Fizik Tedaviden Ne Beklemeli?

Fizik tedaviden ne beklemeli

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın


Kas – iskelet sistemi, sinir ve kardiyovasküler sistem bozukluklarının tedavisi ve bu bozuklukların fiziksel hareketi nasıl etkilediği ile ilgilenen alana fizik tedavi denir. Normal günlük aktiviteleri gerçekleştirmekte zorluk çekiyorsanız, fizik tedavi hizmetinden yararlanabilirsiniz Bu tedavide hareketliliğiniz değerlendirilerek hem daha iyi hareket etmeniz hem de daha iyi hissetmenize yardımcı olunur. Gücünüzü ve dengenizi geliştirmeye yardımcı olmak adına birçok farklı egzersizler yapılır. Peki fizik tedavi nedir? Fizik tedaviden ne beklenmeli? Detaylar için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Fizik Tedavi Nedir?


Hareket etme, günlük eylemlerini yapma ve yeteneklerini sınırlayan sağlık problemlerine sahip her yaştan kişiyi tanı ve tedavi etmek amacıyla başvurulan tedavi yöntemidir. Fizik tedavi, hastalara maksimum fonksiyonel bağımsızlığı geri kazanmayı hedefler. Egzersiz, uygulamalı bakım ve hasta eğitimi gibi tedavileri içerir.

Fizik Tedavi Hangi Koşulları Tedavi Eder?

 • Belirli vücut sistemleri ve bozuklukları
 • Kardiyovasküler ve pulmoner
 • Nöroloji
 • Ortopedi
 • Pediatri
 • Geriatri
 • Kadın sağlığı
 • Spor
 • Onkoloji
 • Yara tedavisi
 • Elektrofizyoloji

Fizik Tedaviden Ne Beklemeli?


Fizik tedaviden ne beklemeli gibi bir düşünceniz varsa, ilk olarak hedef belirlemenin başarılı bir rehabilitasyon sonucu elde etmenin en etkili yollarından biri olduğunu belirtmeliyiz. Fizik tedaviye başlamadan önce, programın sonunda neyi başarmak istediğinizi düşünmelisiniz ve belirlediğiniz bu hedefler fazlasıyla önem teşkil eder. Ancak bu hedeflerin gerçekçi olması gerektiğini unutmamalısınız. Fizyoterapist, fiziksel tıp ve rehabilitasyon hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak adına bir tedavi planı oluşturacaktır.


Bunların dışında iyileştikçe yeni hedefler belirlemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Eğer beklentilerinize yani hedeflerinize ulaşmakta zorluk yaşıyorsanız, hedeflerinizi daha iyi ayarlamak adına terapistiniz ile beraber çalışabilirsiniz. Fizyoterapi uygulamaları, yapmak istediğiniz şeyleri yapabilmeniz adına hem hareketliliğinizi hem de genel işlevinizi geliştirmeye odaklanır.

Fizik Tedavi Ne Kadar Sürer?


Doktorunuz ihtiyaçlarınızı değerlendirir ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak adına kişiselleştirilmiş bir bakım planı oluşturur. Bu doğrultuda hedeflerinize ulaşmak birkaç seans veya birkaç hafta sürebilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Fizik tedaviden sonra nasıl korunmalı?

Uygulama sonrası hasta otururken mutlaka sırt bölgesine destekleyici bir yastık konulması gerekir. Eğer araç kullanacak kişiler varsa, aracın pedallarına göre koltuk ayarlanmalı ve pedallara ulaşma konusunda zorluk çekilmemelidir.

Fizik tedavi için hastanede yatılır mı?

Doktorlar gerek görmediği takdirde hastaneye yatmaya ihtiyaç duyulmaz. Hastanede yatan hastaların ise, en kısa sürede tedavileri tamamlanır ve taburcu olmalarına gayret edilir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları genellikle ayaktan yapılabilir ve kişinin hastanede yatması gerekmez.

Fizik tedavi işe yarar mı?

Kasları güçlendirmek ve işlevlerini geliştirmek için kullanılan fizik tedavi, acı dindirme, yaralanma sonrası iyileşme ya da önleme konusunda en etkili yollardan biridir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣