Fizyoterapi Ne Zaman Kullanılır?

fizyoterapi ne zaman kullanılır fizyoterapit ve hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Fizyoterapi ne zaman kullanılır? hakkında merak edilen soruların cevapları makalemizde sizlerle. Hastalık veya sakatlık sonrası oluşan hareket kısıtlamasının geri gelmesi için kullanılan terapi yönteminin detayları için başlıklarımızı inceleyebilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Fizyoterapi Nedir?

Fizyoterapi uygulaması; yaralanma, sakatlık, hastalık, işlev kaybı gibi durumların sonrasında eksilen hareket işlevinin geri kazanılmasına yardımcı olan uygulamadır. Fizyoterapistler tarafından uygulanan özel işlemler, bölgesel olabildiği gibi tüm vücutta uygulanabilir. Fizyoterapi esnasında hareket kısıtlılığına göre birçok farklı uygulama yapılabilmektedir.  Kişiye özel egzersizler , aktiviteler, manuel terapi ve eğitimlerle birlikte beden sağlığının geri kazanılmasına yardımcı olunur. Temelinde beden yapısını güçlendirme ve tedaviye yardım etmek olan Fizyoterapi ne zaman kullanılır? bir sonraki başlığımızdan inceleyebilirsiniz.

Fizyoterapi Ne Zaman Kullanılır?

Fizyoterapi uygulaması, her yaşta uygulanabilen bir terapi yöntemidir. Aşağıdaki sorunlar dahil olmak üzere birçok farklı sağlık koşulunda uygulanabilen fizyoterapi kullanım alanları;

 • Kemikler, eklem sorunları
 • Yumuşak doku sorunları
 • Sırt ağrısı
 • Boyun ağrısı
 • Omuz ağrısı
 • Spor yaralanmaları
 • Beyin ve sinir sistemi
 • Felç
 • Multipl skleroz (MS)
 • Parkinson hastalığı
 • Kalp ve dolaşım sorunları
 • Akciğer ve solunum sorunları
 • KOAH hastalığı
 • Kistik fibroz

bahsedilen durumların tedavisinde fizyoterapiden faydalanılabilir. Fizyoterapi hastalıkların iyileşmesini sağlarken, bir yandan farklı hastalıkların oluşma riskini de azaltmaktadır. Fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulaması, bahsedilen hastalıklar sonrası gelişen fonksiyon bozukluklarında tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Masaj teknikleri ve  fizik tedavi cihazları kullanılarak yenilenmeye yardımcı olmaktadır. Fiziksel hareketler kullanarak da var olan işlev kısıklığının gelişmesi ve düzeltilmesi sağlanmaktadır.

Fizyoterapi Kim Tarafından Yapılır?

Fizyoterapi uygulaması, uzman fizyoterapistler tarafından uygulanması gereken bir bilim alanıdır. Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden lisans diplomasını alan fizyoterapistler, bu meslek dalında görev alabilirler.  Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı ile Fizyoterapist arasındaki farkı merak ediyor olabilirsiniz. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı olmaya hak kazanan kişiler 6 yıllık tıp eğitimini bitirmiş ve uzmanlık sınavını kazanmış kişilerdir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon doktorları hastaları muayene eder ve hangi işlemin yapılması gerektiğine karar veriri. Fizyoterapistler ise, uzman doktorun belirlediği tedavi yöntemini uygulayan kişilerdir.

 

Sonuç

Fizyoterapi uygulaması, hastalıkların neden olduğu hareket kısıtlamalarının tedavisinde sıklıkla tercih edilen bir bilim dalıdır. Sakatlanmalar ve yaralanmalar gibi ağrı veya hareket sorunlarına neden olan durumlar için destekleyici tedavi yöntemlerinden biridir. Birçok farklı uygulama yöntemi ve fizik tedavi cihazı ile birlikte gerekli bölgelerde etkinlik sağlanmaktadır. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanları ile fizyoterapistler eşliğinde uygulanan tedavi yöntemi sayesinde bölgesel ağrılar azaltılabilir, düzelme sağlanabilir ve hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. Ancak fizyoterapi uygulamalarından önce doktorunuzla yapacağınız ön muayene oldukça önemlidir. Dilerseniz, Avicenna Sağlık Grubu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı doktorlarımızdan randevu alabilir, ön muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Boyun ağrısına fizik tedavi iyi gelir mi?

Birçok kemik ve eklem sorununun tedavisine yardımcı olarak fizik tedavi uygulanabilmektedir. Hastalığın tespiti sonrasında uygun tedaviye ek olarak fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulaması ile ağrılar azaltılabilir, hastalık düzelme gösterebilir.

Fizik tedavi ne zaman sonuç verir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları, uygulamanın yapıldığı bölge ve hastalığın evresine göre değişiklik göstermektedir. Ancak etkili sonuç için 4 ila 8 hafta fizik tedavi uygulaması yapılması gerekebilir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣