Fizyoterapi Sonrası Ne Yapılmalı?

fizyoterapi sonrası ne yapmalı fizik tedavi uygulanan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Fizyoterapi Sonrası Ne Yapılmalı? sorusu, ilk defa fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulaması yaptıracak kişiler tarafından bilinmeyen durumlardan biridir. Fizyoterapi uygulaması sonrası yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgiye içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Fizyoterapi Nedir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları; ağrı, zedelenme ve işlev kaybı yaşanan bölgede eski gücü kazanmaya yönelik yapılan uygulamalardır. Hasar alan bölgenin eski haline dönmesi için uygulanan ilaç tedavisine ek olarak fizik tedavi de kullanılabilir. Bu sayede hasarlı bölgenin daha hızlı iyileşmesi sağlanabilmektedir. Terapi uygulamaları uzman bir terapist tarafından yapılmaktadır. Hasar alan bölgeyi güçlendirmek için nasıl bir uygulama yapılacağına ise fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı karar verecektir.

Uygulamaların terapist eşliğinde yapılması hasarlı bölgenin doğru tedavi edilmesi açısından oldukça önemlidir. Tedaviye ne kadar devam ederseniz edin, ağrıyı yönetmek ve hasarlı bölgeyi eski durumuna döndürmek biraz zamanınızı alacaktır. Ayrıca fizik tedavi süreci, fizyoterapi seanslarından sonra bir miktar ağrı ile devam edebilir. Fizyoterapi sonrası ne yapmalı? başlığımızda,  fizik tedavi sonrası ağrıyı azaltmak için uygulanabilecek şeylerden bahsedeceğiz.

Fizyoterapi Sonrası Ne Yapılmalı?

Fizik tedavi uygulamaları sonrası, çalıştırılan bölgede ağrı hissi meydana gelebilir. Yaşanan ağrıyı azaltmak için terapi sonrası bazı uygulamalar yapılabilir. Bunlar arasında;

1. Bölgeye Buz Kompleksi Uygulayın!

Ağrıya neden olan durum, genellikle rahatsızlık yaşanan kısmındaki iltihaplı bir dokudan oluşur. Enflamasyon, iyileşme sürecinin normal bir parçası olduğu için hasarlı bölgeyi soğutmak ve yatıştırmak için bölgeye buz kompleksi koymanız yeterlidir. Fizyoterapi sonrası tek seferde yaklaşık 20 dakika buz kompleksi uygulayın ve işlemi uygun gördüğünüz kadar tekrarlayın. Buz uygulamasıyla beraber ağrınız hafifleyecek ve hasarlı bölgede serinleme sağlanacaktır.

2. Bol Su İçin!

Ağrıya neden olan yerel iltihaplanma vücudumuzdaki atık ürünlerin bir sonucu olarak meydana gelebilmektedir. Fizyoterapi seanslarından sonra bolca su içmek, vücudunuzdaki ve kan dolaşımındaki toksinlerin atılma işlemini kolaylaştıracaktır.

3. Fizik Tedavi Egzersizlerini Yapın!

Fizik tedavi sonrası yapılacak ek egzersizler, vücuttaki ağrının giderilmesine yardımcı olacak ve devam eden tedavide iyileşme hız kazandırır. Evde fizik tedavi aktivitelerin size fayda sağlayacağından emin olmak için evde fizik tedavi programınızı fizyoterapistinize danışarak uygulayınız. Bilinçsizce yapılan fizik tedavi egzersizleri, hasarlı bölgenin zarar görmesine neden olabilir.

4. Fizyoterapistinizin Önerilerini Dinleyin

Fizyoterapistiniz ilerlemenizi takip ederken, fizik tedavi seanslarından sonra ne yapmanız gerektiği konusunda size tavsiyelerde bulunacaklardır. Fizyoterapistinizin tavsiyelerine uymak oldukça önemlidir. Profesyoneller, hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olmak için gerektiğinde ergonomik sandalyeler ve bel desteği gibi destekleyici ürünler almanızı isteyebilir. Günlük hayatınızda yapmanız gereken değişikliklere uyarak, daha hızlı iyileşme gösterebilirsiniz. Fizik tedavi ne kadar sürede sonuç verir? yazımızdan uygulama sonrası iyileşme süresi hakkında bilgi alabilirsiniz.

5. Vücudunuzdaki Değişiklikleri Takip Edin!

Vücudunuzdaki olağandışı ağrılara karşı dikkatli olduğunuzdan emin olun. Fizik tedavi uygulamalarından sonra ağrı yaşanması normal olmakla birlikte, ağrının 24 ila 48 saat sonra azalması gerekmektedir. Fizik tedavi seansından sonra nasıl hissettiğinizi, rahatsızlığın derecesini ve ağrınızı detaylı yazarak günden güne takip edebilirsiniz.

 

Sonuç

Fizyoterapi sonrası ne yapmalı? sorunuzun cevabını açıkladığımız yazımızda tüm detaylarıyla uygulama sonrası süreçten bahsettik. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları, vücudunuzda kaybedilen eski işlevlerin yerine getirilmesinde önemli bir destektir. Hareket sınırını ortadan kaldırarak daha düzelme sağlaması için hastane ortamında yada evde fizik tedavi uygulamalarından yardım almanız gerekmektedir. Uygulamalar bir fizyoterapist eşliğinde doğru şekilde yapılarak en etkili sonucu verebilir.  Fizik tedavide en etkili ve doğru sonucu almak için hastane güvencesinde fizyoterapi almayı tercih edebilirsiniz. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Fizik tedavi uygulamaları kaç seans sürer?

Fizyoterapi uygulamalarının seansı, hasar alan bölgenin işlev kaybı ve hasarlı dokuya göre değişiklik göstermektedir. Genellikle 2 ila 8 hafta arasında fizik tedavi uygulamalarıyla hareket kısıtlaması düzelebilir ve ağrılar azalabilir.

Evde fizik tedavi egzersizleri güvenli midir?

Fizik tedavi egzersizleri, fizik tedavi uzmanları gözetiminde fizyoterapistler eşliğinde yapılması gereken uygulamalardır. Ancak uygulama sonrası verilen ev egzersizleri dikkatli şekilde uygulanabilir. Fizyoterapistinizin gösterdiği şekilde yapılan en egzersizleri iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olacaktır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yağ Bezesi

Yağ Bezesi Nedir? Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ bezesi, tıbbi adıyla lipom, cilt altında yavaş büyüyen iyi huylu bir tümördür. Genellikle yağ dokusundan oluşarak yumuşak, esnek bir dokuya sahiptir. Çeşitli nedenlerden dolayı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣