Evde Fizik Tedavi Hizmeti Nasıl Alınır?

Evde fizik tedavi hizmeti nasıl alınır

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Tedavi ihtiyacı olan kişilerin kendi evlerinde fizyoterapistler tarafından yapılan uygulama türüne evde fizik tedavi denir. Hastaneye gitmekte zorlanan hastalara ev ortamında ve özel doktor gözetiminde yapılan bu tedavi, özellikle hareket etmesi zor olan felç ve ağır hastalar için kullanılır. Peki evde fizik tedavi hizmeti nasıl alınır? Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için Avicenna Hastaneler Grubu olarak ele aldığımız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Evde Fizik Tedavi Nedir?

Travma, yaşlılık, nörolojik ve ortopedik rahatsızlıklardan dolayı hareket kısıtlaması yaşayan hastaların yeniden hareket edebilmesi için ev ortamında yapılan uygulamalara denir. Hastalığın ya da travmanın teşhisine göre doktor kontrolünde ve fizyoterapist tarafından yapılan bu uygulamalar, hastanın ve hasta yakınlarının hayatını oldukça kolaylaştırır. Ayrıca hem hasta hem de hasta yakınlarının eğitim almasını sağlayan bu fizik tedavi uygulaması, durumu stabil olan kişilerin iyileşme süreci için önemli avantajlar sunar.

Kaza sonrası yaralanmalar, yaşlılığa bağlı kas ve kemik ağrıları ve hastalıkları, felç, nörolojik problemler, hareket kısıtlamasına ya da kas ağrılarına neden olan diğer hastalıklar için evde fizik tedavi yöntemi tercih edilir. İstanbul gibi büyük şehirlerde ulaşım ve trafik sorunu yaşayan ya da hasta yakınlarının iş yerindeki kısıtlamalardan dolayı hastaneye gidemeyen kişiler için de yaygın olarak bu yönteme başvurulur.

Evde Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

İlk olarak hastanın ihtiyacına göre uzman doktor bir tedavi planı oluşturur. Ardından kişiye özel olarak oluşturulan bu tedavi planı fizyoterapist tarafından uygulanır. Egzersiz ve manuel terapi tekniklerine ek olarak elektroterapi, kinesiotape ve kuru iğne tedavisi gibi farklı metotlar da kullanılır. Ortalama 1 – 1.5 saat süren evde fizik tedavi uygulamaları, hastanın yaşına, hastalığına, fiziksel durumuna ve kapasitesine bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca hareketlerin doğru şekilde yapılması çok önemlidir. Yanlış yapıldığı halde tekrardan yapılan hareketler hasara yol açar ve tedavi süresini uzatır.

Kimlere Uygulanır?

 • MS hastaları
 • Bel ve boyun fıtığı olan hastalar (akut dönemlerinde)
 • Bel ve boyun tutulması nedeniyle hareket edemeyenler
 • Felçli hastalar
 • Parkinson hastaları
 • Alzheimer hastaları
 • Kanser hastaları
 • Operasyon sonrası dönemdeki protezli ve protezsiz hastalar
 • Omurilikte travma ya da rahatsızlık nedeniyle yürümekte zorlanan ya da hiç yürüyemeyen kişilere uygulanır.

Kimler Ücretsiz Evde Fizik Tedavi Hizmetinden Faydalanır?

 • Özel gereksinimli çocuklar,
 • Fiziksel açıdan rehabilitasyon merkezine gitmesi imkansız olan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi öğrencileri,
 • SMA,
 • Serebral palsi,
 • Spina bfida,
 • Hidrosefali,
 • Becker Musküler Distrofi,
 • Duchenne Musküler Distrofi,

gibi durumlara sahip kişiler, engelli çocuk ve genç erişkinler ücretsiz olarak bu hizmetten yararlanabilir. Bunun yanı sıra yaşadığınız il ya da ilçenin belediyesi, maddi durumu olmayan kişiler için de bu hizmeti sunabilir.

Evde Fizik Tedavi Hizmeti Nasıl Alınır?

Evde fizik tedavi, hasta ve yakınlarının daha bilinçli olmalarından dolayı son dönemlerde oldukça yaygınlaşmıştır. Durumu müsait olan ve herhangi bir merkeze tedavi için zamanı olmayan hastalar için evde fizik tedavi hizmeti almak büyük önem taşır. Belediyeler ve devlet hastanelerin yanı sıra özel hastanelerde de evde fizik tedavi hizmeti bulunmaktadır. Alanında uzman bir fizyoterapistten randevu alarak, evde fizik tedavi hizmeti rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Evde fizik tedavi için hangi cihazlar kullanılır?

Ayak ağırlıkları, walker, egzersiz topları, kas stimülasyon cihazları, pilates topu, egzersiz lastikleri, tens elektrodları, egzersiz aletleri ve ağrı bantları kullanılır.

Evde fizik tedavi yöntemleri nelerdir?

Egzersiz, bantlama, manuel terapi, sıcak ve soğuk uygulamalar, ultrason, hidroterapi, lazer terapi, elektroterapi, tecar terapi ve magnetoterapi gibi yöntemler uygulanır.

Evde fizik tedavinin avantajları nelerdir?

Bekleme sorunu yoktur, daha düşük bütçelidir, yorucu ve zahmetli değildir, tedaviler hızlı şekilde yapılır, kişiler daha güvenli ve daha rahat hissederler gibi pek çok avantaja sahiptir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣