna ve yanlış bilgilere bağlı olarak erken boşalan bir insan olduğunu zanneder. Toplumun yüzde 5’inde bu problem olduğu belirtilmektedir.

Erken Boşalma Nedenleri

Prematür ejakülasyonun nedenleri kendi içerisinde ikiye ayrılır. Nedenlerden bazıları psikolojik, bazıları da biyolojiktir.

Psikolojik Nedenler

 • Cinsel tecrübesizlik
 • Erkeğin kendi vücuduna karşı memnuniyetsizliği
 • Fazla heyecanlanma ve fazla uyarılma
 • Yeni bir ilişki
 • Stres
 • Anksiyete
 • Erkeğin her konuda kendisini suçlaması ve yetersiz hissetmesi
 • Depresyonda olma
 • Erkeğin kontrol ve yakınlık sorunları olması
 • Cinsel istismara uğramış olmak
 • Travmatik bir cinsel deneyim yaşamak
 • Yetiştirilmeye ve kültüre bağlı nedenler
 • Psikolojik koşullanma

Psikolojik koşullanma, özellikle gençlerde erken boşalma problemlerinin en güçlü nedenidir. Genç yaştaki insanlar, genellikle yakalanma korkusuna bağlı olarak, mastürbasyon yaparken olabilecek en hızlı şekilde boşalmaya çalışırlar. Bu durum bir süre sonra o genç için normal bir şey haline gelir. Genç psikolojik olarak koşullanmış olur ve gerçek bir cinsel birleşme esnasında da hızlı şekilde boşalabilir.

Biyolojik Nedenler

Erken boşalma, hormonlara, enfeksiyonlara ya da sinir sistemi hastalıklarına bağlı olarak da gerçekleşebilmektedir. Erken boşalmanın biyolojik nedenleri genel olarak şunlardır:

 • Diyabet: Diyabet hastaları genellikle sertleşme bozukluğu yaşarlar. Ancak 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre, erektil disfonksiyon yaşayan diyabetli erkeklerin çok büyük bir bölümü aynı zamanda erken boşalma sorunları da yaşamaktadır. Ancak şeker hastalığı ile prematür ejakülasyon arasındaki ilişki net olarak ortaya konamamıştır.
 • Hormonal problemler: Testesteron hormonunu eksik olması, tiroid hormonunun bozukluğu ya da hipofiz bezinin hastalıklarına bağlı olarak erken boşalmalar görülebilmektedir.
 • Multiple skleroz: Multiple skleroz hastalarında çok sayıda cinsel işlev bozuklukları görülebileceği gibi, erken boşalmanın da sık gerçekleştiği bilinmektedir.
 • Prostat bezi problemleri: Yapılan çalışmalar, prostat bezi enfeksiyonlarına bağlı olarak erken boşalmaların gerçekleşebildiğini ortaya koymuştur.
 • Diğer sebepler: Günümüzde yapılan bilimsel araştırmalar, penisin fazla hassas olmasına ya da bir takım beyinsel problemlere bağlı olarak, yüksek uyarılma gerçekleşebildiğini ve bu şekilde erken boşalma problemi ile karşılaşılabildiğini göstermektedir.

Geç Boşalmak İçin Yapılmaması Gerekenler

Geç boşalmak isteyen erkekler, bu problemle kendi kendilerine mücadele etmeyi tercih ederler. Bu yüzden doğru olmayan yöntemlere başvurabilirler. Örneğin ön sevişme esnasında fazla uyarılmaktan çekinebilirler ve penetrasyon süresinin uzun olmasını düşünerek ön sevişmeden kaçmaya başlayabilirler. Buna bağlı olarak da çift arasındaki cinsel doyum yetersiz kalabilir. Ön sevişmesiz bir cinsel ilişkide kadınlar, genellikle uyarılma problemleri yaşarlar. Öte yandan, ön sevişmenin erkeklerde de boşalma süresini uzattığına yönelik çok sayıda bilimsel çalışma bulunmaktadır.

Tercih edilen bir diğer yanlış yöntem ise, erkeğin cinsel birleşme esnasında kendisine acı veren hareketler yapmasıdır. Erkekler bu tarz hareketleri partnerlerine hissettirmemeye çalışırlar. Bu yüzden gizlice kendilerini çimdikleyebilirler ya da dudaklarının iç kısmını ısırabilirler. Böylece cinsel uyarılmanın azalacağını ve sürenin uzayacağını düşünürler. Bazı erkeklerde bu tarz şeyler işe yarasa bile, kaliteli bir cinsel birliktelik yaşanmamış olur. Bir diğer yanlış yöntem de, cinsel birleşme öncesi mastürbasyon yapmaktır. Cinsel birleşme öncesi erken gelmeyi önlemek için mastürbasyon yapılması, erkeğin hali hazırda bir kaygı problemi yaşadığını göstermektedir. Kaygılı bir cinsel birliktelik, elbette kısa sürebilmektedir.

Erken Boşalma Tedavisi

Günümüzde erken boşalmalar başarıyla tedavi edilebilmektedir. Hastanın durumuna göre aşağıda yer alan tedavi yöntemlerinden bir ya da birkaçı birlikte uygulanabilir:

 • İlaç tedavisi
 • Egzersiz ve spor
 • Çeşitli kremler ve jeller
 • Prezervatif kullanmak
 • Cinsel psikoterapi
 • Cerrahi operasyon (penis ucu sinirlerinin bir kısmının kesilmesiyle uyarılmanın azaltılması)

Sıkça Sorulan Sorular

Erkeklerde erken boşalma neden olur?

Erkeklerde erken boşalma birçok farklı faktör nedeniyle meydana gelebilir. Erken boşalmanın en yaygın nedenleri arasında; depresyon, stres bozukluğu, prostat hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonu ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar yer almaktadır.

Erken boşalma tedavisi var mı?

Erken boşalma tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Tedavi süreci, üroloji hekimleri gözetiminde ve cinsel terapi ile sağlanabilmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Üroloji Bölümü Doktorlarımız

Üroloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.