Fizik Tedavide Elektroterapi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Fizik Tedavide Elektroterapi uygulamaları

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Fizik tedavide elektroterapi uygulamaları, fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında kullanılan popüler yöntemlerden biridir. Elektroterapi uygulamaları hakkında merak edilenler ve tüm detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Fizik Tedavide Elektroterapi Kullanımı

Elektroterapi makineleri, hastanın vücuduna elektrikler ileterek kasları uyaran cihazlardır. Bu makineler, kas iyileşmesini ve doku yenilenmesine teşvik ederek, hasarlı bölgedeki dokuyu iyileştirmeye yardımcı olur. Elektroterapi yöntemleri sadece fizik tedavide değil, birçok rehabilitasyon uygulamasında kullanılmaktadır.

Elektroterapi uygulanan hastalıklar;

 • TMD
 • Diyabet ile ilişkili komplikasyonlar
 • Tenisci dirseği
 • Karpal Tünel Sendromu
 • siyatik
 • artrit
 • kas spazmlarının gevşetilmesi
 • kas atrofisinin önlenmesi
 • yerel kan dolaşımının arttırılması ve akışın sağlanması
 • hareket aralığının iyileştirilmesi
 • ağrı yönetimi ve ağrının azaltılması
 • ameliyat sonrası kan pıhtılaşmasının önlenmesi
 • yara iyileşmesinin kolaylaştırılması
 • reçeteli ilaçların yanında uygulanarak, iyileşmenin hızlandırılması

bahsedilen durumların tümünde elektroterapi kullanılabilir. Bu sayede dokuların tedavisinde iyileşme hızı arttırılabilir. Birçok alanda kullanılan elektriksel stimülasyonda birden fazla dalga biçimi kullanılmaktadır. Bu durumda en etkili tedavi yöntemi için uzman fizyoterapistler uygulama yapmalıdır. Doğru tedavi sayesinde güvenli bir fiziksel terapi uygulaması geçirebilirsiniz.

Fizik Tedavide Elektroterapi Türleri  Nelerdir?

Fizik tedavi uygulamalarında, farklı görevlerin yerine getirilmesinde farklı elektrik dalgaları kullanılabilir. Uygulanabilecek elektrik stimülasyonları hakkında detayları öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Transkutanöz Elektrik Nöromüsküler Stimülasyon (TENS)

TENS, fizik tedavide kısa ve uzun süreli ağrıları yönetmek için kullanılan bir yöntemdir. Fizyoterapistiniz, ağrılı bölgede elektron tedavisini uygulayarak ağrılı bölgede ağrınızın azaltılmasını sağlayacaktır. Elektriğin yoğunluğunu ayarlar, vücudunuzdan beyninize giden ağrı sinyallerinin engellenmesi için belirli bir düzeye ayarlanacaktır. Kronik ağrıların azaltılmasında TENS yöntemi sıklıkla tercih edilmektedir.

İyontoforez

İyontoforez yöntemi, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarında ilaçlı tedaviye yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Elktrik akımı ile ilaçların vücudumuzda daha iyi etki etmesinde fayda sağlamaktadır. İyontoforez uygulaması sıklıkla iltihabı ve kas spazmlarını azalmak için tercih edilmektedir. Kalsiyum birikintilerini (kireçlenme) parçalamak için de iyontoforez uygulaması tercih edilebilir.

Nöromüsküler Elektrik Stimülasyonu (NMES)

Nöromüsküler Elektrik Stimülasyonu (NMES), tek bir kasın veya kas grubunun kasılmasını sağlamak için kullanılan elektrik akımıdır. Cilt üzerinde çeşitli yerlere elektronlar yerleştirilerek uygun kas lifleri harekete geçirilir. Kaslardaki elektriksel stimülasyon yoluyla kasılma sağlanarak, kasların iyileşmesine yardımcı olunur. Fiziksel terapistler, hafif bir kas kasılmalasına izin vermek için dalga ayarlarını değiştirebilir. Dalga ayarları ayarlanaraktan bölgedeki kan akışı sağlanır ve kas spazmları azaltılabilir.

Rus Akımı

Alternatif enerji darbelerinin orta frekansta  verildiği uygulama NMES’e benzemektedir. Kasların kasılma şeklini etkileyerek, iyileşmeyi etkilemektedir.

Bahsedilen elektrik akımlarının uyarı biçimi, pasif bir tedavi şeklindedir. Elektrik akımı alırken hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur. Aynı zamanda elektrik stimülasyonu olsa da olmasa da fizik tedavi programınız kas ve eklemlerinizde ek iyi sonucu size verecektir. Aktif bir fizik tedavi programında daha hızlı iyileşme için elektrik stimülasyonu önerilebilir. Elektroterapi tedavi yöntemleri arasında hangisinin uygulanması gerektiğine doktorunuz karar verecektir. Aynı zamanda elektroterapi tedavisi faydalı olacak hasatlıklar olduğu gibi iyileşmesine etki etmeyecek durumlar da bulunmaktadır. Bu nedenle elektroterapide değil, iyileştirici egzersizlerde ısrarcı olmakta fayda bulunuyor.

Fizik Tedavide Elktroterapi Faydaları Nelerdir?

Elektroterapi uygulamaları fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisinde hızlı iyileşmeyi sağlamaktadır. Elektropterapi faydaları arasında;

 • Kas spazmlarının gevşemesi
 • Kullanmama nedeniyle kas atrofisinin önlenmesi ve kesilmesi
 • Geliştirilmiş yerel kan dolaşımı ve akışı
 • Hedeflenen stimülasyon kullanılarak kasların yeniden eğitimi
 • Hareket aralığını koruyun ve iyileştirin
 • Ağrının yönetimi ve azaltılması (kronik, travma sonrası ve cerrahi sonrası akut)
 • Ameliyat sonrası derin ven trombozunun önlenmesi
 • Yara iyileşmesini kolaylaştırma
 • Reçeteli ilaçlar-elektromotor ilaç uygulaması (EMDA) sağlamada etkinliğin iyileştirilmesi

Elektroterapi fizik tedavi sayesinde bahsedilen faydalar sağlanabilir. Fizik tedavi elektroterapi ne işe yarar? diye merak ediyorsanız, aslında bu sorunun cevabı da bahsettiğimiz maddelerden ibarettir. Hastalıkların ve ağrıların daha hızlı iyileşmesinde fayda sağlayan yöntem, sıklıkla tercih edilmektedir.

Elektrik Stimülasyonu Almam Şart mı?

Tedavi yöntemi olarak elektrik stimülasyonu istemiyorsanız, fizyoterapistiniz ile görülerek farklı alternatifleri deneyebilirsiniz. Fizik tedavi uygulamalarında manuel terapi ve robotik fizyoterapi gibi alternatifler bulunuyor. Ağrılarınız ve kısıtlı hareketlerinizin açılması için bir çözüm arıyorsanız, elektroterapi tedavisi dışında farklı bir fizik tedavi yöntemini de tercih edebilirsiniz. Ancak fizik tedavi uzmanı doktorunuzun önerdiği tedavi şeklinin, sizin için en iyi tedavi yolunun olduğuna emin olabilirsiniz. Sizin için doğru tedaviyi önerecek olan doktorlar size yardım etmek için en iyisin karar vereceklerdir.

 

Sonuç

Elektroterapi uygulaması, yaralanma ve travma sonrası kronik ağrı yaşayan insanlara yardım etmek için kullanılan bir tedavi şeklidir. Ağrılar, spazmlar ve kas güçsüzlüğünü teavi etmek için tercih edilmektedir. Fizyoterapistinizin seçebileceği birçok fizik tedavi yöntemi arasında yer almaktadır. Prosedür gereği vücudunuza elektrotlar yerleştirilecek, kaslarınız uyarılır Yerleştirilen bölgelerde hafif uyarımlar gerçekleştirildikten sonra bölgede iyileşmenin hızlandırılması ve kan akışının sağlanması amaçlanmaktadır.

Seanslar sonrasında daha hızlı iyileşme görülmesi sayesinde sıklıkla tercih edilen, faydalı uygulamalardan biridir. Ancak elektroterapi fizik tedavi uygulaması için öncelikle fizik tedavi doktorunuzla ön muayene gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Fizik tedavi elektroterapi cihazları bulunan fizik tedavi merkezleri tercih etmeniz de oldukça önemlidir. Bunlardan biri olan Avicenna Ataşehir Hastanesi’nde fizik tedavi uygulamalarını tercih edebilirsiniz. Dilerseniz, Avicenna Sağlık Grubu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Elektroterapi tedavisi sonrası iyileşme nasıl anlaşılır?

Uygulama sonrası iyileşme olduğunu belirtileri arasında; uygulama sonrası rahatlama, kasları daha güçlü hissedilmesi ve ağrıların hafifçe geçmeye başlamasına dikkat edebilirsiniz. Bahsedilen belirtiler ilk seans sonrası görülmeyebilir ancak bir kaç seans sonrasında hissedilmelidir.

Ameliyat sonrası ağrılarda elektroterapi tedavisi uygulanır mı?

Elektroterapi uygulaması, ameliyat sonrası oluşan ağrı ve şişliklere iyi gelmektedir. Bölgesel şişliklerde uygulanabilecek elektroterapi kaslardaki gerginliği ve kronik ağrının geçmesinde faydalıdır.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣