Fizik Tedavi Ne Zaman Sonuç Verir?

fizik tedavi ne zaman sonuç verir fizik tedavi uygulanan adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Fizik Tedavi Ne Zaman Sonuç Verir? sorusu, uygulamayı yaptırmaya başladıktan hemen sonra merak ettiğiniz durumlardan biri olabilir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarının suresi hakkında detaylara makalemizden ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Nedir?

Fizik tedavi işlemleri, hareketleri kısıtlayan sakatlanma ve yaralanmalar sonrasında tedaviye yardımcı olan uygulamalardan biridir. Hareket kısıtlamasının düzelmesine ve eski haline gelmesinde tedaviye ek olarak kullanılabilir. Bazı hastalıkların kaslarda veya eklemlerde yarattığı hasar, fizyoterapi uygulamaları sayesinde düzeltilebilir. Aynı zamanda bu uygulamalar yaşanan ağrıyı hafifletebilir, hareket aralığını iyileştirebilir. Terapi uygulamaları yaralanma veya ameliyattan sonra iyileşmeyi hızlandırabilir. Eğer ki fizik tedavi yolculuğunuza yeni başlıyorsanız veya bir süredir bu işin içindeyseniz, “Fizik tedavi ne zaman sonuç verir?” diye merak ediyor olabilirsiniz.

İstediğiniz sonuçları istediğiniz kadar hızlı göremiyorsanız cesaretiniz kırılmasın. Fizik tedavi bir gecede uygulanan ve sonuçlanabilecek bir tedavi değildir. Terapi uygulamaları çok çalışmayı gerektiren bir sürece sahiptir. Tedavinin uzunluğu herkes için farklıdır ve bir kişinin tam olarak iyileşmesinin ne kadar sürebileceğini tam olarak tahmin edilemez. Sadece ön görülebilen fizik tedavi süresi, bazen tahmin edilenden daha uzun veya daha kısa sürebilir.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon sonrası bazı durumlarda tam bir iyileşme mümkün olmayabilir. Yaralanmadan önce sahip olduğunuz yetenek seviyesine tam olarak ulaşamayabilirsiniz. Ancak fizik tedavinin asıl amacı, mümkün olan maksimum hareket yeteneğini elde etmenize yardımcı olmaktır. Bu nedenle fizik tedavi öncesi mevcut olan hareket kısıtlaması daha iyiye girecektir ancak her zaman eski gücüne tamamen geri deneyebilir. Uygulama öncesi gerçekçi beklentilere sahip olmak, tedavi sonunda daha mutlu olmanızı sağlayabilir. Dilerseniz, bir sonraki başlığımızdan ‘’ Fizik Tedavi Ne Zaman Sonuç Verir ? ’’  tahmini süreleri inceleyebilirsiniz.

Fizik Tedavi Ne Zaman Sonuç Verir?

Fizyoterapi uygulamaları ile iyileşme süresinin uzunluğu, vücudun etkilenen bölümüne bağlı olarak değişmektedir. Farklı doku tipleri farklı oranlarda ve hızda iyileşme göstermektedir.

Fizik Tedavi Ortalama İyileşme Süreleri;

  • Kaslar: 2-4 hafta
  • Tendonlar: 4-6 hafta
  • Kemikler: 6-8 hafta
  • Ligamentler: 10-12 hafta
  • Kıkırdak doku: 12 haftaya kadar

İyileşmenin anahtarı hasarlı bölgeye gelen kan akışıdır. Kasların diğer dokulardan daha hızlı iyileşmesinin asıl nedeni, iyileşme için gerekli olan besinleri ve oksijeni sağlayan zengin bir kan akışına sahip olmasıdır. Tendonlar ve bağlar, diğer bölgelere göre daha  sınırlı bir kan kaynağına sahiptir olduğu içi iyileşmeleri daha uzun sürmektedir. Fizik tedavi uygulamaları, iyileşmeyi hızlandırmak için kan akışını uyarır ve istenilen bölgede daha fazla kan akışının olmasını sağlar.

Kıkırdakta kan akışı yoktur, bu nedenle kıkırdak dokunun iyileşmesi son derece yavaş gerçekleşir. Kıkırdak, hareket yoluyla eklemlerdeki sıvıdan yağ alır. Bu durum, diz fizik tedavisi ve kalça fizik tedavisin daha uzun sürmesinin nedenlerinden biridir. Ama aynı zamanda, hareket eklem yağlanmasını teşvik ettiği için fizik tedavi iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olmaktadır..

Kemik iyileşmek için yük taşımaya ihtiyaç duymaktadırlar. Ancak kırık bir kemik sağlıklı bir kemik kadar ağırlığı kaldıramaz. Kırık yaşandığı durumlarda kemik bir süre hareketsiz bırakılmalıdır, ancak iyileşme ilerledikçe kemiğe ağırlık çalışmaları yaptırmak iyileşmeyi hızlandırabilir. Bu nedenle fizik tedavide uygulanan ağırlık egzersizleri kırık bacak, ayak bileği veya ayak kemikleri için faydalıdır ve hızlı iyileşmeyi destekler. Hala fizik tedavi ne kadar sürer? diye merak ediyorsanız, yukarıda bahsettiğimiz süreler ortalama iyileşme süresini yansıtmaktadır. Bu iyileşme süreci beslenmenize, yaşınıza ve yapıla fizik tedavi uygulamalarına göre daha uzun ve kısa sürede tamamlanabilir. Bu nedenle tam süre belirlenemezse, tüm tedavi boyunca sabırlı olmalısınız.

Sonuç

Hala fizik tedavi ne kadar sürer? diye merak ediyorsanız veya fizik tedavide yeterli ilerlemeyi sağladığınızı hissetmiyorsanız, hastanede fizik tedavi uygulamalarını denemeniz gerekebilir. Tüm fizyoterapistler aynı yöntemleri kullanmazlar ve hastane ortamında yapılan fizik tedavi uygulamaları daha iyi sonuçlar verebilir. Avicenna Ataşehir Hastanesi’nde uygulanan fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri, istediğiniz sonuçları elde etmenize yardımcı olabilir.

Avicenna Ataşehir Hastanesi’nde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, iyileşmeyi hızlandıran son teknoloji ürünleri ve ekipmanları kullanır. İstanbul Anadolu Yakası’nda fizik tedavi söz konusu olduğunda, Avicenna Ataşehir Hastanesi’ni tercih edebilirsiniz. Dilerseniz, detaylı ön muayene için aşağıda yer alan Fizik Tedavi Bölümü uzman doktorlarımıza randevu oluşturabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Fizik tedavi ve rehabilitasyon egzersizleri evde yapılır mı?

Fizik tedavi egzersizleri, doğru uygulanmadığı takdirde iyileşmeye yardımcı olmak yerine dokulara zarar verebilir. Bu nedenle hastane gözleminde fizyoterapist eşliğinde yapılması gerekmektedir. Fizyoterapistinizin önerileri doğrultusunda gösterilen şekilde evde fizik tedavi uygulamalarına geçebilirsiniz.

Fizik tedavi ücretleri ne kadardır?

Uygulama yapılacak sağlık kuruluşu ve fizik tedavi gereken bölgeye göre fiyat değişiklikleri görülmektedir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon ücretleri uygulanacak seansa göre değişmekle beraber, genel olarak uygun fiyatlı olduğundan bahsedebiliriz. Aynı zamanda SGK anlaşması olan hastanelerde, indirimli fizik tedavi uygulaması yaptırabilirsiniz.

Fizik tedavi haftada kaç gün yapılır?

Fizik tedavi uygulamaları, hastalığınızın tanısına göre 15 ila 30 gün arasında tedavi gerektirebilir. Rehabilitasyon gören hastalarda seans gün sayısı daha fazla olabilir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣