Robotik Rehabilitasyon: Nedir?

robotik rehabilitasyon uygulaması

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Robotik rehabilitasyon, fonksiyon kaybına neden olan hastalıklarda kullanılmaktadır. Bu sistem hakkında merak edilenler ve daha fazlasına makalemizden ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Robotik Rehabilitasyon Nedir?

Robotik fizik tedavi sistemleri, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte fiziksel tedavi ve rehabilitasyon alanında daha sık kullanılmaya başlanmıştır. Robotik Rehabilitasyon Sistemleri, yürüme güçlüğü ve denge sorunu yaşatan her hastalıkta kullanılabiliyor. Klasik manuel terapi ve rehabilitasyon uygulamalarına ek olarak özellikle nörolojik hastalıkların rehabilitasyonunda kullanılmaktadır.

Teknolojik yaklaşımlardan biri olan robotik fizik tedavi desteği en üst düzeyde fizik tedavi sağlar. Robotik fizik tedavi, sadece yürüyemeyen hastalar değil, yürüme bozukluğu olan hastalarda da etkili olmaktadır. Manuel terapi uygulaması olduğu gibi, robotik fizik tedavi uygulamalarında da sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak bu uygulamadan faydalanmak için robotik rehabilitasyon cihazları bulunan fizik tedavi merkezlerinde tedavi görmek gerekmektedir. Avicenna Ataşehir Hastanesi’nde robotik fizik tedavi cihazları sayesinde robotik fizyoterapi alabilirsiniz. Dilerseniz, hangi hastalıkların tedavisinde robotik rehabilitasyon kullanılabilir bir sonraki başlığımızdan inceleyebilirsiniz.

Robotik Rehabilitasyon Sistemi Hangi Hastalıklarda Kullanılabilir?

Robotik rehabilitasyon sistemi öncelikle yürüme bozukluğu olan nörolojik hastalıklara sahip kişilerde uygulanmaktadır. Robotik rehabilitasyon uygulaması, denge kaybı yaşayan hastalarda ve yürüme fonksiyonlarında kayba neden olan ortopedik cerrahi operasyonlar sonrasında kullanılabiliyor.

Robotik Rehabilitasyon Tedavisi Uygulanan Hastalıklar;

  • Hemiplejik Hastalıklar: İnme (felç) geçiren hastalarda belirli bir süre yürüme fonksiyonlarında kayıp yaşanabiliyor. Rehabilitasyon sürecinde hastanın doğru yürüme şeklini geri kazanabilesi oldukça önemlidir. Bu nedenle robotik rehabilitasyon tedavisiyle, erken evrelerinde doğru yürüme şeklini geliştirmek önemlidir. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde ise yürüme aktivitesini tekrar kazandırmak için kullanılabilir.

  • Omurilik yaralanması olan hastalar: Travmatik olaylar, trafik kazası veya herhangi bir travma nedeniyle omurilik yaralanması olan hastalarda robotik fizik tedavi uygulanabilir. Kazalar sonrası yürüme faaliyeti kısmen veya tamamen kaybolabilir. Bu hastalarda dengenin ve düzgün yürüme yeteneğinin tekrar kazandırılması üzerine çalışılabilir.

  • Çocuklarda yürüme eğitimi vermek amacıyla uygulanan robotik rehabilitasyon oldukça faydalıdır. Özellikle beyin felci görülen çocuklarda uygulanan rehabilitasyon, yüksek oranda başarı gösterebilir.

  • Multipl Skleroz ve diğer kas hastalıkları: Multipl Skleroz başta olmak üzere tüm kas hastalıklarının rehabilitasyonunda, yürüme aktivitesini yeniden kazandırmak ve kasları bu aktiviteye adapte etmek için robotik rehabilitasyon kullanılmaktadır.
  • Parkinson Hastalığı: Parkinson hastalığı teşhisi konan hastalarda en çok etkilenen yürüme aktivitesidir. Robotik rehabilitasyon ile Parkinson hastalarına doğru yürüme eğitimi verilerek günlük aktivitelerini tek başlarına daha rahat yapmaları hedeflenmektedir. Robotik yürüme tedavisi alınarak, dengeli ve düzgün yürüme sağlanabilir.
  • Ortopedik cerrahi operasyonlar sonrası: Bazı cerrahi operasyonlardan sonra belirli bir süre sonra yürüme denemelerine tekrardan başlanmalıdır. Bu gibi durumlarda robotik fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarından yararlanılır.

Bahsedilen durumların varlığında robotik fizik tedavi uygulamalarından faydalanılabilir. Özellikle yürüme bozukluğuna neden olan hastalıklar ve travmatik olaylar sonrasında robotik  tedavi cihazlarından yardım alınmaktadır. Ataşehir fizyoterapist ile yapılacak fizik tedavi uygulamaları ile son teknoloji cihazlardan faydalanılmaktadır. Bu sayede iyileşme hızlandırılabilir ve daha aktif fizik tedavi egzersizleri yapılabilir.

 

Sonuç

Avicenna Ataşehir Hastanesi’nde robotik lazer fizik tedavi uygulamaları sayesinde daha hızlı iyileşme sağlanabilir. Hastane ortamında yapılacak olan doğru ve güvenilir fizik tedavi uygulaması sayesinde bozukluğa neden olan hastalıklardan kurtulabilirsiniz. Hastalıkların getirmiş olduğu hareket bozukluğu, ağrı, hareket kısıtlılığı nedeniyle günlük işlerinizi dahi yardımsız yapamıyor olabilirsiniz.

Zaman ilerledikçe artan hareket kısıtlamasının önüne geçmek için ameliyat, ilaç tedavisi ve fizik tedavi denenebilir. Kimi zaman fizik tedavi işlemleri tek başına faydalı olarak, büyük oranda iyileşme sağlanabilir. Rehabilitasyon işlemlerinden faydalanmak isterseniz, öncelikle uzman bir fizik tedavi doktoru ile görüşmeniz gerekmektedir. Dilerseniz, Avicenna Sağlık Grubu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon doktorlarına randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Robotik rehabilitasyon ile hangi hastalıklar tedavi edilebilir?

Robotik fizik tedavi uygulamaları, yürüyüş ve denge sorunlarına neden olan hastalıkların tedavisinde yardımcı olabilir. Parkinson hastalığı, inme gibi sorunların tedavisinde robotik fizyoterapi iyi sonuçlar vermektedir.

Fizik tedavi seansları kaç dakika sürmektedir?

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uygulamalarının seansları 15 dakika ile 30 dakika arasına değişmektedir. Uygulamanın kaç dakika süreceğine hastalığı hangi dokuda olduğu ve hastalığın evresine göre değişmektedir.

Fizyoterapi sonrası ne yapmalı?

Fizyoterapi uygulamaları sonrasına, oluşan ağrıyı azaltmak adına bazı işlemler uygulanabilir Bunlar arasında; bölgeye soğuk kompleks uygulama, rahatlatıcı egzersizler, gerginliği azaltmak adına masaj uygulamaları tercih edilebilir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣