Evde Fizik Tedavi Hizmeti Nasıl Alınır?

Evde fizik tedavi hizmeti nasıl alınır

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Tedavi ihtiyacı olan kişilerin kendi evlerinde fizyoterapistler tarafından yapılan uygulama türüne evde fizik tedavi denir. Hastaneye gitmekte zorlanan hastalara ev ortamında ve özel doktor gözetiminde yapılan bu tedavi, özellikle hareket etmesi zor olan felç ve ağır hastalar için kullanılır. Peki evde fizik tedavi hizmeti nasıl alınır? Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için Avicenna Hastaneler Grubu olarak ele aldığımız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Evde Fizik Tedavi Nedir?

Travma, yaşlılık, nörolojik ve ortopedik rahatsızlıklardan dolayı hareket kısıtlaması yaşayan hastaların yeniden hareket edebilmesi için ev ortamında yapılan uygulamalara denir. Hastalığın ya da travmanın teşhisine göre doktor kontrolünde ve fizyoterapist tarafından yapılan bu uygulamalar, hastanın ve hasta yakınlarının hayatını oldukça kolaylaştırır. Ayrıca hem hasta hem de hasta yakınlarının eğitim almasını sağlayan bu fizik tedavi uygulaması, durumu stabil olan kişilerin iyileşme süreci için önemli avantajlar sunar.

Kaza sonrası yaralanmalar, yaşlılığa bağlı kas ve kemik ağrıları ve hastalıkları, felç, nörolojik problemler, hareket kısıtlamasına ya da kas ağrılarına neden olan diğer hastalıklar için evde fizik tedavi yöntemi tercih edilir. İstanbul gibi büyük şehirlerde ulaşım ve trafik sorunu yaşayan ya da hasta yakınlarının iş yerindeki kısıtlamalardan dolayı hastaneye gidemeyen kişiler için de yaygın olarak bu yönteme başvurulur.

Evde Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

İlk olarak hastanın ihtiyacına göre uzman doktor bir tedavi planı oluşturur. Ardından kişiye özel olarak oluşturulan bu tedavi planı fizyoterapist tarafından uygulanır. Egzersiz ve manuel terapi tekniklerine ek olarak elektroterapi, kinesiotape ve kuru iğne tedavisi gibi farklı metotlar da kullanılır. Ortalama 1 – 1.5 saat süren evde fizik tedavi uygulamaları, hastanın yaşına, hastalığına, fiziksel durumuna ve kapasitesine bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca hareketlerin doğru şekilde yapılması çok önemlidir. Yanlış yapıldığı halde tekrardan yapılan hareketler hasara yol açar ve tedavi süresini uzatır.

Kimlere Uygulanır?

 • MS hastaları
 • Bel ve boyun fıtığı olan hastalar (akut dönemlerinde)
 • Bel ve boyun tutulması nedeniyle hareket edemeyenler
 • Felçli hastalar
 • Parkinson hastaları
 • Alzheimer hastaları
 • Kanser hastaları
 • Operasyon sonrası dönemdeki protezli ve protezsiz hastalar
 • Omurilikte travma ya da rahatsızlık nedeniyle yürümekte zorlanan ya da hiç yürüyemeyen kişilere uygulanır.

Kimler Ücretsiz Evde Fizik Tedavi Hizmetinden Faydalanır?

 • Özel gereksinimli çocuklar,
 • Fiziksel açıdan rehabilitasyon merkezine gitmesi imkansız olan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi öğrencileri,
 • SMA,
 • Serebral palsi,
 • Spina bfida,
 • Hidrosefali,
 • Becker Musküler Distrofi,
 • Duchenne Musküler Distrofi,

gibi durumlara sahip kişiler, engelli çocuk ve genç erişkinler ücretsiz olarak bu hizmetten yararlanabilir. Bunun yanı sıra yaşadığınız il ya da ilçenin belediyesi, maddi durumu olmayan kişiler için de bu hizmeti sunabilir.

Evde Fizik Tedavi Hizmeti Nasıl Alınır?

Evde fizik tedavi, hasta ve yakınlarının daha bilinçli olmalarından dolayı son dönemlerde oldukça yaygınlaşmıştır. Durumu müsait olan ve herhangi bir merkeze tedavi için zamanı olmayan hastalar için evde fizik tedavi hizmeti almak büyük önem taşır. Belediyeler ve devlet hastanelerin yanı sıra özel hastanelerde de evde fizik tedavi hizmeti bulunmaktadır. Alanında uzman bir fizyoterapistten randevu alarak, evde fizik tedavi hizmeti rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Evde fizik tedavi için hangi cihazlar kullanılır?

Ayak ağırlıkları, walker, egzersiz topları, kas stimülasyon cihazları, pilates topu, egzersiz lastikleri, tens elektrodları, egzersiz aletleri ve ağrı bantları kullanılır.

Evde fizik tedavi yöntemleri nelerdir?

Egzersiz, bantlama, manuel terapi, sıcak ve soğuk uygulamalar, ultrason, hidroterapi, lazer terapi, elektroterapi, tecar terapi ve magnetoterapi gibi yöntemler uygulanır.

Evde fizik tedavinin avantajları nelerdir?

Bekleme sorunu yoktur, daha düşük bütçelidir, yorucu ve zahmetli değildir, tedaviler hızlı şekilde yapılır, kişiler daha güvenli ve daha rahat hissederler gibi pek çok avantaja sahiptir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣